Jubileuszowa 20. Nagroda Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego - rocznica niezwykłych osiągnięć
W niedzielę 29 października br., tradycyjnie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu miała miejsce gala z okazji przyznania 20. Nagrody Miasta Sandomierza – Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego. To zaszczytne wydarzenie zostało uczczone wraz z Jury Nagrody, którego członkowie mieli zaszczyt ogłosić laureatów tegorocznej odsłony jubileuszowej oraz z widownią zgromadzoną w Sali rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
Nagrody przyznano również tradycyjnie w dwóch kategoriach:
Kategoria: Publikacje Książkowe poświęcone Sandomierzowi i Regionowi Sandomierskiemu.
W tej kategorii, wyróżnienie oraz zaszczytną nagrodę otrzymał Andrzej Niespodziewany za jego znakomity dokument historyczno-genealogiczny zatytułowany "Kroniki Wiązownickie." To dzieło stanowi wyjątkowy wkład w zachowanie i dokumentację historii dawnego obszaru Sandomierszczyzny. Autor publikacji czuł się niezwykle wyróżniony, zwłaszcza, że tydzień temu odebrał nagrodę za dokonania w dziedzinie kultury z rąk Marszałka Województwa.
Uzasadnienie i krótkie streszczenie wspaniałej pozycji wydawniczej laureata wygłosił dr Piotr Sławiński, przyjaciel autora. Zwrócił on uwagę na obszerny charakter dzieła – bo liczy ono 680 stron oraz na niecodzienną dokładność w spisywaniu dziejów regionu Wiązownicy i powiązań tej miejscowości z najdalszymi zakątkami świata.
W drugiej kategorii: Za Dokonania w Zakresie Krzewienia Kultury, Utrwalania Tradycji, Regionalizmu oraz Wszelkich Form Aktywności Społecznej Nagrodę Bonum Publicum przyznano Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Annopol "SZANSA." To wspaniała organizacja, która odznacza się wyjątkowym zaangażowaniem w promocję kultury, tradycji, regionalizmu i aktywności społecznej. Laureat nagrody Wojciech Rudziejewski Rudziewicz prezes Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” wyraził wdzięczność za dostrzeżenie wkładu stowarzyszenia w krzewienie kultury regionu.
Uzasadnienie wyboru wygłosił dr Dominik Kacper Płaza dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Dyrektor był przedstawicielem jednej z dwóch instytucji nominujących stowarzyszenie. Docenił wielki wkład stowarzyszenia w działanie na polu znalezisk historycznych. Kilka lat temu stowarzyszenie odnalazło tzw. „Skarb z Trójcy” w Zawichoście, którego wartość obecnie szacuje się na 3 mln zł, a jego wartość historyczna jest bezcenna. Skarb przechowywany jest obecnie w muzeum zarządzanym przez dyrektora Płazę w Łodzi.
Nominowanych w tej kategorii było wielu godnych uwagi kandydatów z Sandomierza, w tym: dr Roman Chyła, Zespół Artystyczny Etiuda, Stowarzyszenie Wychowanków i Sympatyków Collegium Gostomianum, Elżbieta Żak, oraz Agnieszka Pawlikowska. Nagroda ma charakter ogólnopolski dlatego należy docenić wysiłek i zaangażowanie podmiotów spoza naszego miasta oraz regionu, którzy zostali nominowani: Stowarzyszenie Iwonicza Zdroju, Ochotnicza Straż Pożarna w Sulisławicach, oraz Pan Zdzisław Włodarczyk ze Zduńskiej Woli.
Marcin Marzec burmistrz Sandomierza skierował serdeczne gratulacje do wszystkich laureatów oraz nominowanych, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju i promocji różnych regionów naszego kraju, tak jak czynił to patron nagrody. Ten wyjątkowy sukces nominacji oraz oczywiście zwycięstwa pokazuje, że istnieją osoby oraz organizacje, które troszczą się o dobro i rozwój naszego regionu, a ich osiągnięcia z pewnością pozostaną zapisane na kartach historii, stanowiąc dziedzictwo, które zostanie docenione przez przyszłe pokolenia.
Nagrody w postaci finansowej – 5.000 zł, wyjątkowej statuetki wykonanej przez wybitnego rzeźbiarza Józefa Opalę oraz pamiątkowe dyplomy wręczyli: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Wojciech Czerwiec Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza, prof. Stanisław Adamczak – Przewodniczący Jury Nagrody oraz Aneta Przyłucka sekretarz miasta.
Słowa pozdrowienia od córki patrona nagrody prof. Hanny Patkowskiej przekazał Krzysztof Burek – członek Jury Nagrody oraz przyjaciel Pani Hanny.
Zwieńczeniem tego wspaniałego wydarzenia był nawiązujący do muzyki z różnych regionów świata recital gitarowy w wykonaniu Piotra Resteckiego. Jego występ dostarczył niezapomnianych chwil i urozmaicił uroczystość.
Serdecznie dziękujemy Muzeum Zamkowe w Sandomierzu za owocną współpracę. Również wyrazy wdzięczności kierujemy do Sandomierskiego Centrum Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu za ich wkład w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
Niezwykle serdeczne podziękowania skierowane są również do zacnego Jury Nagrody, które z ogromnym zaangażowaniem wybrało tegorocznych laureatów. Dziękujemy profesorowi Stanisławowi Adamczakowi, profesor Hannie Patkowskiej - córce patrona nagrody, Krzysztofowi Burkowi, Markowi Juszczykowi, Aleksandrze Pawłowskiej-Mazur oraz dyrektorowi dr. Mikołajowi Getce-Kenigowi za ich nieocenioną pracę i trud w procesie wyboru laureatów.
Niech ta dwudziesta edycja Nagrody Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego będzie inspiracją dla nas wszystkich, aby dalej dążyć do celów, które przyczyniają się do rozwoju naszego pięknego regionu sandomierskiego. Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów!