- Menu podmiotowe
- Samorząd
- Rada Miasta
- Rada miejska VIII kadencji
- Protokoły/sprawozdania z posiedzeń komisji Rady Miasta
- Komisja Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług
Sprawozdanie Nr 56/8/2023 z dnia 25 września 2023 roku
Sprawozdanie Nr 56/8/2023
Komisja Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług
z dnia 25 września 2023 roku
Urząd Miejski
Sprawozdanie sporządzono na podstawie § 13 ust. 1 Załącznika Nr 6 Statutu Miasta Sandomierza podjętego uchwałą Nr XLII/414/2021 Rady miasta Sandomierza z dnia 27 października 2021 roku.
Godz. rozpoczęcia obrad: 13:00
Godz. zakończenia obrad: 14:50
Posiedzeniu przewodniczył radny Andrzej Kalczewski przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług.
Lista obecności stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszego sprawozdania.
Radni nieobecni: Jerzy Żyła, Marek Chruściel, Jacek Dybus, Marek Strugała, Krzysztof Szatan – radni usprawiedliwieni.
Zaproszeni goście oraz mieszkańcy:
- Piotr Sołtyk – Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu;
- Anna Sękul – pracownik Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu.
Ad. 1.
Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum.
Radny Andrzej Kalczewski przewodniczący komisji stwierdził quorum, obecnych na posiedzeniu jest 7 radnych i otworzył posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług.
Ad. 2.
Przyjęcie porządku obrad.
Radny Andrzej Kalczewski przewodniczący komisji przedstawił proponowany projekt porządku obrad, jak niżej i poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag.
- Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum.
- Przyjęcie porządku obrad;
- Informacja o bieżącym funkcjonowaniu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o. (pkt. z planu pracy);
- Sprawy różne, wnioski komisji;
- Zamknięcie obrad.
Uwag nie zgłoszono.
Następnie poddał projekt porządku obrad pod głosowanie.
Wynik głosowania:
„za” –7;
„przeciw” – 0;
„wstrzymujących się” – 0.
Radny Andrzej Kalczewski przewodniczący komisji stwierdził przyjęcie porządku obrad.
Ad. 3.
Informacja o bieżącym funkcjonowaniu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o. (pkt. z planu pracy);
Piotr Sołtyk – Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu przedstawił informację o bieżącym funkcjonowaniu spółki PGKiM w tym poruszył następujące kwestie:
- rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej,
W tym kontekście prezes powiedział m.in., że łączna długość wybudowanej i przebudowanej sieci kanalizacji sanitarnej przez PGKiM w latach 2012-2022 wynosi 36,897 km, w tym w latach 2018-2022 wybudowano 5,43 km. Z kolei długość czynnej sieci wynosi 122 km.
- Rozbudowa sieci wodociągowej,
W tym kontekście prezes powiedział m.in., że łączna długość wybudowanej i przebudowanej sieci wodociągowej przez PGKiM w latach 2012-2022 wynosi 18,067 km, w tym w latach 2018-2022 wybudowano 8,68 km. Z kolei długość czynnej sieci wynosi 134 km, a długość sieci wodociągowej magistralnej wynosi 13,5 km.
- Najważniejsze zrealizowane i planowane inwestycje,
W tym kontekście prezes spółki przedstawił zamierzenia dot. rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków poprzez efektywną metodę przeróbki osadów ściekowych na biogaz, rewitalizację drugiego zbiornika na wodę pitną (pierwszy został zrewitalizowany w 2022 roku), omówił zakończoną rozbudowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych poprzez: budowę dwóch wiat do segregacji odpadów, przebudowę budynku gospodarczego oraz zakup nowego wyposażenia. W 2021 roku zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 22,2 kWp wraz z konstrukcją na dachu budynku PGKiM. Do pozostałych zrealizowanych inwestycji należy: rozbudowa monitoringu na hydroforni miejskiej oraz na ujęciu wody, modernizacja linii elektroenergetycznych zasilającej studnie głębinowe, wymiana pomp głębinowych, wymiana oświetlenia na hydroforni, modernizacja zbiornika magazynowo – buforowego na oczyszczalni, rozbudowa składowiska na osad ściekowy. Z kolei w ramach zakupu pojazdów specjalistycznych i sprzętu nabyto: pojazd o napędzie elektrycznym na potrzeby pogotowia wodociągowego, samochód dostawczy z przeznaczeniem na pogotowie kanalizacyjne, kamerę do inspekcji TV sieci kanalizacyjnej, koparko – ładowarkę do robót ziemnych, minikoparkę, ładowarkę teleskopową, śmieciarkę do transportu odpadów z wbudowaną wagą oraz do odbioru odpadów biodegradowalnych.
- Funkcjonowanie komunikacji miejskiej,
W tym kontekście prezes spółki powiedział, że świadczenie usług przewozowych odbywa się na podstawie umowy zawartej z Gminą Sandomierz. Na terenie miasta funkcjonuje 5 linii autobusowych. Linia Nr 1 kursuje w dni robocze i wykonuje dziennie 55 kurów i 384 wozokilometry. Linia Nr 2 kursuje codziennie i wykonuje w dni robocze 85 kursów, w soboty 55 kursów a w dni świąteczne 48 kursów. Linia Nr 3 funkcjonuje w okresie letnim podczas trwania sezonu turystycznego. Linia Nr 4 kursuje w dni robocze i wykonuje 26 kursów dziennie i 246 wozokilometry. Linia Nr 5 kursuje w weekendy i w dni świąteczne. Wykonuje 15 kursów dziennie i 33 wozokilometry. Aktualny stan autobusów wynosi 13 sztuk. Następnie mówca przedstawił: plany inwestycyjne w zakresie transportu publicznego, obowiązujące ceny biletów, ilości przewożonych osób oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji.
- Administrowanie cmentarzem komunalnym,
W tym kontekście prezes spółki powiedział, że Cmentarz Komunalny „Kruków” zajmuje obszar ok. 6,0689 ha. Podzielony jest na 28 sektorów. Na dzień 11 września 2023 roku liczba zarejestrowanych grobów wynosi 5246, natomiast osób pochowanych – 9349. Następnie zostały przedstawione inwestycje na terenie cmentarza w latach 2023-2023 m.in.: utwardzenie alejek, wdrożenie elektronicznego systemu obsługi cmentarza, budowa dwóch ścian urnowych, budowa punktów czerpania wody, zakup i montaż wkładomatu, wykonanie opinii dendrologicznej. Na koniec przedstawiono plany rozbudowy cmentarza.
W toku dyskusji radni poruszali następujące kwestie: cennika i odpłatności na terenie cmentarza, wysokości biletów komunikacyjnych.
Ponadto radny Janusz Poński sformuował pytanie o koszty wywozu odpadów komunalnych.
Przedstawiciele spółki powiedzieli, że w latach 2022-2023 cena wywozu pozostała na tej samej wysokości ok. 496,00 zł za tonę. Dyskusja dotyczyła również: podrzucania odpadów na teren cmentarza komunalnego, możliwości przekazania do PGE sieci elektroenergetycznej, która jest w posiadaniu spółki, stanu wodomierzy oraz sposobu bilansowania wody. W tym miejscu radny Piotr Chojnacki powiedział, że ubytki wody wynoszą ok. 6,5%. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań pomiarowych system jest szczelny a ubytki wody na odcinku Romanówka – ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Sandomierzu wynosi 1,2% - 1,3%. Rocznie na terenie Sandomierza jest od 52 do 54 awarii sieci wodociągowej. Na odcinkach, na których często pojawiają się awarie wymianie podlega cały odcinek. Struktura materiałowa sieci to głównie: żeliwo, PCV, stal.
Prezes spółki powiedział, że po przygotowaniu zestawienia dot. wysokości odpadów pochodzących od podmiotów gospodarczych wynika, że niektóre firmy mają podpisane umowy z PGKiM a nie zgłaszają odpadów.
Radny Andrzej Kalczewski przewodniczący komisji powiedział, że na kolejne posiedzenie komisji PGKiM przygotuje informacje w zakresie odbioru odpadów komunalnych od podmiotów gospodarczych i ewentualnych nieprawidłowościach w tym zakresie.
Ponadto spółka na kolejne posiedzenie komisji przygotuje szacunkowy koszt montażu monitoringu w miejscach składowania odpadów komunalnych na terenie Cmentarza Komunalnego „Kruków”.
Następnie radni poruszyli kwestie rozbudowy sieci kanalizacyjnej w mieście. Przedstawiciele spółki podkreślali olbrzymie koszty budowy nowych sieci. Przy podejmowaniu decyzji o inwestycji samorząd wraz z spółką biorą pod uwagę wnioski mieszkańców, czynnik ekonomiczny, ewentualną stopę zwrotu oraz możliwość pozyskania środków zewnętrznych na budowę danego odcinka.
Ponadto radni wskazywali na obowiązującą uchwałę, która zakłada obowiązek przyłączenia się mieszkańców do kanalizacji, jeśli mają taką możliwość.
Ad. 4
Sprawy różne, wnioski komisji;
K. G.⃰ mieszkanka Sandomierza ponownie wyraziła swoje obawy co do bezczynności samorządu w stosunku do kwestii centralnego ogrzewania na terenie Starego Miasta.
Radny Andrzej Kalczewski przewodniczący komisji powiedział, że samorząd jest w przeddzień powołania zespołu ds. centralnego ogrzewania, który zdiagnozuje problemy i wskaże ewentualne rozwiązania.
Ponadto K. G.⃰ mieszkanka Sandomierza odniosła się do zapisów „Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Sandomierz na lata 2023-2028".
Rozgorzała dyskusja na temat funkcjonowania Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sandomierzu w tym wysokość wynagrodzenia członków zarządu oraz koszty zakupu gazu i węgla.
Ad. 5
Zamknięcie obrad.
Radny Andrzej Kalczewski przewodniczący komisji stwierdził wyczerpanie porządku obrad i zamknął posiedzenie komisji.
Przewodniczący
Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług
Andrzej Kalczewski
Sprawozdanie sporządził:
Sebastian Rutyna, Inspektor,
Wydział Organizacyjny
UM Sandomierz
⃰ Dane osobowe osób prywatnych zostały zanonimizowane (art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – Dz.U.2020.2176 j.t.), i art. 5 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 (RODO) z dnia 27.04.2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1). Anonimizacji dokonał: Sebastian Rutyna –inspektor w Wydziale Organizacyjnym Urzędu Miejskiego w Sandomierzu.