Spotkanie z Moniką Chwałek-Oczkowską oraz Adamem Wójcik-Łużyckim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu 12 października br. zorganizowała spotkanie, którego gościem była, Monika Chwałek – Oczkowska, związana z Tarnobrzegiem romanistka, pasjonatka historii rodu Tarnowskich, zafascynowana zwłaszcza postacią Walerii oraz dr Adam Wójcik -Łużycki, założyciel Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Wynikiem tej fascynacji jest zarówno książka "Moje podróże. Pamiętniki Walerii Tarnowskiej” w doskonałym przekładzie Pani Moniki jak i „Zapomniana kronikarka czasów minionych” Jej autorstwa. Uczestnikom spotkania dr Adam Wójcik przypomniał niezwykłą historię Dzikowa opisaną w Jego najnowszej książce „Dzików mój Wawel”a Pani Monika nakreśliła wyjątkowe osobowości Pań Tarnowskich, wywodzących się ze znakomitych polskich rodów. W oparciu o świetnie przygotowaną prezentację multimedialną Pani Monika przybliżyła rodzinne koligacje omawianych postaci.
Jak wyraził się dr Adam Wójcik-Łużycki – „Bodaj najciekawsza spośród nich, Waleria ze Stroynowskich, jest współtwórczynią Kolekcji Dzikowskiej, jaką zgromadziła wraz z mężem Janem Feliksem.”
„..Moja przygoda z Walerią Tarnowską zaczęła się dziewięć lat temu. Zwiedzałam zamek. W ostatniej wielkiej sali przewodnik, wskazując jej portret, powiedział, że ta pani przez większość swego życia pisała dzienniki w języku francuskim, które jeszcze nie zostały przetłumaczone. Wówczas pojawiła się we mnie przemożna chęć poznania ich, zwłaszcza że jestem romanistką, tłumaczką. Francuski jest niemal moim drugim językiem. Wychodząc z muzeum, byłam już innym człowiekiem, z żelaznym zamiarem nie tylko poznania, ale również przetłumaczenia dzienników Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej –wspomina Monika Chwałek-Oczkowska.
Dzięki słowom kreślonym przez panią na Dzikowie tłumaczka mogła poznać poglądy Walerii, sposób postrzegania świata, podejścia do bliskich i zupełnie obcych ludzi. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że zdołała wniknąć w jej duszę, poznać najskrytsze myśli.
Uczestnicy spotkania z uwagą przysłuchiwali się prelegentom, zdając sobie sprawę jak ciekawa historia Walerii Tarnowskiej i całego rodu Tarnowskich wiąże nasz region z losami naszego kraju w minionych czasach.
Opowieści Pani Moniki i Pana Adama zachęciły do sięgnięcia po książki ich autorstwa, które wraz z dedykacją można było nabyć po zakończeniu spotkania.