Odpust bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu 2023
W niedzielę, 8 października br. w Sandomierzu odbył się tradycyjny odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka – patrona miasta i diecezji sandomierskiej. Uroczyste obchody rozpoczęły się procesją z relikwiami błogosławionego z kościoła seminaryjnego pw. św. Michała do Bazyliki katedralnej, gdzie odbyła się Masza Święta, a następnie na placu katedralnym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Racławice. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Beniamino Stella były dyplomata i emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa z Watykanu oraz Krzysztof Nitkiewicz biskup sandomierski. To była piękna i duchowa chwila, podczas której mieszkańcy i pielgrzymi mogli uczcić swojego patrona.
Tego dnia na płycie Rynku Starego Miasta odbył się tradycyjny jarmark odpustowy. Na licznych stoiskach można było znaleźć regionalne przysmaki, słodkości, przyprawy z całego świata, wyroby rękodzielnicze, biżuteryjne, a także sandomierskie pamiątki i wiele innych, ciekawych rzeczy. To doskonała okazja, aby spróbować lokalnych smakołyków i zdobyć unikalne upominki. Zwyczajowo na mieszkańców i turystów przebywających tego dnia w mieście, czekał niezwykły spacer. Przechadzając się w obrębie starówki w witrynach kamienic, zaułkach i skwerach można było odnaleźć legendarne i historyczne postaci związane z królewskim grodem. Projekt „żywe obrazy historii” został przygotowany przez sandomierską młodzież pod czujnym okiem pani Grażyny Milarskiej oraz przy wsparciu Sandomierskiego Centrum Kultury. Na chętnych, którzy nie chcieli ominąć żadnego, historycznego punktu, czekała mapa z poszczególnymi punktami do odebrania w Centrum Informacji Turystycznej lub pobrania na telefon, co z pewnością pomogło zwiedzającym w lepszym zrozumieniu prezentacji. W ramach tegorocznego odpustu zainteresowani mogli wziąć udział w głośnym czytaniu „Kroniki Polski” bł. Wincentego Kadłubka w 800. rocznicę śmierci Mistrza, które odbyło się w ogrodzie przy Muzeum Diecezjalnym oraz spędzić niedzielny poranek zwiedzając „Collegium Gostomianum”, jedną z najstarszych szkół w Polsce.
Wydarzeniem towarzyszących były dwie wystawy, dostępne dla zwiedzających w godz. 11:00 – 14:00:
- „205 lat pobytu Sióstr Miłosierdzia przy kościele Ducha Świętego” ul. Opatowska
- „Z dziejów Sandomierza – twórcy i ich dzieła”, ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej, Czytelnia Biblioteki Pedagogicznej, ul. Sokolnickiego.
Zwieńczeniem wydarzenia wieczorową porą był „głośny trąbą i bębnami z ognistymi pochodniami nocny przemarsz Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej szlakiem mistrza Kadłubka”. Widowiskowy pochód wyruszył sprzed Bramy Opatowskiej, ul. Opatowską dookoła Ratusza, a następnie zatrzymał się w dolnej części Rynku, gdzie odbyła się krótka, historyczna inscenizacja. Odpust ku czci patrona miasta przyciągnął nie tylko mieszkańców, ale także turystów, tworząc niezwykłą, podniosłą atmosferę, okazję do wspólnego świętowania oraz poznania historii i kultury Sandomierza. To była niedziela pełna atrakcji i wrażeń dla wszystkich uczestników.
Dziękujemy za owocną współpracę uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz właścicielom obiektów, w których przygotowane zostały „żywe obrazy historii” oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego niesamowitego wydarzenia.