Narodowe Czytanie 2023 w Sandomierzu
Narodowe Czytanie 2023 w Sandomierzu
Tegoroczna, XII edycja Narodowego Czytania, którego lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej na długo pozostanie w pamięci sandomierzan. Wpływ na to miała nie tylko wyjątkowo wysoka frekwencja, w wydarzeniu wzięło udział bowiem blisko 70 czytających, ale także samo miejsce organizacji tego wydarzenia. Mając na uwadze, że Niemen u Orzeszkowej ma charakter symboliczny, na miejsce Narodowego Czytana organizatorzy wybrali Wisłę. Wisła bowiem jak Niemen nie rozdziela, a spaja dwie części Sandomierza, łączy losy, pokolenia – jest symbolem jedności i wierności ziemi ojczystej. Spotkanie rozpoczęło się na Bulwarze im. J. Piłsudskiego w sobotę 9 września 2023 roku od symbolicznego gestu przekazania reprezentantom gmin: Koprzywnica - pani burmistrz Aleksandrze Klubińskiej oraz Dwikóz – pani sekretarz Monice Mochul - światła pamięci poległym w potyczce pod Sperandą (1864 r.) oraz w bitwie pod Słupczą (1863 r.). Przekazania tych symboli dokonał burmistrz Sandomierza Marcin Marzec w asyście sandomierskich zuchów.
Następnie włodarz miasta zainaugurował czytanie Nad Niemnem, a tuż po nim swój fragment odczytał także Przewodniczący Rady Miasta - Wojciech Czerwiec. Według zamierzeń koordynatorki Grażyny Milarskiej, której dziękujemy za wsparcie merytoryczne i organizacyjne, tekst powieści został podzielony na trzy części. Pierwszą część stanowiły fragmenty, które można opatrzyć tytułem „Ojczyzna i rodzina”, drugą „Praca i przyroda” oraz trzecią „Miłość i mezalians”.
Przy inauguracyjnej pierwszej części, statkowi Syrenka, na pokładzie którego odbywało się czytanie, asystowały sandomierskie drewniane łodzie wiślane ze stowarzyszenia „Napędzani Wisłą”. Kolejne dwie części Narodowego Czytania przebiegały zarówno w trakcie rejsów po Wiśle, jak i przy nabrzeżu sandomierskiego bulwaru. Zakończenie, podobnie jak rozpoczęcie akcji, odbyło się nad samym brzegiem Wisły.
Organizatorem głównym wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu, która gorąco dziękuje za wsparcie:
Sandomierskiemu Centrum Kultury,
Urzędowi Miejskiemu w Sandomierzu,
Miastu i Gminie Koprzywnica,
Gminie Dwikozy,
Stowarzyszeniu „Napędzani Wisłą”,
Żegludze Śródlądowej w Sandomierzu reprezentowanej przez kpt. Tadeusza Prokopa,
Zuchom z Sandomierskiego Hufca ZHP
Zespołowi „Gorzyczanie” działającemu przy Gminnym Centrum Kultury w Samborcu pod kierownictwem Jacka Kruka,
wszystkim czytającym i słuchającym tegorocznej lektury,
Dziękujemy liczymy na przyszłą współpracę.
MBP Sandomierz