Festiwal Krzemienia Pasiastego: odnowienie aktów partnerstwa Sandomierz i Emmendingen oraz Sandomierza i Volterry
W miniony weekend, tj. 7-10 września br. odbył się Festiwal Krzemienia Pasiastego, w ramach którego obchodzono 30-lecie partnerstwa miast Sandomierza i Emmendingen oraz 10-lecie partnerstwa miast Sandomierza i Volterry. Był to nadzwyczajny i emocjonujący weekend, ponieważ do sandomierskiego grodu przyjechały delegacje z pięciu miast partnerskich: Emmendingen, Volterry, Newark-on-Trent, Ostroga i Środy Wielkopolskiej. Świętowanie rozpoczęło się 7 września wspaniałym koncertem Grażyny Łobaszewskiej, jednej z najlepszych polskich wokalistek. Goście, mieszkańcy oraz turyści zgromadzeni przed sceną na Rynku Starego Miasta mieli okazję wysłuchać największych przebojów artystki, m.in. „Za szybą”, „Czas nas uczy pogody”, „Gdybyś”. Tym niezwykle czarującym i wyjątkowym koncertem oficjalnie rozpoczął się Festiwal Krzemienia Pasiastego.
Drugiego dnia, 8 września delegacje z miast partnerskich miały okazję zwiedzić największy zakład działający na terenie Sandomierza oraz jeden z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych: Pilkington Automotive – NSG Group. Był to niezwykle ważny punkt w programie, podczas którego zaproszeni goście mogli zobaczyć, jak wygląda praca w hucie oraz czym specjalizuje się przedsiębiorstwo, a także poznać historię tego prężnie działającego od lat zakładu. Pilkington to fascynujące miejsce, które dostarczyło zwiedzającym wiele wrażeń i informacji na temat produkcji szkła oraz jego roli w kulturze i gospodarce Sandomierza. Po zwiedzaniu zakładu, goście udali się na Rynek Starego Miasta. Tym razem delegacje zostały zaproszone do zwiedzania miasta śladami krzemienia pasiastego. Na trasie znalazły się m.in. pracownie miejscowych artystów: Cezarego Łutowicza, Mariusza Pajączkowskiego oraz Ryszardy Paralusz-Krzesimowskiej, a także wioska neolityczna. Celem zwiedzania była prezentacja „kamienia optymizmu”, jako unikalnego kamienia który występuje w jedynym miejscu na świecie, jakim jest ziemia sandomierska. Ponad 50-letnia tradycja zastosowania krzemienia pasiastego w biżuterii stanowi niezwykle ważny element, który wyróżnia Sandomierz w całej Polsce, natomiast od 2007 r. Sandomierz jest Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego o co zabiegał prekursor użycia krzemienia w biżuterii Cezary Łutowicz. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać delacjom tę wyjątkową część naszego królewskiego miasta.
W sobotę, 9 września dzień rozpoczął się niezwykle aktywnie. Tuż przed południem na placu Rawelin wystartował III Bieg Partnerstwa Miast. W biegu wzięli udział nasi goście z Emmendingen na czele z nadburmistrzem Stefanem Schlattererem, z Voletrry na czele z burmistrzem Giacomo Santi, z Ostroga na czele z burmistrzem Yurijem Yahodką, z Newark-on-Trent na czele z burmistrzem Pamelą Ball oraz ze Środy Wielkopolskiej na czele z burmistrzem Piotrem Mielochem. Na starcie biegu licznie zameldowali się także mieszkańcy Sandomierza oraz turyści, którzy wspólnie z naszymi gośćmi pokonali tę malowniczą trasę spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu. Tego dnia mieszkańcy oraz turyści mieli okazję również udać się na spacer śladami krzemienia pasiastego, aby móc podziwiać ten niesamowity kruszec, który niewątpliwie stanowi najważniejsze dziedzictwo i dobro kulturowe Sandomierza. Po południu wszyscy spotkali się na Rynku Starego Miasta, gdzie miał miejsce jeden z najważniejszych punktów obchodów jubileuszowych. W obecności delegacji, mieszkańców oraz odwiedzających tego dnia miasto turystów, włodarze miast: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Stefan Schlatterer nadburmistrz Emmendingen oraz Giacomo Santi burmistrz Volterry w obecności Yurija Yahodki burmistrza Ostroga, Pameli Ball burmistrza Newark-on-Trend, a także Piotra Mielocha burmistrza Środy Wielkopolskiej uroczyście podpisali odnowienie aktów partnerskich pomiędzy Sandomierzem i Emmendingen oraz Sandomierzem i Volterrą. Po podpisaniu odnowienia partnerstwa przedstawiciele wszystkich miast z rąk Marcina Marca burmistrza Sandomierza i Cezarego Łutowicza twórcy unikatowej biżuterii artystycznej z krzemienia pasiastego, otrzymali statuetkę Ambasadora Optymizmu. Marcin Marzec burmistrz Sandomierza przyznał także Susanne Kreiner koordynator do spraw partnerstwa miast dodatkowe wyróżnienie w postaci Bene Meritus "Dobrze Zasłużony" z okazji wspaniałego jubileuszu 30-lecia partnerstwa miast Sandomierza i Emmendingen w podzięce za nieocenioną pracę, jako koordynator spraw dotyczących organizacji, logistyki, planowania i realizacji wyjazdów do miast partnerskich oraz przyjmowania gości zagranicznych w Emmendingen. To niezwykle ważne wydarzenie, które stało się deklaracją dalszych spotkań, świętowania kolejnych jubileuszy, wzajemnego poznawania swoich kultur, tradycji i obyczajowości, a także tworzenia kolejnych, wspólnych projektów. Wydarzenie uświetnił koncert muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu Contradanza oraz inscenizacja historyczna Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Od piątku do niedzieli dla miłośników historii, na Skwerze Marcina z Urzędowa stworzona została wioska neolityczna, gdzie na widzów czekały prehistoryczne atrakcje i ciekawe opowieści moderatorów wioski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację festiwalu, szczególne podziękowania kierujemy do mieszkańców Sandomierza za ciepłe, życzliwe i niezwykle gościnne przyjęcie delegacji z miast partnerskich.
Dziękujemy w szczególności NSG Group, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej, Sandomierskiemu Centrum Kultury, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, PTTK Sandomierz, Stowarzyszeniu „POMOST”, Muzeum Zamkowemu, Diecezji Sandomierskiej, Restauracji Jadwiga&Klub N51, Hotelowi Basztowemu, Zakładowi Aktywności Zawodowej przy Caritas.