Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski
W miniony weekend, 8-9 lipca br. odbył się Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski. Głównymi atrakcjami były pokazy historyczne grupy rekonstrukcyjnej Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, wioska pradziejowa oraz liczne stoiska jarmarcznych wystawców.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym wjazdem do miasta Króla Jana III Sobieskiego i Królowej Marii Kazimiery z dworem, wojskami konnymi i pieszymi. Po oficjalnym powitaniu królewskiej pary przez Karola Burego Kasztelana Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, oficjalną mowę wygłosił sam Król Jan III Sobieski, w ramach której podziękował za postawę wojsk sandomierskich w bitwie pod Wiedniem w 1683 r.
Po paradnym powitaniu odbył się popis wojsk pieszych oraz halabardników, a także huczny bal dworski, w ramach którego Zespół Muzyki i Tańca Dawnego zaprezentował tradycyjne tańce, charakterystyczne dla epoki Renesansu oraz Baroku.
Dalsza część wydarzenia historycznego odbyła się na Placu Jana Pawła II, gdzie pasjonaci starych dziejów mogli oglądać widowiskowe gonitwy husarskie, popisy musztry, władania kopią, koncerzem oraz szablą. Widowisko zakończył salut artylerii z XVII wieku na cześć Wiktorii Wiedeńskiej.
W tym samym czasie, dla miłośników historii na Skwerze Marcina z Urzędowa dostępna była wioska pradziejowa, składająca się z trzech stanowisk: paleolitycznego, neolitycznego oraz epoki żelaza. Na zainteresowanych czekały liczne atrakcje, pokazy i warsztaty, m.in.: pokaz farbowania wełny w kotle, warsztaty tkackie, lepienie naczyń metodą wałeczkową, malowanie ochrą, pokaz rzucania oszczepem, pokaz rozniecania ognia oraz kuchnia pradziejowa.
Przez cały czas trwania Jarmarku Jagiellońskiego do dyspozycji mieszkańców i turystów były liczne stoiska jarmarcznych wystawców, na których znaleźć można było unikalne rękodzieło, tradycyjne produkty, pamiątki sandomierskie oraz rzemiosło artystyczne.