40-lecie partnerstwa miast Newark-on-Trent i Emmendingen przy udziale Sandomierza
W dniach 17-18 czerwca br. miały miejsce obchody 40-lecia współpracy Emmedingen i Newar-on-Trent, dwóch naszych miast partnerskich z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Burmistrz Marcin Marzec wraz z Romanem Ryńskim szefem stowarzyszenia POMOST wzięli udział w dwudniowych uroczystościach w Newark.
Pierwszy dzień upłynął pod znakiem Święta Wojska Brytyjskiego. Delegacje trzech miast wzięły udział w wyjątkowym programie patriotycznym przygotowanym przez miejscowe wojsko. Barwna defilada i koncert wojskowej orkiestry dętej stanowiły treść tej uroczystości.
Kolejny dzień uroczystości partnerskich miał kulminację podczas uroczystej gali odnowienia aktu partnerstwa między Newark, a Emmedingen w obecności Sandomierza. Na historycznym dokumencie obok Pameli Ball Burmistrza Miasta Newark i Stefana Schlaterera Nadbumistrza Emmendingen złożył swój podpis również gospodarz naszego miasta, świadcząc o przyjaźni trzech miast obecnie i na kolejne lata partnerstwa.
Dużym przeżyciem osobistym dla delegatów Sandomierza była wizyta na cmentarzu w Newark-on-Trent, który jest jedną z największych polskich nekropolii w Wielkiej Brytanii, a także największym polskim cmentarzem lotniczym na świecie. Spoczywa na nim łącznie 351 lotników Polskich Sił Powietrznych. Poza lotnikami na cmentarzu pochowano trzech prezydentów RP na uchodźstwie oraz 45 żołnierzy armii, których większość stanowią spadochroniarze. W roku ubiegłym doczesne szczątki trzech prezydentów ekshumowano i pochowano w Warszawie. Oprócz tego pochowane były tam także ofiary katastrofy gibraltarskiej (w tym Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski), jednak w latach 1993 i 2007 odbyły się ekshumacje, po których przeniesiono je do Polski.
Dwa lata temu mieszkańcy Newark w porozumieniu z IPN w Polsce uczcili pamięć Ireny Sendlerowej stawiając jej pomnik. Andrew Lilley, brytyjski rzeźbiarz, autor wielu zarówno historycznych, jak i komercyjnych rzeźb, które znajdują się w zakątkach całego świata, stworzył rzeźbę Ireny Sendlerowej zafascynowany historią jej życia. Artysta działając w porozumieniu z samorządem Newark, ambasadą Polski w Wielkiej Brytanii oraz Instytutem Pamięci Narodowej uznał, że miejsce to bardzo blisko związane z Polską przez wzgląd na nekropolię polskich lotników będzie najlepszym dla upamiętnienia tej wybitnej Polki ratującej żydowskie dzieci w getcie.