Jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych
W dniach 23-25 czerwca odbyła się XX – jubileuszowa edycja Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych, w ramach którego zorganizowano liczne wydarzenia, warsztaty, debaty oraz koncerty. Pierwszy dzień festiwalu obfitował w liczne projekcje filmowe w „Kinie Starówka”, w których udział wziąć mogły zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Jako wydarzenie towarzyszące festiwalu w Klubie N51 na Bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wystąpił zespół „Boba Jazz Band”. Drugi dzień upłynął pod znakiem licznych spotkań, debat oraz warsztatów, nie zabrakło również tradycyjnych pokazów filmowych. Festiwal jest wydarzeniem otwartym dla dzieci i młodzieży, dlatego w miejskim ratuszu nie mogło zabraknąć debaty oksfordzkiej dla młodzieży, następnie miało miejsce wyjątkowe spotkanie w Widnokręgu adresowane dla dzieci pn. „Bajkowar”. Również w Widnokręgu odbyło się spotkanie z wyjątkową osobowością, ikoną stylu, tancerką, felietonistką i choreografką Krystyną Mazurówną, która poruszyła bardzo ciekawe zagadnienie starzenia się. Podczas tej dyskusji towarzyszyły jej Ewa Winnicka i Magdalena Grzebałkowska. Nieco później również w Widnokrąg miała miejsce debata współczesnych myślicieli prof. Jerzego Bralczyka, prof. Bogdana De Barbaro, prof. Wawrzyńca Konarskiego, a w roli prowadzącego wystąpił prof. Arkadiusz Stempin. Panowie rozmawiali o "Większym złu", pozycji wydawniczej, której autorem jest prof. Stempin. Debatujący, którzy zajmują się na co dzień różnymi dziedzinami nauk społecznych i humanistycznych poszerzyli swoje dygresje dotyczące książki o spostrzeżenia, czym jest większe zło.
Tego dnia kulminacją festiwalu był koncert na Dziedzińcu Zamku Królewskiego, podczas którego miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia sandomierskiej korony dla Krzysztofa Globisza - Aktora NieZwykłego. Koronę, jako symbol wybitnych zasług dla polskiej kinematografii, wręczył aktorowi Marcin Marzec Burmistrz Sandomierza oraz Katarzyna Kubacka-Seweryn dyrektor festiwalu. Wybitny aktor, będący obecnie po udarze, ale cały czas czynnie angażujący się w grę aktorską oraz spotkania akademickie nie krył wzruszenia. Serdecznie podziękował sandomierskiej publiczności za obecność podczas tej podniosłej chwili. Na ekranie została także wyemitowała zapowiedź kolejnego filmu z udziałem Aktora Niezwykłego autorstwa reżyser Doroty Kędzierzawskiej. Następnie na scenie miała miejsce niespodzianka, przygotowana z okazji 20-lecia Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych. Gospodarz miasta przyznał jedno z najważniejszych miejskich wyróżnień „Bene Meritus. Dobrze Zasłużona dla Miasta Sandomierza” Katarzynie Kubackiej-Seweryn, która jest inicjatorką festiwalu oraz jego największym „spiritus movens”. W uzasadnieniu nagrody burmistrz przywołał liczne zasługi Organizator festiwalu, w tym te, związane z edukacją kulturalną dzieci i młodzieży, a także promocją Sandomierza na arenie ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Katarzyna Kubacka-Seweryn z wielkim wzruszeniem oraz zaskoczeniem przyjęła nagrodę. Burmistrz Sandomierza wyróżnił także osoby z Sandomierza, które od wielu lat zaangażowane są w tworzenie tego niezwykłego wydarzenia: Małgorzatę Brzozowską, Mariusza Banasiaka, Kacpra Burka oraz Wiktorię Niedziółkę. Ich działalność przybiera przede wszystkim społeczny charakter i ma miejsce praktycznie przez cały rok poprzedzający kolejne edycje festiwalu. Także z podziękowaniami za 20 lat pracy przy festiwalu do Katarzyny Kubackiej-Seweryn zwrócili się jej współpracownicy. Na tę okazję przygotowali niesamowity film opowiadający o tym jak pozytywnie, radośnie ale i merytorycznie wygląda współpraca z dyrektor festiwalu. Ukoronowaniem wrażeń był koncert piosenki aktorskiej pt. „Piosenka to…”, który poprowadził Andrzej Poniedzielski, a wystąpili Katarzyna Dąbrowska, Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka i Marcin Januszkiewicz. Na scenie wybrzmiały piosenki Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego oraz innych twórców komponujących w klimacie piosenki aktorskiej. Na koniec tego wzruszającego wydarzenia widownia wraz z artystami zaśpiewała piosenkę „Jeszcze w zielone gramy”.
W ostatni, festiwalowy dzień oprócz seansów filmowych i warsztatów, zainteresowani na Rynku Starego Miasta mogli uczestniczyć w koncercie „Brass Federacji”, połączonym z paradą. Podczas korowodu zorganizowano „pociąg do literatury”. Radosnym i jednoczącym wydarzeniem było bicie rekordu Polski w śpiewaniu piosenki literackiej. Uczestnikom udało się wspólnie ustanowić rekord śpiewania piosenki "Róbmy swoje" Wojciecha Młynarskiego, który zaintonowała wraz z licznymi uczestnikami wydarzenia Beata Rybotycka. Na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu zaśpiewały 254 osoby. Na koniec odbyło się sympatyczne, wspólne czytanie bajki o tytule "Zwykła bajka". W wydarzeniu uczestniczyła współautorka utworu. Wieczorem odbyło się kilka ciekawych spotkań w Widnokręgu, m.in. z okazji roku Wisławy Szymborskiej miało miejsce spotkanie z udziałem Michała Rusinka dotyczące dokumentu „Niektórzy lubią poezję”.
Nasze miasto podczas Festiwalu odwiedzili i czynny udział w jego organizacji wzięli między innymi: Krzysztof Globisz, Marian Dziędziel, prof. Jerzy Bralczyk, Beata Rybotycka, Krystyna Mazurówna, Katarzyna Dąbrowska, Jacek Wójciki, Dawid Ogrodnik, Wojciech Bonowicz, Michał Rusinek, Mikołaj Grynberg, Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiślański, Ewa Winnicka, Magdalena Grzebałkowska. Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć najważniejszego wolontariusza festiwalu Andrzeja Seweryna. Obecność tych znaczących nazwisk świata kultury to ogromna promocja dla miasta.
Dziękujemy licznym Organizatorom i Sponsorom za wsparcie!