Obchody pierwszych Sandomierskich Wianków Flisackich
W czasie weekendu, w dniach od 23 do 25 czerwca 2023 roku, odbyły się pierwsze Sandomierskie Wianki Flisackie. Cała impreza rozpoczęła się w piątek wieczorem, od uroczystego otwarcia w którym uczestniczył Marcin Marzec Burmistrz Sandomierza. Nastąpił wówczas chrzest trzech drewnianych łodzi zacumowanych przy bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego. Łodzie otrzymały imiona Florian, Tadeusz i Nadzieja, a poświęcenia dokonał ojciec Stanisław Wargacki, misjonarz pracujący wcześniej w Papui-Nowej Gwinei.
Po chrzcie nastąpiła uroczysta parada łodzi wodniaków, którzy przybyli na wianki. W Starym Porcie odsłonięto również tablicę z nazwą przystani, która od teraz nosi imię „Napędzani Wisłą”, tak jak grupa sandomierskich wodniaków.
Główne obchody Sandomierskich Wianków Flisackich miały miejsce w sobotę. Centrum Informacji Turystycznej na sandomierskiej starówce przygotowało specjalną wędrówkę po Sandomierzu pt. „W Labiryncie Kultury”. Dzięki niej można było poznać miasto od nieco innej strony. Oprowadzający poprowadzili uczestników przez miejsca z jednej strony cenne kulturowo, związane z Wisłą i jej historią, ale z drugiej takie które są znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów.
Jedną z głównych atrakcji był flisacki korowód, który przeszedł od Bramy Opatowskiej do Starego Portu. Przed samą bramą korowód został zatrzymany przez Marcina Marca Burmistrza Sandomierza w asyście Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Nastąpiło wówczas symboliczne zniesienie uchwały rady miejskiej sprzed wieków, która to zakazywała flisakom wstępu do miasta. Burmistrz podkreślał, że o ile dawniej flisacy mogli zachowywać się niestosownie, za co otrzymali zakaz, to jednak współcześnie są to wspaniali ludzie, którzy pielęgnują tradycje flisackie i zasługują na to, by mogli znów bez przeszkód wejść w miejskie mury.
Na bulwarze na odwiedzających czekał szereg atrakcji. Otwarte były stoiska twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich. Odbył się również wernisaż „Wybrane fragmenty…” malarstwa Marty Lipowskiej i „Wisła w fotografii Napędzanych i ich przyjaciół”. Miały miejsce warsztaty szkutnicze w budowie pychówki oraz czółna. Można było wybrać się w bezpłatny rejs po Wiśle. Ponadto zostały zorganizowane warsztaty zielarskie, ceramiczne, plecenie wianków, występy kapeli ludowych, pokazy siły, degustacje potraw i wiele innych.
Pod koniec dnia członkinie Teatru Dramatycznego Sandomierskiego Centrum Kultury, płynąc tradycyjnymi łodziami, wrzuciły w nurt Wisły wianki. Odbyła się również parada tych jednostek. A całość zakończyła inscenizacja „Nocy świętojańskiej na Wiśle sandomierskiej” w wykonaniu Teatru SCK. Odbyło się również flisackie ognisko.
Ostatni dzień Sandomierskich Wianków Flisackich upłynął pod znakiem pożegnalnej parady tradycyjnych łodzi rzecznych, w ramach której uczestnicy konkursów popłynęli w rejs turystyczny po sandomierskiej Wiśle.