Spotkania autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Spotkanie autorskie z Anną Ziobro
W czwartkowy wieczór 11 maja b.r. gościliśmy w naszej sandomierskiej książnicy Annę Ziobro, pochodzącą z Rzeszowa pisarkę, tłumaczkę, korektorkę. Do Sandomierza przyjechała z mężem i córeczką Martyną, która również zadawała pytania i włączała się w dyskusję. Pani Ania jest autorką siedmiu już książek, wydanych w ciągu 2 lat, są to powieści obyczajowe w których dominują trudne tematy, prosto z życia wzięte, skomplikowane, pogmatwane przez los. Na uwagę zasługują „Moje życie przed tobą”; „Za ścianą ciszy”; Tysiąc kawałków”; Okruchy samotności; „Brakujący obrazek” i najnowsza „Słoik z marzeniami”.
Na naszą prośbę Autorka przeczytała fragment powieści „Nie pozwól mi odejść”, wydaje nam się, że ta pozycja przypadła Pani Ani głęboko do serca i zdradziła, że będzie kolejna część tej opowieści.
Nie wyobraża sobie życia bez laptopa, książek, czyta książki min. Katarzyny Gacek i Sylwii Markiewicz.
Najlepszym miejscem na odpoczynek są dla Niej góry, tam też szuka inspiracji do nowych książek, uwielbia rozmawiać z ludźmi i stąd tez czerpie tematy do tworzenia.
Dowiedzieliśmy się, że pisze również wiersze. Ma ich setki w swoim dorobku. Także w tym przypadku poprosiliśmy o przeczytanie kilku, jeden z nich zapadł nam w serce to wiersz o kobiecie. Wszyscy uczestnicy spotkania prosili, aby wiersze te zostały wydane w postaci tomiku. Mamy nadzieję, że prośba ta zostanie spełniona. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze. Było wiele ciekawych pytań i spostrzeżeń.
Pani Ania na koniec spotkania podpisywała swoje książki, które można było zakupić na miejscu i uzyskać dedykację z piękną pieczęcią. W nawiązaniu do książki „Słoik z marzeniami” Pani Ania otrzymała od nas na pamiątkę słoik z kwiatami, mamy nadzieję, że będzie przypominał o naszym spotkaniu i spełni marzenia te małe i te duże.
Spotkanie autorskie z Wiesławą Karczewską-Grabias
12 maja b.r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z Wiesławą Karczewską -Grabias, „naszą” pisarką, poetką, na stałe mieszkającą w Lublinie.
Z Sandomierzem łączą Ją silne więzy rodzinne, tu urodziła się, mieszkała, uczyła się, jest absolwentką sandomierskiej „Marmolady” i polonistyki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W swojej twórczości wiele miejsca poświęca Sandomierzowi, niemal wszystkie książki, które wydała dotyczą naszego miasta, wspomnień z dzieciństwa, wspomnień, o ludziach których znała. Spotkanie było promocją najnowszej książki autorki pt. „Ulica Piszczele. Historie domów i ludzi z Sandomierzem w tle”. To pozycja, w której wraca w swych wspomnieniach do Sandomierza i na ulicę Piszczele, gdzie mieszkała, bawiła się, spotykała z przyjaciółmi.
Sala konferencyjna przepełniona była po brzegi, brakowało nawet miejsc siedzących.
Swoją obecnością zaszczycił nas Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza.
Autorka przedstawiając swoją książkę popierała się prezentacją, na której widzieliśmy stare zdjęcia, domy już nie istniejące, dokumenty, mapy oraz plany.
Aby wszystko wiernie odtworzyć, Pani Wiesława spędziła wiele godzin w archiwach, parafiach, rozmawiała z ludźmi, zbierała pozwolenia, zaświadczenia od rodzin, o których pisała w swojej książce. Jak powiedziała, „...na przykładzie naszej ulicy można zaobserwować jak mimo wojen, wyłoniła się zbiorowość ludzi bliskich sobie. Podzielających te same wartości.” W swojej książce społeczność zamieszkującą ulice Piszczele oglądałam oczami dziecka...”
Wiersz o ulicy Piszczele przeczytała członkini Grupy Etiuda - Sabina Młodożeniec. Ta interpelacja była niespodzianką przygotowaną przez organizatorów spotkania dla Pani Wiesławy. Rozmowom, pytaniom nie było końca. Każdy chciał coś powiedzieć od siebie, podziękować uściskać autorkę. Na miejscu można było zakupić książki pisarki, również te wydane wcześniej tj. „Wydobyte z niepamięci”, „Powroty do Sandomierza” „Palec opatrzności”, „Czas spełnionych marzeń”, „Dożywocie plus rok. Byłam nauczycielką” i uzyskać autograf.