Odsłonięcie rzeźby Władysława Krawczyka
W niedzielę, 23 kwietnia przed Galerią Widnokrąg została oficjalnie odsłonięta rzeźba Władysława Krawczyka. Inicjatorami jej powstania byli właściciele Widnokręgu Anna i Przemysław Bokwowie, zaś jej wykonania podjął się lokalny artysta, rzeźbiarz Józef Opala. Władysław Krawczyk był twórcą ludowym, który kilka dziesięcioleci spędził sprzedając swoje gliniane wyroby przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu. Postać artysty pozostała we wspomnieniach wielu sandomierzan, gdyż stanowił on lokalny koloryt, niepowtarzalny i niezwykły przez wzgląd na rękodzielniczo wykonane figurki, ale także przez dźwięk – śpiew glinianych ptaszków, który rozbrzmiewał w okolicach ulicy Opatowskiej. Jego działalność miała swój roczny cykl, zawsze gdy rozpoczynało się lato pojawiał się przy miejskiej bramie. Pochodził on z miejscowości Denków obok Ostrowca Świętokrzyskiego. Jego dom rodzinny i miejsce działalności obecnie pozostają niezamieszkałe. Obecny na uroczystości Łukasz Babula kustosz Muzeum Regionalnego z Iłży zaznaczył, że rzeźba Władysława Krawczyka jest bardzo nielicznym przedstawianiem twórcy ludowego, jest zatem ewenementem w swoim twórczym wyrazie.
Wspomnienia o Władysławie Krawczyku ożywione zostały w przestrzeni facebookowej grupy Sandomierzanie i Sympatycy Sandomierza, którą prowadzi Elżbieta Żak. Tam o jego działalności pisała Gabriela Gancarz-Stasiak. Obydwie Panie wraz z właścicielami Galerii Widnokrąg dokonały oficjalnego odsłonięcia rzeźby.
Józef Opala twórca wizerunku Władysława Krawczyka, który przed przygotowaniem się do stworzenia dzieła przeprowadził wnikliwą kwerendę jego życiorysu zaznaczył, że Pan Krawczyk przyjeżdżając do Sandomierza, garściami czerpał z tego miejsca, a rozmowy z ludźmi były dla niego formą uskrzydlenia, stąd to skojarzenie.
Rzeźba przedstawia Władysława Krawczyka ze skrzydłami, na których znajdują się jego prace. Przed nim znajduje się mały warsztat, na którym jego dłonie wyrabiają z gliny dzbanek.
W załączniku artykuł Wiesława Rusteckiego pochodzący z czasopisma „Sandomierz” nr 5/94.
Człowiek spod Bramy Opatowskiej-kopia.pdf (1,19MB)