Podsumowanie festiwalu Witamina Jazz 2022
Za nami wszystkie koncerty i wydarzenia, jakie odbyły się w ramach tegorocznej edycji Witaminy Jazz 2022! Czujemy ogromną satysfakcję i jednocześnie niedosyt – chciałoby się jeszcze więcej tak wyśmienitych artystów na sandomierskiej scenie.
VAUNA z repertuaru Klara Cloud & The Vultures wybrzmiała jako pierwsza. W piątkowy wieczór zgromadzona w Lapidarium pod Ratuszem publiczność mogła wysłuchać polskich pieśni folkowych w niezwykłych jazzowych aranżacjach, wyśpiewanych eterycznym i kojącym głosem wokalistki, Klary Cloud. Zachwyciły publiczność m.in. „Czerwone jabłuszko” czy „Wyszłabym za dziada”. Lekkość, ciepłe interakcje z publicznością, dźwięki otulające duszę i ta niewidzialna nić porozumienia między muzykami na scenie – w tym tkwi klucz do sukcesu tego zespołu.
W sobotę rozbłysła gwiazda fantastycznego Michała Kobojek Quartet, sala dosłownie pękała w szwach! Trudne do opisania słowami jest to, czego świadkami byliśmy w Lapidarium pod Ratuszem – to jest jedno z tych rzadkich wydarzeń muzycznych, którego trzeba doświadczyć osobiście, wszystkimi zmysłami, aby w pełni je zrozumieć! Ten wieczór wypełniony był po brzegi świetnym jazzem z najwyższej półki, muzyczną chemią między członkami zespołu a publicznością oraz serią zabawnych anegdotek wyjaśniających np. pochodzenie tytułu jednej z najbardziej smacznych kompozycji spośród zagranych (podpowiadamy trop - skąd się wzięła „saczeta” i co ma wspólnego z Sonią Bragą?).
Pierwszy weekend z Witaminą Jazz zamknął koncert szalenie zdolnych i kreatywnych osobowości z zespołu EABS. Na scenie w Porcie Kultury zaprezentowali utwory z projektów „Sun Ra” i najnowszego "2061", prawdziwy majstersztyk - free jazz doprawiony kroplą hiphopowych vibe'ów, niepokojących akordów elektro i space rockowych aromatów. Z tej mieszanki powstaje uniwersalna materia dźwięków dla wszystkich pokoleń melomanów.
Zastrzyk Wiedzy, zaserwowany nam przez Wojciecha Pilichowskiego, był prawdziwym witaminowym koktajlem wspomagającym kondycję wiedzy początkujących muzyków. Wykład i dyskusja wniosły wiele cennych i konstruktywnych informacji. A wspólne jam session było wisienką na torcie piątkowego wieczoru. Maestria i czysta miłość do muzyki!
W piątek, 4.listopada, swoim głosem, muzyką i rozmową oczarowali nas wyjątkowi Artyści - Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz w projekcie "Nasza miłość. To zachwycające i zdumiewające, jakie porozumienie, zaufanie i pasja łączyły muzyków na scenie, jaka jednoczesna skromność i rozmach talentu oraz charyzmy legend polskiej sceny jazzowej zostały podarowane nam, odbiorcom, w trakcie koncertu. Mieliśmy okazję poznać wachlarz z paletą odcieni miłości – od nostalgicznej przez trudną do wyrażenia aż po stateczną i spokojną jak przystań dla duszy i serc. A opowiadał o nich świadomy i dojrzały Duet.
W sobotę z kolei Lapidarium pod Ratuszem zamieniło się w atomową fabrykę dźwięków! Gorączkę sobotniej nocy wywołał Michał Sołtan Sekstet projektem JazzDoors, w którym na nowo (i jazzowo) zinterpretował klasyki tego amerykańskiego zespołu. Mogliśmy usłyszeć także autorskie piosenki i kompozycje Michała Sołtana, które nie pozostawały publiczności obojętnie (szybko podchwycono i skandowano hasło „Jeszcze siedem! Jeszcze siedem!”, domagając się tym samym bisów)... „Origami blues”, „Zakochaj się”, „Spacer”, „Pan sowa”... Ach, jakie to wszystko było DOBRE!
Niedziela była okazją do spotkania się z niezwykłym światem instrumentów etnicznych oraz doświadczenia dobroczynnego wpływu dźwięków. Zaskoczenie nie raz towarzyszyło zebranym na spotkaniach dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom! Dziękujemy serdecznie naszemu przewodnikowi - Tomaszowi Drozdkowi z projektu T.ETNO, który nas w ten świat wprowadził i otworzył oczy nie wiele niesamowitych doznań.
Cytując klasyka: to by było na tyle. A kto nie był, nie widział, nie słyszał, nie doświadczył – niech czeka z niecierpliwością na kolejną edycję tego wyjątkowego muzycznego wydarzenia! Wszystkim, którzy razem z nami wzięli udział w tej terapeutycznej sesji jazzowych brzmień, serdecznie i gorąco dziękujemy – to był naprawdę cudowny czas.
***
Festiwal Witamina Jazz 2022 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.