Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Uroczystość 104. rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się 11 listopada 2022 r. w Sandomierzu. Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w Bazylice Katedralnej. Następnie uczestnicy udali się na Cmentarz Katedralny gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Ta część sandomierskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się od złożenia meldunku przez kpt. Kamila Kucharskiego ppłk. Grzegorzowi Kobylarzowi dowódcy garnizonu Sandomierzu. Następnie odegrany został Hymn Państwowy oraz odmówiono modlitwę w intencji poległych w obronie Ojczyzny przez ks. dr. Jacka Marchewkę proboszcza Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu.
Kolejną częścią wydarzenia były przemówienia okolicznościowe, które wygłosili: Marcin Piwnik starosta sandomierski, Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Marek Kwitek poseł na Sejm RP.
Narodowe Święto Niepodległości to data, która w kalendarzu każdego Polaka jest dniem szczególnym. Pośród wielu bolesnych i trudnych rocznic, przypominających nam o heroicznej walce naszych przodków, 11 Listopada to dzień niezwyciężonej Polski i Polaków. Polaków, którzy mimo silnych nacisków rusyfikacyjnych i germanizacyjnych nie dali wyrugować z serca i z umysłu Polski, mało tego w kilku wielkich powstaniach narodowych udowodnili, że są w stanie stoczyć nierówną walkę o wyzwolenie narodowe. Stało się ono faktem w 1918 roku. Następnie sinusoida historii znów zaprowadziła nasz naród na front, by walczył o wolność. Kolejne lata wojny, a potem żelazna kurtyna to także trudna karta dziejowa. Jednak od ponad trzydziestu lat znowu żyjemy w Polsce wolnej, suwerennej, demokratycznej i bezpiecznej. Właśnie takiej, o której marzyli i jaką budowali wielcy architekci niepodległości roku 1918. Spoglądając niepewnie za naszą wschodnią granicę, gdzie toczy się wojna przychodzi mi na myśl często powtarzana fraza, że wolność i niepodległość nie jest nikomu dana na zawsze. Dlatego tym bardziej warto podkreślić, że cena wolności jest bardzo wysoka - to miliony istnień pochłoniętych w walce, upór i praca całych polskich pokoleń. - mówił Marcin Marzec burmistrz Sandomierza.
Po przemówieniach okolicznościowych odbył się Apel Pamięci, oddano salwę honorową przez kompanię honorową 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego oraz złożono wiązanki i znicze przed mogiłą 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej oraz 4 Pułku Saperów. Hołd oddały również licznie przybyłe poczty sztandarowe.
Wydarzeniu towarzyszyło również złożenie wiązanek pod pomnikiem Westerplatczyka plutonowego Władysława Barana, znajdującym się obok Starostwa Powiatowego w Sandomierzu.
Bezpośrednio po głównej części uroczystości na wszystkich chętnych czekała gorąca wojskowa grochówka oraz artystyczny program niepodległościowy. W wydarzeniu wzięli udział również motocykliści, którzy przemierzając ulicę miasta uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Słodkie rogaliki z marmoladą, uczestnikom uroczystości, z okazji swoich imienin, rozdawał Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Marcin Piwnik starosta sandomierski.
Zwieńczeniem sandomierskich obchodów był koncert muzyki i tańca dawnego w wykonaniu zespołu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej pt. Bohaterom Niepodległości.
W sandomierskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział m.in.: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza, Wojciech Czerwiec przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wraz z radnymi, władze powiatu sandomierskiego na czele z Marcinem Piwnikiem starostą sandomierskim, Marek Kwitek poseł na Sejm RP oraz przedstawiciele: sandomierskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, Zarządu Koła nr 15 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Sandomierskiej, Związku Sybiraków, Związku Kombatantów i Inwalidów Wojennych, 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu, Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu, sandomierskiej Żeglugi Śródlądowej, Cechu Rzemieślników, Związku Nauczycielstwa Polskiego, miejskich instytucji kultury, NSZZ Solidarność, Stowarzyszenia Pamięć i Solidarność, Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu, Świetlicy Środowiskowej w Sandomierzu, Związku Harcerstwa Polskiego Komendy Hufca im. Ziemi Sandomierskiej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście, sandomierskiego klubu Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, klubu SKS "Wisła", PTTK "Oddział Sandomierz" oraz mieszkańcy miasta, uczniowie sandomierskich szkół wraz z wychowawcami.