Konferencja dotyczącą uzależnień behawioralnych u dzieci i młodzieży
28 października br. w sandomierskim Ratuszu miała miejsce konferencja na temat „Uzależnień behawioralnych u dzieci i młodzieży”. Organizatorami konferencji byli Pan Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Pani Agnieszka Krasoń kierownik Świetlicy Środowiskowej w Sandomierzu. Z magistratu udział w konferencji wzięli: Pan Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza, który w imieniu burmistrza Sandomierza Pana Marcina Marca otworzył konferencję i powitał przybyłych gości, Pani Aneta Przyłucka Sekretarz Miasta Sandomierza oraz Agata Król Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia.
Podczas konferencji wykład wygłosiły: Pani Elżbieta Proll z Lublina oraz Pani Jolanta Grabowska z Sandomierza.
Pani Elżbieta Proll – absolwentka studiów magisterskich UMCS, podyplomowych na kierunkach: Profilaktyka i Terapia Uzależnienia od Narkotyków (KUL), Niedostosowanie Społeczne i Resocjalizacja (Lubelska Szkoła Wyższa). Ukończyła także – Psychoterapia (PSPI), I-wszy stopień w zakresie Psychodramy Moreno (Polski Instytut Psychodramy). Doświadczenie zawodowe zdobywała prowadząc terapię indywidualną i grupową dla młodzieży uzależnionej oraz ich rodziców w Ośrodku Terapii i Readaptacji „Powrót z U”.
Trener-Szkoleniowiec P&M Management Group Warszawa oraz uczestnik licznych szkoleń, kursów, projektów profilaktycznych dotyczących uzależnień, problemów psychicznych dzieci w wieku szkolnym, przejawów agresji wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych, podstaw integracji sensorycznej w pracy z dziećmi i młodzieżą, stosowania psychodramy w terapii rodzin, standardów wychodzenia z bezdomności. Pracuje z osobami zmagającymi się z problemem uzależnienia, współuzależnienia oraz potrzebującymi pomocy pedagogicznej. Pani Elżbieta Proll podczas sandomierskiej konferencji przedstawiła swoje doświadczenia dotyczące pracy w ośrodkach z dziećmi i młodzieżą uzależnioną od substancji psychoaktywnych oraz od czynności. Ponadto przybliżyła rodzaje uzależnień behawioralnych, skalę zjawiska, sygnały ostrzegawcze i skutki uzależnienia.
Pani Jolanta Grabowska – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej oraz certyfikowany terapeuta środowiskowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Aktualnie kursantka II roku Kursu specjalistycznego Psychoterapii Dzieci i Młodzieży. Od ponad 20 lat zajmuję się diagnozą I psychoterapią dorosłych i młodzieży. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Domu Dziecka dla dziewcząt zagrożonych niedostosowaniem społecznym w Krakowie, w Poradniach Zdrowia Psychicznego (Kraków, Sandomierz), na szpitalnych oddziałach psychiatrii i neurologii oraz w gabinecie prywatnym. Wiedzę diagnostyczną rozszerzała na studiach podyplomowych z zakresu diagnozy i terapii neuropsychologicznej na UMCS w Lublinie. Od 15 lat jest związana ze Szpitalem Ducha Św. w Sandomierzu, gdzie od roku pełni funkcję koordynatora pracy psychologów. Pani Jolanta Grabowska wspólnie z Panią Alicją Przybylsą – psychiatrą dziecięcym, przybliżyła możliwości leczenia uzależnień w naszym lokalnym środowisku, opowiedziała o Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu.
Wśród obecnych na konferencji słuchaczy i uczestników panelu dyskusyjnego byli: pedagodzy, psychologowie szkolni, nauczyciele, panie dyrektor przedszkoli samorządowych, pracownicy socjalni, przedstawiciele policji, pracownicy świetlicy środowiskowej, rodzice i dziadkowie.