120-lecie powstania Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu
W środę 26.10.2022 r. w Muzeum Diecezjalnym miał miejsce wyjątkowy jubileusz 120-lecia jego powstania. To ważne na kulturalnej i turystycznej mapie miasta miejsce jest skarbcem wspaniałych dzieł sztuki, pięknych eksponatów, jest także bogate poprzez obecność w nim wspaniałych osób – muzealników, doskonałych specjalistów w swojej dziedzinie.
Miejsce to – jak podkreślał wczoraj ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz jest wspólnym dziełem wiernych Diecezji Sandomierskiej, bowiem za pośrednictwem tych środków muzeum może na co dzień funkcjonować, rozwijać się i służyć krzewieniu kultury i promowaniu licznych, unikatowych zabytków sakralnych znajdujących się w jego zbiorach.
Ważny aspekt stanowi także praca osób zatrudnionych w muzeum, z ks. dyrektorem Andrzejem Rusakiem na czele oraz dr Urszulą Stępień kustoszem tej instytucji kultury. Patroni nieustannie starają się, by muzeum było szeroko promowane, pozyskują środki zewnętrzne na renowację budynku i przestrzeni wokół, pracują nad konserwacją dzieł, pozyskują je od innych ważnych muzeów np. od Wawelu, Zamku Królewskiego. Działają przy wsparciu sióstr, które podążają za ich ciekawymi koncepcjami oraz misją tego wspaniałego miejsca. Praca tego wspaniałego zespołu skutkuje bardzo pozytywnym wizerunkiem tego muzeum, oraz bardzo ciepłym, przyjaznym klimatem tego miejsca.
Wczorajsze wydarzenie ubogacił piękny koncert tenora Nazara Tatsyshyna solisty Filharmonii Lwowskiej i Opery Narodowej, który swoim niebywałym głosem wypełnił piękne przestrzenie muzeum. Wątek sytuacji w Ukrainie pojawiał się kilkakrotnie podczas wydarzenia za sprawą między innymi Posiedzenia Rady Komisji Episkopatu ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturalnego, pod przewodnictwem Biskupa Michała Janochy. Ksiądz dyrektor odwoływał się także do całorocznej działalności Muzeum Diecezjalnego, gdzie wątki twórczości ukraińskich artystów oraz twórczość dotycząca Ukrainy pojawiały się kilkakrotnie.
Na zakończenie odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką.” W klimat wystawy wprowadziła wszystkich dr Urszula Stępień jej kustosz. Ekspozycja to efekt kilku lat gromadzenia przez nią listów oraz eksponatów, dzieł sztuki związanych z epistolografią, które stały się częścią tej pięknej wystawy. Ciekawym kluczem do wystawy są osobowości – postaci historyczne, literaci oraz inne znamienite osoby, które te listy pisały.