Krzysztof Burek
Krzysztof Burek jest Sandomierzaninem z urodzenia (ur. 10 stycznia 1946 r.), absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Ukończył archeologię Polski na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1970 r., a następnie w latach 1974-1981 pracował m.in. w Dziale Archeologicznym Muzeum Okręgowego w Białymstoku, gdzie przygotował i opublikował liczne prace dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa oraz naukową pracę autorską pt. „Starożytnicy i archeolodzy”, za którą uzyskał w 1978r. nagrodę II stopnia w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W 1980 r. włączył się w działalność ruchu „Solidarność", był m.in. rzecznikiem Zarządu Regionu Białystok, redaktorem naczelnym tygodnika „Biuletyn Informacyjny „Solidarność". W stanie wojennym był członkiem podziemnej Tymczasowej Komisji Regionalnej NSZZ „Solidarność” w Białymstoku. W latach 1983 - 1990 pracował w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej jako sekretarz Muzeum i redaktor wydawnictw, angażując się w działania tej placówki na rzecz kultury niezależnej. · Związany z ruchem niepodległościowym jako założyciel w 1981r. Klubów Służby Niepodległości.
W III RP pełnił urzędy m.in.: doradcy ministra w Urzędzie Rady Ministrów - w Biurze Generalnego Komisarza Wyborczego (1992-1994). zastępcy redaktora naczelnego dwutygodnika kulturalnego „Sycyna", redaktora naczelnego w Oficynie Wydawniczej „Rytm", redaktora dwutygodnika „Nasza Służba" - pisma Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Wybór publikowanych na jego łamach tekstów zaprezentował w książce: „Bracia! Polska Zmartwychwstanie!”.
Krzysztof Burek jest także autorem publikacji zamieszczonych m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego", „Więzi", „Odry" oraz „Regionów".
Z początkiem lat 90. XX wieku, w nowej sytuacji politycznej i społecznej, zintensyfikował relacje ze swym rodzinnym miastem – Sandomierzem. W Warszawie był aktywnym członkiem Koła Miłośników Sandomierza. Szczególnym polem aktywności Krzysztofa Burka na rzecz rozpoznawania i upowszechniania dziedzictwa historycznego i kulturalnego Sandomierza i regionu stała się działalność w zawiązanym w 1993 roku Towarzystwie Naukowym Sandomierskim. Krzysztof Burek był jednym z jego członków – założycieli. Od pierwszej kadencji jest członkiem Zarządu, obecnie jako wiceprezes.
Z jego inicjatywy powstały słynne „Zeszyty Sandomierskie", pismo, którego jest jednoosobowym redaktorem. Dzięki jego inwencji udało się stworzyć nader interesujący model regionalnego pisma popularnonaukowego, podejmującego różne wątki związane z dziedzictwem historycznym Sandomierza, Ziemi Sandomierskiej i regionu świętokrzyskiego. Wątki te obejmują kwestie dotyczące archeologii, historii, historii sztuki, literaturoznawstwa i regionalistyki a także dokumentują działalność Towarzystwa i twórczość jego członków. Podejmowane od 29 lat przez Krzysztof Burka działania umożliwiły pozyskanie szerokiego grona autorów - Sandomierzan oraz reprezentantów różnych ośrodków akademickich i naukowych, którzy uświetniają dzieje Miasta Sandomierza i regionu świętokrzyskiego.
Szczególnym wyróżnieniem było m.in. przyznanie w 2012r. Krzysztofowi Burkowi przez jury, któremu przewodniczył śp. prof. Henryk Samsonowicz, II nagrody podczas XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera.
Red. Krzysztof Burek był też organizatorem i współorganizatorem licznych sesji naukowych Towarzystwa, w tym również stałych spotkań cyklicznych z serii „Wybitni Sandomierzanie" i „Sandomierskie Spotkania Naukowe''. Należy podkreślić, że jest też redaktorem wydawnictw Towarzystwa, które ukazały się jako pokonferencyjne i posesyjne publikacje książkowe, w tym: „Ks. Józef Rokoszny (1870-1931). Życie i dzieło”, „Ks. Jan Gajkowski (1866-1919)”, „Klasztor Panien Benedyktynek w historii i kulturze Sandomierza”, „Parafia pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Sandomierzu”, „Pamiętny rok 1809. Obchody 200. rocznicy walk o Sandomierz w 1809”, „Sandomierz - miasto między Wschodem a Zachodem” (wraz z Tomisławem Giergielem).
Na tle redaktorskiej działalności Krzysztof Burek rozwija własną twórczość związaną z rodzinnym miastem. Red. Burek jest m.in. autorem tekstów w wydawnictwach albumowych: „Sandomierz” (fot. Paweł Jaroszewski), „Sandomierz” (fot. Tadeusz Budziński), „Polska. Poprzez wieki ku nowemu tysiącleciu” (fot. Paweł Jaroszewski, teksty: Krzysztof Burek, Paweł Huelle, ks. Józef Tischner, Jerzy Waldorff, Jacek Woźniakowski). Jest też autorem tekstów w wydawnictwach zbiorowych, m.in. „Stulecie periodyku diecezjalnego „Kronika Diecezji Sandomierskiej", „O tym mieście nigdy dość! Księga gości sandomierskiej „Górki Literackiej", „Cmentarz Świętopawelski w Sandomierzu - w dwusetlecie powstania”.
Krzysztof Burek jest współautorem wraz z Andrzejem Chrząstowskim dzieła „Sandomierz. Miasto położone na górze”. Miał udział w edycji innych interesujących opracowań: Adam Bień „Bóg wysoko - dom daleko” (opracowanie i przypisy), „Dawny Sandomierz” (autor wstępu), Roman Kosela „Opowiadania” (autor wstępu); Bożena Ewa Wódz „Dzieje Zamku Królewskiego w Sandomierzu” (autor wstępu: Wzgórze z królewską koroną).
Krzysztof Burek od 1998r. jest członkiem jury Ogólnopolskiej Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego, która od 2014r. nosi nazwę - „Bonum Publicum" Nagroda Burmistrza Miasta Sandomierza. W 2013r. został wybrany „Sandomierzaninem Roku 2012". Pan Krzysztof Burek za swą różnorodną działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Honorową Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii", Medalem „Chwała Niepokornym", Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju", Medalem im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury'' oraz Świętokrzyską Nagrodą Kultury.