Ks. prałat dr Wiesław Wilk
Ks. prałat dr Wiesław Wilk, urodził się 27 kwietnia 1932 roku w miejscowości Czarna. Po ukończeniu Ogólnokształcącego Gimnazjum i Liceum w Pionkach w 1951r. podjął studia filozoficzno – teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, zwieńczone święceniami kapłańskimi, jakie otrzymał w katedrze sandomierskiej w dniu 17 czerwca 1956r. z rąk ks. biskupa Franciszka Jopa, wikariusza kapitulnego archidiecezji krakowskiej, przyszłego współkonsekratora ks. Karola Wojtyły podczas jego święceń biskupich. Wkrótce po otrzymaniu święceń kapłańskich ks. Wiesław Wilk w latach 1956-1961 podjął studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem, w którym po latach ukończył również studia homiletyczne zwieńczone otrzymaniem w 1981r. tytułu doktora.
Od 1966r. ks. prałat dr Wiesław Wilk swą różnorodną posługą kapłańską związany był z Sandomierzem, pracując m.in. w Kurii Diecezjalnej, gdzie przez kilka lat pełnił obowiązki dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Sandomierskiej, był też moderatorem diecezjalnym Ruchu „Światło – Życie” i duszpasterzem młodzieży.
Najmocniej i najdłużej, przez 14 lat, ks. Wiesław Wilk swą pracą wychowawczą i dydaktyczną związany był z sandomierskim Wyższym Seminarium Duchownym. Wykładał tam pedagogikę, liturgię i literaturę religijną. Zorganizował teatr seminaryjny, któremu przez 30 lat przewodził jako reżyser.
Okres największej aktywności ks. Wiesława Wilka przypadł na lata 90. XX wieku i pierwsze dwie dekady wieku XXI. Był to czas głębokich przemian ustrojowych i społecznych, w których uwidoczniła się na szerokim forum sandomierskiej wspólnoty twórcza aktywność ks. Wiesława Wilka.
Ks. Wiesław Wilk był przez 20 lat duchowym opiekunem Klubu Inteligencji Katolickiej „Forum Sandomierskie'', którego działalność miała wymiar intelektualny i kulturowy. Wyrażała się m.in. w organizowaniu prelekcji z zakresu tematyki literackiej, historycznej, kulturowej, religijno-moralnej.
Ks. Wilk był jednym z najwybitniejszych członków założycieli Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Przez trzy kadencje w latach 1994 – 2006 jako członek Zarządu Towarzystwa przewodniczył Sekcji Humanistycznej. Za czasów kadencji ks. Wilka miało miejsce wiele pamiętnych sesji naukowych, dyskusji, prelekcji o szerokiej gamie tematycznej, m.in.: „Klasztor Panien Benedyktynek w historii i kulturze Sandomierza”, „Dzieje parafii i kościoła pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Sandomierzu”.
W dniu 30 października 2010 roku Wspólnota Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego za wybitne zasługi obdarowała ks. prałata dr Wiesława Wilka godnością Członka Honorowego Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
Ks. Wiesław Wilk miał również udział w powstaniu Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej Studium Generale Sandomiriense. Włączył się także w jej działalność, prowadząc na wydziale filologii polskiej konserwatorium z literatury religijnej.
Ks. Wiesław Wilk pozostawił znaczący dorobek pisarski, ok. 50 artykułów naukowych z zakresu homiletyki, historii literatury, teatru, kultury oraz ok. 150 artykułów popularnonaukowych i publicystycznych. Pozostawił po sobie także książki, m.in. opracowanie historyczne „Początki ruchu Światło-Życie w diecezji sandomierskiej”, zbiór studiów historyczno-literackich „Do Miłości - środka", „O
liryce modlitewnej w polskiej poezji romantycznej”, a także tom wspomnień „Dzień się nachylił” , w których przedstawił swoją drogę życia biegnącą w zmiennych kolejach czasu i historii od epoki agresywnego komunizmu w stalinowskim wydaniu, w którego aurze rodziło się Jego kapłańskie powołanie, po czas wolności, będący także obfitym źródłem wiedzy o Sandomierzu.
Ks. Wiesław Wilk w ostatnich latach życia, na łamach pisma „Sandomierzanin" publikował cykl esejów zatytułowany „Sandomierskie zamyślenia”.
Ks. Wiesław Wilk był wyróżniany wysokimi godnościami kościelnymi. Stolica Apostolska odznaczyła księdza w 1986r. godnością Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości, był kanonikiem, a następnie prałatem sandomierskiej Kapituły Katedralnej, a w latach 2005-2011 jej dziekanem.
Jako dziekan kapituły katedralnej koordynował i wspierał inicjatywy uczczenia sesjami naukowymi, także wmurowaniem tablic pamiątkowych w nawie katedralnej, wielkich postaci związanych z Sandomierzem: abp Mikołaja Trąbę, pierwszego Prymasa Polski, biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, pierwszego polskiego kardynała. Był także inicjatorem cyklu prelekcji, dotyczących różnych motywów dzieła i życia Mistrza Wincentego Kadłubka wygłaszanych przez wybitnych ludzi nauki, m.in. prof. Henryka Samsonowicza w kościele św. Michała Archanioła.
Ks. prałat dr Wiesław Wilk ma trwałe miejsce w nowożytnej historii Sandomierza jako wielki entuzjasta i miłośnik Sandomierza, jego tradycji, tożsamości, duchowej i historycznej wielkości.
Ks. Wiesław Wilk zmarł 11 czerwca 2021r.