Bonum Publicum – XIX edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego
W sobotę 22 października w Zamku Królewskim w Sandomierzu zostały wręczone nagrody „Bonum Publicum” Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego oraz uroczyste nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza” trzem wyjątkowym postaciom, wśród których znalazły się: Krzysztof Burek, dr Stanisław Krawczyński oraz ks. prałat dr Wiesław Wilk.
Na to niezwykłe wydarzenie przybyło wiele osób z instytucji kulturalnych, przyjaciele i rodziny laureatów i odznaczonych, był obecny poseł na sejm RP Marek Kwitek, przedstawiciele zarządu Powiatu Sandomierskiego w osobach Grażyny Szklarskiej i Ryszarda Nagórnego, mjr Piotr Krakowiak Szef Sztabu 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Ryszard Komański Komendant Powiatowy Policji w Sandomierzu, prof. Anna Szylar Prezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego wraz z zarządem stowarzyszenia.
Spotkanie poprowadził Wojciech Dumin dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu. Na wstępnie zgromadzonych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu gości powitał Marcin Marzec Burmistrz Sandomierza, który w odniesieniu do wręczanej po raz XIX Nagrody powiedział: – Wyróżnienie „Bonum Publicum” powstało w celu nakłonienia kolejnych pokoleń do kultywowania działań wybitnego sandomierzanina na rzecz naszej „Małej Ojczyzny”. Nic tak nie absorbuje uczuć człowieka, nie wnika w jego duszę, jak ziemia rodzinna i wszelkie przeżycia z nią związane. Dlatego tak ważny jest zwrot w stronę tematyki regionalnej i związana z nim dbałość o lokalną tradycję. Nagrodę Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego przyznaje się osobom prywatnym i stowarzyszeniom za znaczące osiągnięcia na rzecz społeczności lokalnej. Nagrodzone osoby wpisały się znakomicie we wzorce wskazywane przez patrona nagrody. Dzięki ich twórczości i licznym dokonaniom w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej poprzez publikacje książkowe, a także dzięki ich społecznej aktywności kolejne pokolenia będą mogły poznawać świat i lepiej rozumieć otaczającą rzeczywistość.
W pierwszej części uroczystości wręczone zostały nagrody Bonum Publicum. Przewodniczący Jury Pan prof. Stanisław Adamczak, Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Wojciech Czerwiec Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wręczyli nagrody laureatom.
Do konkursu wpłynęły następujące zgłoszenia spełniające wymogi formalne konkursu:
1. W kategorii: publikacje książkowe poświęcone Sandomierzowi i regionowi sandomierskiemu:
- Feliks Kiryk, Roman Chyła: „Sandomierskie żywoty średniowiecznych władców Polski” ,
- Bożena Ewa Wódz: „Dzieje Zamku Królewskiego w Sandomierzu”,
- Andrzej Nowak Arczewski: „Przykosa. Bohater z AK – zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera”,
- Jerzy Krzemiński: „Sandomierz. Książka do pisania”.
2. W kategorii: za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności, wszelkich form aktywności społecznej kształtującej obywatelski stosunek do rzeczywistości, jak np. budżet obywatelski będący szansą na zaangażowanie obywateli: - zgłoszenie Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i l-go Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu – Confraternitas Gostomianum,
- zgłoszenie: Grażyny Milarskiej.
Po uprzedniej, długiej dyskusji w gronie Jury zdecydowano przyznać nagrody „Bonum Publicum” Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego:
- w zakresie publikacji książkowych: Bożenie Ewie Wódz za publikację „Dzieje Zamku Królewskiego w Sandomierzu”,
- w zakresie szeroko zakrojonej działalności: Grażynie Milarskiej za osiągnięcia i dokonania w zakresie działalności kulturalnej.
Wręczenie nagród „Bonum Publicum” było połączone z oficjalnym nadaniem tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza” trzem zasłużonym postaciom, związanym z Sandomierzem: Krzysztofowi Burkowi, śp. ks. prałatowi dr Wiesławowi Wilkowi oraz śp. dr. Stanisławowi Krawczyńskiemu.
Laudację na cześć Krzysztofa Burka Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza wygłosiła dr Urszula Stępień. Pokreśliła w niej wielość zasług uhonorowanego dla Sandomierza, przede wszystkim dokładnie opisała znaczenie inicjatyw kulturalno-literacko-naukowych, których autorem był Krzysztof Burek. Odwołała się także, do wielkiej miłości i sentymentu jakim darzy Sandomierz jego nowy, Honorowy Obywatel. Kolejnym punktem wydarzenia było wręczenie na ręce Krzysztofa Burka aktu nadania honorowego obywatelstwa przez Marcina Marca Burmistrza Sandomierza oraz Wojciecha Czerwca Przewodniczącego Rady Miasta Sandomierza. Następnie głos zabrał sam wyróżniony Krzysztof Burek, który podziękował za dopełnienie jego związków z Sandomierzem tym wyjątkowym tytułem. Wspomniał swojego wybitnego ojca Wincentego Burka, który zaraził go tą miłością do Sandomierza. Cieszył się także, że to wyróżnienie na zawsze wiąże go z miastem, które tak ceni.
Kolejnym uhonorowanym, pośmiertnie Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza był podczas sobotniej uroczystości śp. ks. prałat dr Wiesław Wilk. Laudację na jego cześć wygłosił dr Damian Gil, podkreślając fakt, że dla ks. dra Wilka Sandomierz, po swojej rodzinnej miejscowości był drugim najważniejszym miejscem w życiu. Po laudacji nastąpiło przekazanie aktu nadania, którego dokonali Burmistrz Sandomierza i Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza na ręce krewnego ks. Wilka Pana Marka Karmazyna. Przedstawiciel rodziny ze wzruszeniem wspominał uhonorowanego i zapewnił, że to wyróżnienie jest dla wszystkich bliskich księdza wielkim przeżyciem, bowiem wiedzą o tym jak ważne miejsce w jego życiu zajmował Sandomierz i ile pięknych i ważnych inicjatyw zorganizował ks. doktor z myślą o nadwiślańskim grodzie.
Trzecim Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza został również pośmiertnie dr Stanisław Krawczyński zasłużony dla Sandomierza działacz, który został zamordowany przez niemieckiego okupanta za czasów II wojny światowej. Laudację na jego cześć wygłosił Maciej Dynkowski, członek Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, były Burmistrz Sandomierza. Podkreślił w niej wielopłaszczyznowe działanie uhonorowanego, jego ponadprzeciętne zaangażowanie i niezwykłą, lekarską empatię. Po laudacji przedstawiciele samorządu wręczyli akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza na ręce Anny Warner, bratanicy dr Krawczyńskiego. Po wręczeniu aktu, krewna uhonorowanego zabrała głos, podkreślając raz jeszcze zasługi jej stryja dla Sandomierza. Wymieniła szeroki wachlarz jego działania, począwszy od tych, które wiązały się z wyuczonym zawodem lekarza, czyli wsparcie pacjentów i niesienie im pomocy niczym, książkowy „doktor Judym” , ale także zasługi na niwie gospodarczej, miastotwórczej i działalności politycznej na arenie ogólnopolskiej, jako Poseł na sejm.
Marcin Marzec Burmistrz Sandomierza w swoim przemówieniu mówił: – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza jest najwyższym wyróżnieniem, jakim lokalny samorząd może odznaczyć osoby, które swoją postawą życiową oraz pracą na rzecz innych, w sposób szczególny zasłużyły się dla sandomierskiego środowiska, szerząc tym samym idee społeczeństwa obywatelskiego. Wniosek o nadanie tego zaszczytnego tytułu, wyraźnie wskazuje, iż do grona takich osób z całą pewnością należy Pan Krzysztof Burek – sandomierzanin, absolwent II LO w Sandomierzu, pełniący niegdyś urząd doradcy ministra w Urzędzie Rady Ministrów – w Biurze Generalnego Komisarza Wyborczego (1992-1994), wiceprezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, za sprawą którego powstały słynne „Zeszyty Sandomierskie” – regionalne pismo popularnonaukowe, podejmujące różne wątki związane z dziedzictwem historycznym Sandomierza, ziemi sandomierskiej i regionu świętokrzyskiego.
Podobnie dr Stanisław Krawczyński udzielał się na wielu polach życia społeczności ziemi sandomierskiej, będąc wrażliwym na jej potrzeby oraz prowadząc szeroką działalność narodowo-wyzwoleńczą. Znacząco przyczynił się do gospodarczego rozwoju miasta Sandomierza i całego regionu sandomierskiego, do poprawy warunków życia mieszkańców, a także do rozsławienia Miasta Sandomierza.
Kolejną, wybitną postacią, która została uhonorowana był ks. prałat dr Wiesław Wilk, jeden z najwybitniejszych członków założycieli Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Duszpasterz pozostawił po sobie znaczący dorobek pisarski, ok. 50 artykułów naukowych i publicystycznych, a także książki będące znakomitym źródłem wiedzy o Sandomierzu. Ks. prałat dr Wiesław Wilk wpisał się w historię Sandomierza jako wielki pasjonat Królewskiego Miasta, jego tradycji oraz historycznej i duchowej wielkości.
Wyróżnienie w postaci tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza nadanego przez kolejne, trzy uchwały Rady Miasta Sandomierza jest ukoronowaniem wieloletniej pracy wybitnych sandomierzan na rzecz miasta. Wzorowa postawa życiowa, nieposzlakowana opinia, dorobek zawodowy, szerzenie uniwersalnych wartości oraz nieustanny samorozwój zostały docenione przez Radę Miasta, w której kompetencji jest przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.
Podczas wydarzenia nie zabrakło akcentów artystycznych w wykonaniu Julii Tłuczkiewicz, skrzypaczki i wokalistki w repertuarze muzyki retro.