Świętokrzyska Nagroda Kultury dla dr. Romana Chyły
W Muzeum Narodowym w Kielcach, 19.10.2022 r., odbyła się wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego 2022/2023. W uroczystości brali udział m.in.: Andrzej Bętkowski marszałek województwa wraz z Andrzejem Prusiem przewodniczącym Sejmiku wręczyli Świętokrzyskie Nagrody Kultury. W inauguracji wzięli także udział świętokrzyscy parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele Sandomierza – dr Roman Chyła wraz z małżonką, Karol Bury kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Katarzyna Knap-Sawicka kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego każdego roku honoruje osoby, instytucje, stowarzyszenia oraz zespoły za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. Świętokrzyska Nagroda Kultury jest nagrodą dwustopniową, przyznawaną twórcom i animatorom indywidualnie lub grupowo. Sandomierski historyk został nagrodzony wyróżnieniem Świętokrzyskiej Nagrody Kultury II stopnia za wybitne osiągnięcia na niwie kultury, na wniosek przygotowany przez lokalny samorząd. Nagroda jest uhonorowaniem wybitnych zasług dr. Romana Chyły dla Sandomierza i całego województwa świętokrzyskiego. Pamiątkową statuetkę wręczył laureatowi marszałek Andrzej Bętkowski.
Dr Roman Chyła - nauczyciel, przewodnik, literat. Jest autorem poradnika z zakresu edukacji regionalnej oraz współautorem pierwszego w woj. świętokrzyskim podręcznika do realizacji zagadnień regionalnych na I etapie edukacyjnym w szkołach podstawowych. Organizuje kursy dla małych przewodników po Sandomierzu i województwie świętokrzyskim. Roman Chyła jest autorem pierwszej naukowej monografii Zawichostu. Współautor monografii miasta i gminy Ożarów. Wspólnie z Profesorem Feliksem Kirykiem R. Chyła przygotował w 2018 r. naukową publikację na pamiątkę jubileuszu 730-lecia Sandomierza. Członek Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Współpracuje ze środowiskiem naukowym w Polsce i za granica m. in. z prof. Magdaleną Teter z Fordham University w Nowym Jorku.