Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
W dniu 11.09.2022 r. na Rynku Starego Miasta odbyły się obchody Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom. Organizatorem obchodów było CZP działające w strukturze SSDŚ w Sandomierzu. Patronat nad wydarzeniem objął Marcin Marzec burmistrz Sandomierza. W godzinach 10-18 w namiocie, umieszczonym nieopodal sandomierskiego Ratusza, istniała możliwość rozmowy z psychologiem oraz uzyskania informacji na temat instytucji świadczących pomoc psychologiczną, socjalną, prawną. W Ratuszu odbyło się także spotkanie przedstawicieli różnych instytucji zajmujących się pomocą osobom w kryzysach psychicznych, działające na terenie powiatu sandomierskiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marcin marzec burmistrz Sandomierza, dr n. med. Marek Kos Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego w Sandomierzu oraz dr Renata Mirowska-Masternak kierownik Sandomierskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Psycholog mgr Katarzyna Majkowska przedstawiła prezentację i wykład dotyczący samobójstw. Została przybliżona tematyka statystyk, czynników ryzyka, a także tego jak rozpoznać kryzys i w jaki sposób rozmawiać z osobą zagrożoną samobójstwem. Osoby obecne na spotkaniu mogły poznać strukturę działania CZP. Zwrócono szczególną uwagę na kluczową rolę Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 osoby powyżej 18 roku życia, zamieszkujące powiat sandomierski, mogą uzyskać bezpłatną pomoc psychologa, pracownika socjalnego, terapeuty środowiskowego lub pielęgniarki psychiatrycznej. Możliwy jest kontakt osobisty, jak również telefoniczny pod numerem: 798 913 661 i mailowy: czp@sand.pl.
Najważniejszym zadaniem Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego jest rozpoznanie wstępnej oceny potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się do PZK, uzgodnienie wstępnego planu postępowania oraz udzielenie możliwego wsparcia w zakresie potrzeb. W trakcie spotkania przybliżono także działanie Zespołu Leczenia Środowiskowego, Poradni Zdrowia Psychicznego, Oddziału Dziennego Psychiatrycznego oraz Oddziału Psychiatrycznego stacjonarnego. Omówiono również działalność Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
Została także przeprowadzona dyskusja z udziałem pracowników Centrum Zdrowia Psychicznego, Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracowników punktów interwencji kryzysowej, szkolnych pedagogów oraz policji. Warto wspomnieć, że tematyka poruszona w trakcie obchodów jest bardzo ważna. Wiele instytucji, działających w Sandomierzu proponuje bezpłatne konsultacje - psychologiczne, socjalne, prawne, z których mogą skorzystać osoby w kryzysie psychicznym. Niezwykle ważne jest hasło tegorocznych obchodów “Życie warte jest rozmowy”. W trakcie spotkania przedstawiciele instytucji zgodnie stwierdzili, że rozmowa może uratować życie - każdy z nas, widząc bliską osobę, współpracownika, znajomego będącego w kryzysie, może pomóc, nie będąc profesjonalistą w zakresie zdrowia psychicznego. Czasami wystarczy zwykła rozmowa, a w szczególnych przypadkach zachęcenie osoby do wizyty u specjalisty, aby pomóc jej wyjść z kryzysu.
Adresy miejsc, w których otrzymasz wsparcie: Życie warte jest rozmowy(1).pdf (25,37MB)