83. rocznica bitwy pod Górą Borowską oraz rocznica pamięci żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego
W niedzielę 4 września br., sandomierska delegacja w osobach Kazimiery Bednarskiej radnej Rady Miasta Sandomierza oraz dr Danuty Paszkowskiej przedstawiciela sandomierskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wzięła udział w obchodach 83. rocznicy bitwy pod Górą Borowską. Rocznica ta jest dla naszego miasta szczególnie ważna ze względu na udział sandomierskiego 2 Pułku Piechotów Legionów, który podczas wybuchu II wojny światowej stacjonował na terenie operacyjnym Armii "Łódź", dowodzonym przez gen. Juliusza Rómmla. Miejscem koncentracji sandomierskiego pułku był rejon Żelowa. Tuż po wybuchu wojny dowódca 2 PP Leg płk Ludwik Czyżewski otrzymał rozkaz zorganizowania obrony na odcinku Księży Młyn - Góry Borowskie – Rozprza. W walce stoczonej w dniach 3-5 września w rejonie Gór Borowskich, mimo ogromnej przewagi nieprzyjaciela pułk stoczył heroiczną walkę. W bitwie zginęło 16 oficerów, 67 chorążych, podchorążych i podoficerów oraz 580 legionistów z 2 Pułku Piechoty Legionów. Bohaterscy żołnierze walczyli do ostatniej chwili, aż do wycofania się sił hitlerowskich najeźdźców. Następnie pozostała część żołnierzy zadysponowana została w rejon Skierniewic, Żyrardowa, Ołtarzewa i Modlina, gdzie wzięli udział w obronie twierdzy na odcinku Zakroczymia.
Corocznie w pierwszy weekend września we wsi Borowa (gmina Wola Krzysztoporska) odbywają się uroczystości patriotyczne związane z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Górą Borowską. W tym roku wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, kombatanci, strażacy, harcerze, młodzież szkolna, poczty sztandarowe oraz setki mieszkańców gminy.
Niedzielne uroczystości, w których udział wzięła sandomierska delegacja rozpoczęła msza polowa. Po niej odczytano apel poległych zakończony salwą honorową i złożeniem kwiatów. Przedstawicielki miasta w imieniu burmistrza Sandomierza, Rady Miasta oraz mieszkańców złożyły hołd pod pomnikiem upamiętniającym walkę 2 Pułku Piechoty Legionów nazwanym na cześć heroizmu i poświęcenia „Piotrkowskimi Termopilami”.
Organizatorami uroczystości był Urząd Gminy oraz GOK w Woli. Do udziału w obchodach, w których co roku bardzo licznie uczestniczą mieszkańcy gminy, także potomkowie obrońców Góry Borowskiej, zaproszono grupy rekonstrukcyjne: Grupę Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich, SHBON SH Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia oraz GRH im. 10 Batalionu Saperów z Łodzi. Po części oficjalnej mieszkańcy mieli okazję obejrzeć umundurowanie oraz broń, która była używana w czasie II wojny światowej w polskim wojsku.