Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Kolorowe skarpetki w dniu 21 marca są symbolem solidaryzowania się z osobami chorymi na Zespół Downa. Dziś, w pierwszy dzień wiosny, po raz XVII obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Celem tej akcji jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa, jak również propagowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Data 21 marca jest związana ze wspomnianym zaburzeniem, ponieważ zespół Downa, znany także jako trisomia 21 chromosomu jest zaburzeniem genetycznym, które jest spowodowane obecnością całości lub części trzeciej kopii chromosomu 21. Dodatkowy chromosom pojawia się przypadkowo. Zaburzenie zazwyczaj wiąże się z opóźnieniem wzrostu fizycznego, charakterystycznymi rysami twarzy, a także niepełnosprawnością intelektualną. Dlatego też data ta jest znacząca – 21 dzień trzeciego miesiąca – gdyż symbolizuje „wyjątkowość potrójnego powtórzenia (trisomii) 21 chromosomu, który powoduje zespół Downa”.
W tym wyjątkowo ważnym dniu nasze miasto włączyło się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Program pod nazwą „Już najwyższy czas – chwyć mnie za rękę i razem idźmy poprzez świat” rozpoczął się Mszą świętą w intencji uczniów z Zespołem Downa, ich rodzin i opiekunów, w kościele św. Ducha. Następnie barwny korowód udał się na Rynek Starego Miasta w Sandomierzu, gdzie głos zabrali Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Grażyna Szklarska członek zarządu powiatu sandomierskiego.
Po powitaniu głos zabrała pani Danuta Żur-Podlewska, przedstawiając swój autorski wiersz pt. „21 marca”, który opowiada o autonomii osób z zespołem Downa. Wyjątkową atrakcją tego wydarzenia był wspólny taniec oraz śpiewy w wykonaniu uczniów sandomierskiego Ośrodka „Radość życia”. Podczas spotkania miała miejsce akcja informacyjna, podczas której rozdawane były jabłka i ulotki. Następnie otwarto wystawę fotograficznej pn. „Wysłannicy miłości”. Zwieńczeniem wydarzenia były wspólne zajęcia kulinarne, promujące zdrowy styl życia.
Historia kolorowych skarpetek ma zachęcić wszystkich ludzi do rozmów na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji. Osoby z Zespołem Downa to część społeczności naszego miasta. Mają tak samo jak my emocje, uczucia, swoje przemyślenia, swoje powody do radości i do smutku. I to właśnie od nas zależy jak będą się czuć w naszych wspólnotach.