Procedura rejestracji obywatela Ukrainy o statusie cudzoziemca „UKR”
W celu zapewnienia doraźnej podstawy prawnej do legalnego pobytu obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 25 lutego 2022 roku umożliwia się nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL, który pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób.
W celu uzyskania numeru PESEL obywatel Ukrainy winien zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia (pokój nr 22-24) Plac Poniatowskiego 3, tel. (+48) 15 815 41 52 oraz złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL w trybie UKR. Wniosek, który jest dostępny na miejscu składa się osobiście w siedzibie organu w postaci papierowej, podpisany, wypełniony przez wnioskodawcę albo przez pracownika tego organu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę. Wniosek do pobrania na miejscu.
W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegających się o nadanie numeru PESEL wniosek, składa jedno z rodziców lub opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy, lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Jeżeli wniosek dotyczy dziecka do 12 roku życia, to nie musi być ono obecne przy składaniu wniosku, z wyjątkiem sytuacji, w której ustalenie tożsamości dziecka nastąpić miałoby w oparciu o oświadczenie.
Wniosek zawiera oświadczenia w zakresie:
- wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy,
- posiadania statusu małżonka Ukraińskiego (dla osób które mają inne obywatelstwo niż ukraińskie),
- prawdziwość wszystkich danych podanych we wniosku oraz pouczenie, dla jakich obywateli nie stosuje się tego wniosku
Do wniosku dołącza się:
- fotografię osoby, której numer PESEL jest nadawany (spełniającą wymagania dla zdjęcia do dowodu osobistego),
- pobierane są odciski palców (na zasadach obowiązujących przy składaniu wniosku o dowód osobistych).
Ponadto wniosek zawiera dane dotyczące:
- płci
- daty urodzenia
- kraju urodzenia
- miejsca urodzenia
- zgodę na wprowadzenie danych (adres poczty elektronicznej, numeru telefonu komórkowego) do rejestru danych kontaktowych
- zgodę na potwierdzenie profilu zaufanego
Organ gminy potwierdza tożsamość na podstawie:
- dokumentu podróży
- Karty Polaka
- innego dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego ustalenie tożsamości
- dokumentu potwierdzającego urodzenie ( w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia)
Mogą to być dokumenty unieważnione, jeżeli umożliwiają ustalenie tożsamości osoby. W przypadku braku dokumentów, wnioskodawca musi złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Procedura nie ma zastosowania do obywateli Ukrainy którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy przez inne państwo (niebezpośrednio) lub posiada jeden z wymienionych niżej tytułów pobytowych:
- zezwolenia na pobyt stały
- zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej
- zezwolenia na pobyt czasowy
- status uchodźcy
- ochronę uzupełniającą
- zgodę na pobyt tolerowany
W celu uniknięcia długiego oczekiwania na rejestracje w systemie bardzo prosimy o wcześniejsze umawianie się z pracownikami Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia pod numerem telefonu: (+48) 15 815 41 52 lub (+48) 15 815 41 14
Informacja dotycząca dofinansowania pobytu Ukraińskich obywateli u mieszkańców miasta pojawi się w momencie, gdy samorząd otrzyma wytyczne rządowe dotyczące ustawy z dania 12 marca 2022 o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.