Kameralne rozmowy o kulturze
Za nami warsztatowy weekend o tematyce kulturalnej, realizowany w ramach pierwszej edycji „Kameralnych rozmów o kulturze”, dedykowanych dla samorządów, jednostek samorządowych oraz organizacji pozarządowych i działalności prywatnych.
W sobotni ranek, 20 listopada, w Sali Rady Miasta w Ratuszu odbył się warsztat „Kultura. Technologia. Komunikacja. Jak efektywnie wykorzystać social media i budować społeczność wokół kultury?”, który poprowadziła Kinga Wiśniewska – Społeczniczka, Prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna w Ostródzie i od niedawna wiceprezeska Kongresu Ruchów Miejskich. W spotkaniu wzięło udział 11 osób, w tym reprezentanci instytucji kultury oraz indywidualni działacze. Warsztaty rozpoczęły się od luźnych rozmów o aktualnych działaniach kulturalnych w mieście oraz możliwościach realizacji innych inicjatyw w przyszłości.
Równocześnie, w Sali Kameralnej na ulicy Mariackiej miał miejsce wykład pt. „Angażowanie młodzieży i seniorów w działalność kulturalną i społeczną. Centrum organizacji pozarządowych szansą rozwoju sektora społecznego”, prowadzony przez Mariusza Brelskiego – trenera biznesu i facylitatora oraz Jacka Arasima – politologa, trenera i doradcy w zakresie ekonomii społecznej, przedsiębiorczości społecznej, a także marketingu. Problematyka związana z osobami starszymi jest bieżącym i aktualnym tematem, a przy procesie starzejących się społeczeństw, z jakim obecnie mamy do czynienia, działa na różne sfery życia i determinuje nowe wzory kulturowe i relacje w społeczeństwie.
Następnie, w sandomierskim „Kinie Starówka” prelegentki: Monika Jastrzębska-Opitz – menadżerka i animatorka kulturowa oraz Gabriela Danelska – animatorka i działaczka społeczna oraz przedsiębiorczyni, przygotowały szkolenie na temat „Współpracy ze społecznością lokalną”. Otwartość na mieszkańców i ich inicjatywy oraz wsparcie tych, którzy chcą realizować swoje pomysły to świetna szansa do nawiązywania sąsiedzkich relacji.
„Partycypacyjne modele zarządzania kulturą, czyli dom kultury jako rzeźba społeczna” to tytuł ostatniego sobotniego warsztatu, który w Sali Rady Miasta przygotowali: animatorka Narodowego Centrum Kultury w programie Dom Kultury+ – Monika Januszewska oraz Sławomir Księżniak – kulturoznawca (UMCS w Lublinie), muzyk, grafik-designer. Uczestnicy tego szkolenia mieli możliwość zapoznania się z jedną z teorii zarządzania, polegającą na zachęcaniu pracowników z wszystkich poziomów organizacji do uczestnictwa w zarządzaniu organizacją kulturalną.
Niedzielne przedpołudnie rozpoczęło się w Sali Rady Miasta szkoleniem dotyczącym „Zasobów lokalnych w działalności kulturalnej. Teatr dla każdego”, poprowadzonym przez Iwonę Orłowską – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Krypnie oraz Małgorzatę Pawlatę – absolwentkę XIII edycji Szkoły Liderów PAFW, animatorkę kultury i instruktorkę teatralną w Gminnym Ośrodku Kultury w Domaniewicach. Spotkanie to pozwoliło na poznanie się i podzielenie się doświadczeniami w pracy z kulturą, jak również o możliwościach współpracy jednostek kulturalnych z mieszkańcami miasta. Na uczestników czekała również niespodzianka w postaci krótkiego ćwiczenia teatralnego.
W tym samym czasie trwało w Sali kameralnej spotkanie pt. „Działalność kulturalna i społeczna organizacji z terenów wiejskich. Nawiązywanie współpracy zagranicznej”, przygotowane przez prelegentki: Ewę Czeplinę – socjolożkę, pedagożkę, animatorkę społeczną, Prezes Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia” i Maję Winiarską-Czajkowską – liderkę wiejską, która zawodowo i społecznie lubi tworzyć nowe grupy i patrzeć jak zawiązują się relacje. Ten temat nawiązywał do współpracy jednostek z lokalną i zagraniczną społecznością, a także do możliwości pozyskiwania dofinansowań na projekty dla mieszkańców podmiejskich miejscowości.
Dzięki gościnności gospodarzy obiektów Hotel Sarmata oraz „Widnokrąg” ostatnie dwa warsztaty odbyły się w tych pięknie przygotowanych na spotkanie miejscach. O relacji kultura – marka miasta opowiedział Michał Basiński z firmy Synergia z Lublina. Ekspert, który od dwóch lat pracuje wraz z samorządem, instytucjami oraz przedsiębiorcami nad strategią marki miasta. Podczas spotkania pod nazwą „Wykorzystanie marki miasta w działalności kulturalnej” uczestnicy mogli zaczerpnąć wiedzy na temat zarządzania marką miasta w obliczu wzrastającej konkurencyjności miast poprzez organizowanie, sponsorowanie wydarzeń kulturalnych, a także inne, innowacyjne działania i narzędzia, takie jak badania ankietowe, analizy i plany strategiczne rozwoju. Prelegent podkreślał istotę tej relacji w kształtowaniu marki.
Ostatni warsztat pt. „Moda na kulturę. Działania ponadregionalne w sferze kultury na przykładzie Klastra Lasowiackiego” poprowadzili Justyna Wesołowska z Fundacji GA MON i Marek Gruchota Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli i prezes Klastra Lasowiackiego. Tematem finalnych rozmów była współpraca ponadregionalna na przykładzie niedawno powstałego Klastra Lasowiackiego. Ta wyjątkowa inicjatywa pokazuje, jak wiele można wspólnie zdziałać zrzeszając się wokół wspólnej misji tworzenia kultury, wychodzącej poza jedną gminę.
Łącznie w warsztatach wzięło udział ponad 50 osób, które chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami oraz tym czego się dowiedziały i co zabierają ze szkoleniowych spotkań. Poza bogatą bazą inspiracji uczestnicy nawiązali też nowe znajomości, które mogą zaowocować przyszłą współpracą. Nabyta wiedza z pewnością przyczyni się do organizacji ciekawych wydarzeń i inicjatyw z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i zasobów lokalnych.