SPACER Z TRADYCJĄ
Zwyczaje Królewskiego Miasta to zarówno kultywowane obrzędy, tradycyjne potrawy, jak i pielęgnowanie pamięci o zasłużonych postaciach z naszej historii. Sandomierz i jego okolice posiadają specyficzny mikroklimat, dzięki któremu możesz posmakować wyjątkowych w smaku i zapachu regionalnych potraw, np. tradycyjnego chleba pieczonego na zakwasie, szczodroków, zalewajki, kwaszonek czy pierogów, które przywrócą wspomnienia beztroskich lat dzieciństwa.
Start spaceru: Sandomierz, ul. Staromiejska
Najciekawsze atrakcje:
- Tkactwo artystyczne – Gobeliny – Gobeliny to naśladujące obraz, jednostronne tkaniny dekoracyjne. Pracownia tkactwa artystycznego Alicji Aleksandrowicz często uwiecznia architekturę i pejzaż Sandomierza w swoich dziełach. Ulubionym tworzywem artystki jest tradycyjna wełna, czyli naturalny surowiec, który był bliski człowiekowi od zarania dziejów.
- Proziaki – W tradycji kuchni regionalnej proziaki wpisały się jako rodzaj pieczywa, placków albo bułeczek z dodatkiem „prozy”, czyli sody oczyszczonej. Dawniej pieczono je na kuchni kaflowej opalanej drewnem. Tradycja wypiekania proziaków sięga 150 lat. Przyrządzano je głównie wtedy, kiedy zabrakło chleba.
- Spiżarnia Sandomierska – To miejsce, w którym można dostać różnorodne produkty regionalne, m.in.: konfitury, naturalne soki, trunki (miody, wina sandomierskie), pieczywo, powstające w oparciu o lokalną recepturę oraz wiele innych składników niezbędnych do sporządzenia dań codziennych a niezwykłych. Każdy, tęskniący za smakami z dzieciństwa powinien koniecznie odwiedzić to miejsce.
- Zalewajka świętokrzyska w Dworku Ojca Mateusza – Kameralny charakter Dworku Ojca Mateusza, pozwala na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery tradycyjnej polskiej gościnności. Zalewajka świętokrzyska jest tylko jedną z wielu propozycji regionalnych potraw, które są do zaoferowania.
- Szczodroki – To słodkie rogaliki, których nazwa pochodzi od „szczodrego wieczoru” – tak w średniowieczu określano Wigilię Bożego Narodzenia, podczas której składano sobie życzenia i obdarowywano się podarunkami. Tradycja wypiekania rogalików przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Choć w ostatnich latach przepis ten uległ zmianie, do dziś piekarnia „Maspek” podtrzymuje tradycyjny wypiek Szczodroków.
- Izba Regionalna w Wielogórze – Można tu zobaczyć jak wyglądała dawna chata ze wsi spod Sandomierza oraz poznać smak regionalnej potrawy „praznali” Pani Marii. Izba Regionalna to stara chałupa, która składa się z kuchni, sieni, izby mieszkalnej, strychu i pomieszczenia gospodarczego. W domu zgromadzone zostały przedmioty gospodarcze z dawnych czasów.
Sprawdź trasę i przygotuj się na późniejsze niezapomniane wrażenia !