ŁAŃCUCH CEREMONIALNY BURMISTRZA....I JAK TO Z NIM BYŁO
Łańcuch ceremonialny burmistrza Sandomierza
- i jak to z nim było...
Początek roku 2004 - wiosenny dzień, zaglądnął do moje pracowni burmistrz miasta p. Jerzy Borowski. Zapowiadało się na sąsiedzką rozmowę - i tak też było…
Wychodząc, rzucił - panie Cezary, trzeba miastu zrobić łańcuch, który będzie wkładał na swe ramiona burmistrz, uświetniając ważność sytuacji... ma pan jakieś wyobrażenie - pytam? - no, taki jak mają sędziowie, złożony z kółek, po środku herb miasta... Za miesiąc zaglądając - już pan robi?
Czasu nie traciłem, każdego dnia poruszam się sferze idei i mnożących się niepewności...
Miasto o tysiącletniej, bardzo bogatej historii, w tym mieście dzieje państwa i miasta wzajemnie się przeplatają. Łańcuch ceremonialny, powinien zawierać afirmację tych wydarzeń. Zależało mi na tym, aby ten przedmiot zawierał najstarsze relikwie samorządowe - czy istnieją, a jak to gdzie?
Okazało się, że najstarszy sandomierski, oryginalny tłok pieczętny /1343 r./ znajduje się w zbiorach Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Przedmiot o tyle ważny, że był wymiennie używany z pieczęcią królewską. Jeden zawarty z Krzyżakami pokój, był sygnowany również tym tłokiem. Pojechałem do Muzeum Czartoryskich, aby go zobaczyć... Rozmawiając z panią kustosz dostałem informacje, na jakich warunkach ewentualnie można by było zrobić silikonowy odlew, z oryginału, oczywiście na terenie muzeum.
Piszemy z burmistrzem prośbę o zgodę do prezesa Fundacji Czartoryskich, po dwóch miesiącach jest przychylność.
Trzymam w rękach prawdziwy symbol Sandomierza - przeżycie duże... Miłe panie z muzeum przyglądają się jak powstaje silikonowy negatyw... oczywiście robię zdjęcie tego przedmiotu, może kiedyś się przyda do publikacji.
Jest najważniejsza cześć kompozycji - zwornik, rysuję projekt łańcucha!
W tradycji człowieka jest ważne aby fakty uwiecznić w kamieniu - bo to na wieczne czasy... Do tego celu, używam tylko naszego kamienia - krzemienia pasiastego. Czternaście ozdobnych srebrnych segmentów, w każdym - okrągła krzemiennapłycina... Na dziesięciu z nich wyryte są najważniejsze wydarzenia z przeszłości miasta. Zostawiłem cztery płaszczyzny wolne - na dalsze ważne wydarzenia - historia miasta wciąż trwa...
I stało się 10 września 2005 roku - uroczyste poświęcenie łańcucha, uroczystość w Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sandomierzu celebruje trzech biskupów...
Minęło piętnaście lat jak by wczoraj… Do dziś, a na pewno na wiele jeszcze lat będzie służył burmistrzowi Sandomierza jako symbol władzy. Prawdopodobnie właśnie te insygnia, insygnia władzy sandomierskich burmistrzów są najpiękniejsze w Polsce, noszone najpierw przez Jerzego Borowskiego (burmistrz w latach 2002-2014), Marek Bronkowski (burmistrz w latach 2014-2018), a obecnie dzierży Marcin Marzec (burmistrz od 2018 roku).
Insygnia są starannie przechowywane w precyzyjnym opakowaniu specjalnie do tego przygotowanym, drewnianym futerale wraz z materiałem z bawełny zabezpieczającym uszkodzeniu.
Kończąc, uważam, że wspomniany tłok pieczętny powinien powrócić do miasta, albowiem był on pieczęcią Sandomierza i nie można było posiąść go legalnie, a zakup jest obciążony poważną wadą prawną. Korzystając z silikonowego odlewu odtworzyłem też wspomniany tłok w dwóch egzemplarzach, jeden przekazałem Gminie Sandomierz, drugi jest własnością Muzeum Okręgowego.
Miasto powinno wymienić z Muzeum Czartoryskich oryginał za kopię...
Autor: Cezary Łutowicz 10.11.2020 r.
Galeria zdjęć udostępniona dzięki uprzejmości Cezarego Łutowicza.