SANDOMIERZ ŚWIATOWĄ STOLICĄ KRZEMIENIA PASIASTEGO
Najszlachetniejsza odmiana krzemienia pasiastego występuje w jedynym miejscu na świecie w dawnej (od XII w.) „Ziemi Sandomierskiej”. W Sandomierzu powstała pierwsza biżuteria z krzemieniem pasiastym (1972r.). Tu od roku 2000 odbywają się Warsztaty Złotnicze pod tytułem „Krzemień pasiasty- kamieniem optymizmu. W stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu znajduje się jedyna w świecie kolekcja biżuterii z tym kamieniem (od roku 2004). W naszym mieście odbyła się pierwsza sesja naukowa pt. „35 lat krzemienia pasiastego w biżuterii” (2007r.). Na sesji tej ogłoszono nazwę „Sandomierz Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego”. W roku 2011 zorganizowano w nadwiślańskim grodzie „I Festiwal Krzemienia Pasiastego”. Wytworzyła się tradycja obróbki, oprawy oraz sprzedaży biżuterii z „kamieniem optymizmu”. Krzemień pasiasty był klejnotem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej- słusznie bo to tylko polski kamień - „rzadszy niż diament”…
KRZEMIEŃ PASIASTY – KAMIEŃ OPTYMIZMU to hasło, które od lat towarzyszy działaniom jakie podjął Cezary Łutowicz, promując kamień jakże charakterystyczny dla Ziemi Sandomierskiej i regionu świętokrzyskiego. Po ponad 4000 lat, w 1972 roku podjął działanie, w którym krzemień pasiasty ponownie miał zająć miejsce szczególne!
W późnym neolicie ten wyjątkowy kamień, pozyskiwany w jedynym miejscu na świecie, był przedmiotem wyróżniającym jego posiadacza, towarzyszył jego życiu, określał jego pozycję w społeczeństwie, był odznaką, wartością. Tak znaczącą, że nie opuszczał go nawet po śmierci. Był znakiem!
Przez ponad 2 tysiące lat w kopalniach i osadach u podnóża Gór Świętokrzyskich był starannie obrabiany, gromadzony i w ramach ówczesnej wymiany handlowej rozpoczynał swój szlak przez Europę. I dziś, podniesiony z polnej drogi, kadrowany ręką człowieka, starannie szlifowany i oprawiany staje się znów klejnotem, przedmiotem wyjątkowym. Staje się ponownie znakiem.
Jego twardość, uroda i rzadkość występowania sugerują, że to kamień szlachetny. Jego rysunek, w którym możemy zobaczyć przestrzeń, wzburzone wody, krajobrazy ziemi, świat roślin i zwierząt ukazuje całe bogactwo czterech żywiołów.
Doceniany coraz bardziej przez liczne rzesze jego posiadaczy, awansuje na salony elit, gości w muzeach i galeriach, w pracach naukowych i czasopismach, w świadomości projektantów biżuterii i mody, w emocjach i szkatułach. Dziś jest to kamień polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Zaś Sandomierz słusznie zasługuje na miano stolicy krzemienia pasiastego. Tak jak Gdańsk jest stolicą bursztynu.
Więcej informacji na temat krzemienia pasiastego na stronach:
Krzemienie pasiaste – Jan Chałupczak
http://chalupczak.dll.pl/menu2.htm
Galeria autorska – Cezary Łutowicz
http://www.krzemien-sandomierz.pl
Plac Poniatowskiego 4
27-600 Sandomierz
Galeria Otwarta – Mariusz Pajączkowski
Rynek 5
27-600 Sandomierz
Galeria autorska – pracownia Krzesimowscy
ul. Opatowska 15
27-600 Sandomierz