Walentynki i wykład o Jarosławie Iwaszkiewiczu na Zamku Królewskim w Sandomierzu
Już w piątek, 14 lutego, w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”. Zapraszamy na wykład profesora UMCS dra hab. Rafała Szczerbakiewicza zatytułowany „Intymne trajektorie Jarosława Iwaszkiewcza. Mapy, relacje, emocje”. Początek: godzina 17. Wstęp na wykład jest bezpłatny. Po jego zakończeniu zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”.
Przypominamy, że wciąż w naszym sklepie muzealnym jest dostępny katalog wystawy. – Serdecznie zapraszamy do wizyty w Zamku Królewskim w parach w godzinach pracy Muzeum, a jako dodatek, już po godzinach, proponujemy właśnie wykład z oprowadzaniem kuratorskim – mówi Grzegorz Lipiec, główny specjalista ds. strategii kulturalnej i marketingu Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dr hab. Rafał Szczerbakiewicz:
W roku 1992 obrona pracy magisterskiej zatytułowanej Problemy estetyki filmów Stanleya Kubricka, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Plisieckiego z UMCS. W latach 1993-1997 studia doktoranckie w IFP UMCS. W 1997 obrona pracy doktorskiej zatytułowanej O eseistyce Jana Kotta, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Elżbiety Rzewuskiej z UMCS. Recenzentami pracy byli prof. dr hab. Jerzy Święch z UMCS i prof. dr hab. Michał Głowiński z IBL PAN.
W latach 1998-1999 adiunkt w Zakładzie Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski IFP UMCS. Od roku 2000 zatrudniony w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej UMCS.
W roku 2014 obrona rozprawy habilitacyjnej „Niepokalana szczerość jest urojeniem”. Dekonstrukcje mitu śródziemnomorskiego w twórczości Jana Parandowskiego.
Zainteresowania naukowe:
- eseistyka XX-wieku
- literatura, kultura popularna i nowe media
- muzyka popularna, historia muzyki popularnej
- literatura, tekst i ideologia
- krytyka ideologii
- mit śródziemnomorski w kulturze nowoczesności
- nagrobki polskie XVI-XVIIIw.
- kino klasyczne lata 30-60t XX-wieku
- utopia, science-fiction i fantastyka