Ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Zapraszamy również do Gminnego Biura Spisowego w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu, pl. Poniatowskiego 3, gdzie osoby mogą liczyć na wsparcie techniczne.
Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu: 22 279 99 99 lub do Gminnego Biura Spisowego w Sandomierzu tel. 15 815 42 22.
Szanowni Państwo,
mieszkańcy Sandomierza,
Istnieją trzy metody sprawdzenia rachmistrza:
- poprzez zakładkę „Sprawdź tożsamość rachmistrza” na stronie spisu: spis.gov.pl,
- dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99,
- dzwoniąc do Urzędu Miejskiego w Sandomierzu pod numery 15 815 42 22, 15 815 41 52.
Najbezpieczniejszą i najbardziej rekomendowaną metodą jest samospis internetowy przez formularz wyłącznie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego dostępny pod adresem spis.gov.pl. Osoby, które mają problem z dokonaniem samospisu internetowego powinny zasięgnąć pomocy w Gminnym Biurze Spisowym w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu, pl. Poniatowskiego 3, gdzie mogą liczyć na wsparcie techniczne.
Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu: 22 279 99 99 lub do Gminnego Biura Spisowego w Sandomierzu tel. 15 815 42 22. Infolinie czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, gdyż wtedy sami inicjują kontakt i nie muszą obawiać się czy zgłaszająca się do nich osoba jest prawdziwym rachmistrzem spisowym.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Jest prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Spis potrwa do końca września bieżącego roku. Zgodnie z ustawą udział w spisie jest obowiązkowy, a osoby odmawiające udzielenia informacji podlegają grzywnie w wysokości do 5 tys. zł. Karą grzywny, a nawet pozbawieniem wolności do 2 lat, grozi przekazywanie nieprawdziwych danych. Przedsięwzięcie odbywa się raz na 10 lat. Dotyczy każdej osoby mieszkającej na stałe lub czasowo na terenie Polski.
Szanowni Państwo,
Drodzy mieszkańcy Sandomierza,
1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis jest powszechny, czyli dotyczy nas wszystkich. Obowiązującą metodą jego realizacji jest samospis internetowy na stronie spis.gov.pl. Samodzielnie mogą się spisać także osoby, które nie posiadają urządzenia lub dostępu do Internetu. Z myślą o nich przygotowano stanowisko w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu, przy którym można się nie tylko spisać, ale także otrzymać pomoc przeszkolonych osób. Wypełnianie formularza spisowego trwa tylko kilka minut. Wszystkich chcących spisać się zapraszamy do Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, pl. Poniatowskiego 3 lub kontaktu telefonicznego pod numerem 15 815 42 22 w godzinach 8-17, od poniedziałku do piątku.
Pamiętajmy – wszyscy liczymy się dla Polski!
Z poważaniem
Marcin Marzec
Burmistrz Sandomierza
Spis już się rozpoczął!
1 kwietnia 2021 r. rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021), który przeprowadzony będzie na terenie całego kraju. Spis jest najważniejszym badaniem ze statystyki ludności - realizowany jest co 10 lat i obejmuje całą populację ludności oraz mieszkań. W przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, spisy powszechne są jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach, a na ich podstawie instytucje międzynarodowe i krajowe podejmują najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.
Udział w spisie jest obowiązkowy, a dla nas bardzo ważny, bo jak głosi hasło rozpoczynającego się spisu #liczysiękażdy
Jak mogę się spisać?
- Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy. Przez cały czas trwania spisu możesz spisać się na stronie spis.gov.pl – znajdziesz tam także szczegółowe informacje na temat spisu.
- Od poniedziałku do piątku w godzinach 800-1800 możesz zadzwonić na infolinię 22 279 99 99 gdzie uzyskasz pomoc w samospisie, lub skorzystać z opcji „spis na żądanie” przez rachmistrza telefonicznego.
- Dodatkowo w trakcie spisu wdrożymy metody pomocnicze – spis bezpośredni oraz telefoniczny. Osoba, która nie dokonała samospisu internetowego nie może odmówić przekazania danych rachmistrzowi spisowemu.
Twoje dane są u nas bezpieczne!
Dane przekazywane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego są objęte tajemnicą statystyczną, czyli są udostępniane wyłącznie w formie zbiorczej, to znaczy takiej, która uniemożliwia identyfikację konkretnej osoby. Warto przy tym zaznaczyć, że w Spisie Powszechnym nigdy nie pytamy o wielkość zarobków, numer konta czy karty kredytowej, a dane osobowe nie są nigdzie przekazywane.
Dodatkowo, na stronie Urzędu Statystycznego w Kielcach na Respondentów czekają liczne konkursy związane z NSP2021!
Więcej dowiesz się na portalu spis.gov.pl
Gminne Biuro Spisowe w Sandomierzu
Świat, który nas otacza ulega ciągłym zmianom. Zmienia się liczba ludności, nasze warunki życia, czy rynek pracy. Dlatego też Główny Urząd Statystyczny zbiera i udostępnia dane, które pozwalają zbadać zarówno wielkość, jak i kierunek tych zmian. Najważniejszym badaniem statystycznym jest rozpoczynający się 1 kwietnia 2021 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP2021) - realizowany co 10 lat.
Dlaczego spis jest tak ważny?
Badania statystyczne, a w szczególności spisy powszechne są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania państwa, ale także dla każdego mieszkańca. Podczas spisu zbierane będą informacje, które pozwolą na analizę procesów, jakie zaszły w naszym społeczeństwie na przestrzeni lat 2011 – 2021 na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
Spisz się jak najlepiej!
Rozwój technologii ułatwia życie na wielu płaszczyznach – dlatego jako przedstawiciele statystyki publicznej wychodzimy naprzeciw potrzebom obywateli. Dbając o wygodę i bezpieczeństwo Respondentów zdecydowano, że podczas NSP2021, to właśnie samospis internetowy będzie podstawowym kanałem przekazywania informacji. Aplikacja dostępna będzie przez cały okres trwania spisu, wystarczy tylko urządzenie z dostępem do internetu.
Dodatkowo, 16 kwietnia wdrożymy metody pomocnicze – wywiady bezpośrednie lub telefoniczne, które przeprowadzą nasi rachmistrze. Osoba, która nie dokonała samospisu internetowego nie może odmówić przekazania danych w formie wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego.
Samodzielnie będą mogły się spisać także osoby, które nie posiadają urządzenia lub dostępu do internetu. Z myślą o nich w naszym Urzędzie Gminy przygotowaliśmy stanowisko, na których będzie można się nie tylko spisać przez cały okres trwania spisu, ale także otrzymać fachową pomoc przeszkolonych osób.