- Menu podmiotowe
- Samorząd
- Rada Miasta
- Rada miejska IX kadencji
- Protokoły/sprawozdania z posiedzeń komisji Rady Miasta
- Komisja Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług
Protokół nr 5/5/2024 z dnia 22 listopada 2024 r.
Sprawozdanie Nr 5/5/2024
Komisja Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług
z dnia 22 listopada 2024 roku
Urząd Miejski, Biuro Rady, s. 103
Sprawozdanie sporządzono na podstawie § 13 ust. 1 Załącznika Nr 6 Statutu Miasta Sandomierza podjętego uchwałą Nr XLII/414/2021 Rady miasta Sandomierza z dnia 27 października 2021 roku.
Godz. rozpoczęcia obrad: 12:00
Godz. zakończenia obrad: 13:30
Posiedzeniu przewodniczył radny Janusz Poński przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług.
Lista obecności stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszego sprawozdania.
Radni nieobecni: Piotr Chojnacki, Marek Chruściel, Sylwester Łatka, Marek Strugała – radni usprawiedliwieni.
Radny spóźniony: Michał Zioło.
Zaproszeni goście:
- Paweł Niedźwiedź – Burmistrz Miasta Sandomierza.
Mieszkańcy:
- K. G⃰. – mieszkanka Sandomierza.
Ad. 1.
Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum.
Radny Janusz Poński przewodniczący komisji stwierdził quorum, obecnych na posiedzeniu jest
8 radnych i otworzył posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług.
Ad. 2.
Przyjęcie porządku obrad.
Radny Janusz Poński przewodniczący komisji przedstawił proponowany projekt porządku obrad, jak niżej i poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag.
- Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Opiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
- Sprawy różne. Wnioski komisji.
- Zamknięcie obrad.
Uwag nie zgłoszono.
Następnie poddał projekt porządku obrad pod głosowanie.
Wynik głosowania:
„za” –7;
„przeciw” – 0;
„wstrzymujących się” – 0.
Radny Janusz Poński przewodniczący komisji stwierdził przyjęcie porządku obrad.
Ad. 3.
Opiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
Paweł Niedźwiedź – Burmistrz Miasta Sandomierza powiedział, że wyłączna kompetencja do określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych leży w gestii rady gminy. Projekt uchwały zakłada wykreślenie z treści uchwały z 2017 roku § 1 ust. 2 dot. stawek podatku od pojazdów wyprodukowanych przed 1990 roku i dotyczy on 3 środków transportowych. Wykreślenie tego zapisu spowoduje zmniejszenie dochodów miasta o kwotę 150,00 zł. rocznie. Ponadto projekt uchwały aktualizuje podstawę prawną.
Włodarz miasta dodał, że Gmina Sandomierz jest jedyną gminą w okolicy, która nie podnosi stawek podatku od środków transportowych w 2025 roku.
Na posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług przybył radny Michał Zioło. Komisja obraduje w składzie 8 osób.
Radny Janusz Poński przewodniczący komisji wyraził słowa zadowolenia z faktu, że samorząd nie podnosi podatków w 2025 roku.
W toku dyskusji radni podkreślali pogarszającą się sytuację gospodarczą zwłaszcza w zakresie produkcji samochodów, co negatywnie odbija się na sytuacji sandomierskiej Huty Szkła Okiennego.
Radny Andrzej Bolewski zwrócił uwagę na konieczność współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy są „kręgosłupem lokalnej gospodarki”.
Radny Janusz Poński przewodniczący komisji przytoczył dane statystyczne Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, z których wynika, że 68% zatrudnionych w Sandomierza pobiera wynagrodzenie z szeroko rozumianej sfery publicznej, a jedynie 32% pracuje w sektorze prywatnym. Dodał, że w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu powinno funkcjonować tzw. „jedno okienko”, które ułatwi przedsiębiorcom kontakt z samorządem lokalnym.
Rozgorzała na ten temat dyskusja, w której podkreślano znaczenie tworzenia nowych miejsc pracy
w sektorze prywatnym.
Radny Paweł Żerebiec z zadowoleniem wyraził się na temat ostatniego spotkania władz miasta
z lokalnymi przedsiębiorcami z branży turystycznej, Dodał, że gmina powinna kontynuować tego typu spotkania z innymi przedsiębiorcami z innych branż.
Więcej uwag nie było.
W związku z powyższym radny Janusz Poński przewodniczący komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały w brzmieniu pierwotnym.
Wynik głosowania:
„za” –8;
„przeciw” – 0;
„wstrzymujących się” – 0.
Radny Janusz Poński przewodniczący komisji stwierdził, że komisja pozytywnie opiniuje przedstawiony projekt uchwały.
Ad. 4
Sprawy różne, wnioski komisji;
Radny Tadeusz Prokop powiedział, że tendencja zwyżkowa, jeśli chodzi o liczbę turystów była do 2019 roku. Następnie pandemia załamała liczbę turystów o około 80%. W ostatnich latach jest wyraźna tendencja zwyżkowa. Dodał, że Sandomierz musi inwestować w turystykę rekreacyjną. Jedną z takich kluczowych inwestycji jest rewitalizacja starego portu, bulwaru nadwiślańskiego od dorzecza rzeki Koprzywianki.
Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta powiedział, że na ukończeniu są prace związane z aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Sandomierza. Gotowa jest dokumentacja projektowa na odmulenie starego portu. Trwają parce związane z budową szaletu przy Spichlerzu oraz atrakcji dla dzieci w postaci torów zjazdowych z igielitu w Parku Piszczele.
Radna Kazimiera Bednarska powiedziała, że zdaniem turystów Sandomierz jest „miastem jednego dnia”. Dodała, że sandomierski samorząd powinien udzielać wsparcia miejskiemu szpitalowi jako największemu pracodawcy w mieście, np. w postaci umorzenia części podatku.
Na koniec stwierdziła, że należy tworzyć tzw. „pokoje wytchnieniowe” dla osób opiekujących się osobami niepełnosprawnościami.
Radny Krzysztof Szatan poparł inicjatywę radnego Tadeusza Prokopa dot. rewitalizacji terenów nadwiślańskich.
Rozgorzała na ten temat dyskusja, w której podkreślano koszty oraz omówiono ewentualne rozwiązania techniczne. Podkreślano znaczenie Jeziora Tarnobrzeskiego dla rozwoju Miasta Tarnobrzega oraz konieczność budowy letniego basenu.
Radny Janusz Poński przewodniczący komisji przedstawił pisma, które zostały skierowane do komisji, jak niżej:
- S. K.⃰ mieszkaniec Sandomierza złożył pismo w sprawie konieczności zaplanowania środków na budowę łącznika drogowego o długości 170 metrów w pasie ul. Kochanowskiego łączącego ul. Ożarowską z ul. Mickiewicza.
Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta powiedział, że ta inwestycja jest przewidziana w budżecie miasta na 2025 rok. Koszt samej dokumentacji szacuje się na ok. 30.000,00 zł.
- P. S.⃰ mieszkaniec Sandomierza złożył pismo w sprawie uchybień, niedociągnięć przy remoncie ul. Milberta.
Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta przedstawił sytuację związaną z remontem ww. ulicy. Dodał, że samorząd był świadomy uchybień, co do których zgodził się również wykonawca inwestycji, tj. niewłaściwa warstwa ścieralna nawierzchni, brak poziomów przy studzienkach kanalizacyjnych
i burzowych. Wykonawca naprawił uchybienia. Włodarz miasta powiedział, że takie łatanie asfaltu nie jest zbyt estetyczne, ale zgodne z parametrami technicznymi.
- K. G⃰. mieszkanka Sandomierza złożyła apel w sprawie konieczności zabezpieczenia opieki i środków budżetowych dla bezdomnych kotów.
Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta powiedział, że gmina realizuje opiekę nad zwierzętami
w ramach posiadanych środków budżetowych. Na terenie Sandomierza funkcjonuje schronisko dla bezdomnych zwierząt. W 2025 roku w budżecie gminy są zabezpieczone większe środki w budżecie na ten cel niź w roku bieżącym.
K. G⃰. mieszkanka Sandomierza zwróciła uwagę na różnice między bezpańskimi zwierzętami a wolno żyjącymi, zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt. Mieszkanka stwierdziła, że na terenie miasta są głównie koty bezdomne a nie wolno żyjące. Zwróciła również uwagę na sandomierski program ochrony zwierząt. Ponadto mieszkanka poruszyła kwestie:
- utworzenia na terenie Starego Miasta apteki;
- zabezpieczenia cen surowców przez Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania. W tej materii mieszkanka poruszyła również kwestie zaliczek za ciepło;
- umiejscowienia w bliskiej odległości od budynków na terenie Starego Miasta koszy na śmieci, które służą mieszkańcom za miejsca składowania odpadów w tym wielogabarytowych. Zaapelowała o ich usunięcie.
Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta zwrócił uwagę na trudności w rozróżnieniu ustawowych definicji między bezdomnymi a wolno żyjącymi kotami. Dodał, że władze samorządowe muszą działać w granicach możliwości budżetowych, czyli w miarę posiadanych środków. Włodarz miasta stwierdził, że w przyszłym roku w miarę posiadanych środków w budżecie będzie możliwość odławiania bezdomnych kotów.
Burmistrz powiedział, że gmina rozpisze przetarg na zagospodarowanie lokalu o pow. prawie 80m2 przy ul. Sokolnickiego na potrzeby wyłącznie apteki. Ze wstępnego rozeznania wynika, że zainteresowanie jest minimalne.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sandomierzu zabezpieczyło surowce a tym samym ich ceny na potrzeby centralnego ogrzewania. Następnie przedstawił trudności w termomodernizacji budynków na terenie Starego Miasta oraz specyfiki zabytkowych kamienic.
Na koniec Burmistrz Miasta dodał, że kontenery na śmieci zlokalizowane w bliskiej odległości od kamienic były ustawione na wniosek osób zainteresowanych. Podkreślił, że na terenie Starego Miasta mieszka większość osób w starszym wieku, co ułatwia im możliwość wynoszenia śmieci.
Radny Andrzej Bolewski powiedział, że Gmina Sandomierz w ramach Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywnicy wykupiła teren pod budowę nowoczesnego schroniska dla zwierząt. Stwierdził, że tego typu schronisko nie powstało.
Radny Paweł Żerebiec powiedział, że urząd nie może wyręczać mieszkańców. Na wszystkich mieszkańcach spoczywa odpowiedzialność dbania o porządek wokół swojego miejsca zamieszkania.
Radny Michał Zioło poprosił o zaprotokołowanie, by na pismo mieszkanki urząd również pisemnie odpowiedział. Dodał, że należy uczulić Straż Miejską w kwestii podrzucania odpadów przez przedsiębiorców do wiat śmietnikowych, które co do zasady mają służyć mieszkańcom.
Ad. 5
Zamknięcie obrad.
Radny Janusz Poński przewodniczący komisji stwierdził wyczerpanie porządku obrad
i zamknął posiedzenie komisji.
Przewodniczący
Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług
Janusz Poński
Sprawozdanie sporządził:
Sebastian Rutyna, Inspektor,
Wydział Organizacyjny
UM Sandomierz
⃰Dane osobowe osób prywatnych zostały zanonimizowane (art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – Dz.U.2020.2176 j.t.), i art. 5 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 (RODO) z dnia 27.04.2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.119.1). Anonimizacji dokonał: Sebastian Rutyna –inspektor w Wydziale Organizacyjnym Urzędu Miejskiego w Sandomierzu.