44. rocznica Porozumień Sierpniowych
W dniu 31 sierpnia 2024 roku w Sandomierzu, podobnie jak w całej Polsce, świętowano 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. To właśnie pod koniec sierpnia 1980 roku doszło do porozumienia pomiędzy strajkującymi robotnikami a władzami PRL. W wyniku tych negocjacji, rząd zobowiązał się do spełnienia dwudziestu jeden postulatów zgłoszonych przez stronę protestującą. Wśród kluczowych postulatów znalazły się m.in. wprowadzenie ustawy ograniczającej cenzurę, ponowne zatrudnienie osób zwolnionych w wyniku wydarzeń z lat 1970 i 1976, dopuszczenie do publicznej debaty nad nową reformą gospodarczą zwiększającą samodzielność przedsiębiorstw oraz umożliwienie samorządowi robotniczemu udziału w zarządzaniu.
Najważniejszym elementem porozumienia było utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Związek ten stał się nie tylko organizacją pracowniczą, ale także ruchem społecznym, który wzbudził w Polakach niespotykaną wcześniej aktywność społeczno-polityczną pod rządami komunistycznymi. Był to przełomowy krok w kierunku wyzwolenia Polski spod władzy komunistycznej oraz w procesie przemian, które doprowadziły do ustanowienia w pełni demokratycznego państwa.
Obchody 44. rocznicy Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na sandomierski skwer "Solidarności", gdzie pod pomnikiem „Płomienia Nadziei” kontynuowano uroczystości. W ich trakcie, przedstawiciele „Solidarności”, na czele z Kazimierzem Plachimowiczem, przybliżyli historię ruchu. Zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed pomnikiem.
W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Paweł Niedźwiedź burmistrz Sandomierza, Angelika Kędzierska sekretarz miasta Sandomierza, Andrzej Bolewski przewodniczący Rady Miasta, Marcin Piwnik starosta sandomierski, Grażyna Szklarska wicestarosta sandomierski, Grzegorz Socha wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, miejscy radni z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, Kazimierz Plachimowicz ze stowarzyszenia Pamięć i Solidarność, a także przedstawiciele 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu, 102 Batalionu Lekkiej Piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, Komisji Zakładowych NSZZ Solidarność w Sandomierzu oraz mieszkańcy miasta.