Kronika Partnerstwa
Wydarzenia roku 2024
-
Obchody 40-lecia partnerstwa miast Emmendingen z Newark-on-Trent w Emmendingen
Na rynku w Emmendingen, w terminie 16-18 sierpnia 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji 40-lecia partnerstwa miast Emmendingen i Newark-on-Trent. W wydarzeniu wzięli udział licznie zgromadzeni goście z Anglii oraz czteroosobowa delegacja z polskiego miasta Sandomierza, które również utrzymuje partnerstwo zarówno z Emmendingen, jak i Newark-on-Trent. Uroczystość uświetniła muzyka w wykonaniu Newark and Sherwood Concert Band, wzmocnionej przez członków Stadtmusik Emmendingen.
Sobotnią uroczystość rozpoczął burmistrz Stefan Schlatterer, który przypomniał cztery dekady historii partnerstwa. Podkreślił, że motywacją dla założycieli partnerstwa, podobnie jak dla ojców założycieli Unii Europejskiej, było dążenie do budowy zjednoczonej Europy w pokoju i wolności. Schlatterer wspomniał, że to w kwietniu 1983 roku ówczesny burmistrz Roland Cope oraz jego ojciec Hans-Peter Schlatterer, podpisali dokument ustanawiający partnerstwo między miastami. Przypomniał również wiele wspólnych wspomnień i wydarzeń, takich jak długotrwałe wymiany uczniów między Markgrafenschule i Grove School, współpraca straży pożarnych, wymiana między zespołami muzycznymi i współpraca klubów piłkarskich.
Szczególną uwagę zwrócił na partnerstwo z polskim miastem Sandomierzem, które zostało oficjalnie zainicjowane w 1990 roku. Schlatterer podkreślił, że te trzy miasta tworzą obecnie partnerski trójkąt w sercu Europy.
Burmistrz Newark, Diane Ledger, wyraziła radość z pierwszej wizyty w pięknym Emmendingen i przypomniała liczne wspólne wydarzenia kulturalne i sportowe oraz serdeczne relacje z burmistrzem Stefanem Schlattererem. Z kolei Angelika Kędzierska sekretarz miasta Sandomierza, podkreśliła znaczenie europejskiej współpracy między tymi miastami.
Uroczystość zakończyła się wymianą upominków, odśpiewaniem regionalnej pieśni „Badner Lied” oraz podpisaniem umowy o przyjaźni. Po oficjalnej części, uczestnicy mieli okazję do dalszych rozmów przy akompaniamencie Newark and Sherwood Concert Band, zanim udali się na wspólny obiad.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Diane Ledger (burmistrz Newark), Matthew Gladell (urzędnik miasta Newark), Neil Ross i Judith Ross (radni), Angelika Kędzierska oraz wielu innych gości z Anglii i Polski, a także członkowie lokalnych stowarzyszeń i zespołów muzycznych.
Relacja ta podkreśla nie tylko długą tradycję partnerstwa między miastami, ale również jego rozwój i aktualne znaczenie, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, takich jak wsparcie dla Ukrainy w obliczu wojny. Partnerstwa te stanowią ważny element europejskiej współpracy, budując mosty między społecznościami i wzmacniając więzi na poziomie lokalnym i międzynarodowym.
Wydarzenia roku 2023
-
W dniach 7-10 września br. odbył się Festiwal Krzemienia Pasiastego, w ramach którego obchodzono 30-lecie partnerstwa miast Sandomierza i Emmendingen oraz 10-lecie partnerstwa miast Sandomierza i Volterry. Był to nadzwyczajny i emocjonujący weekend, ponieważ do sandomierskiego grodu przyjechały delegacje z pięciu miast partnerskich: Emmendingen, Volterry, Newark-on-Trent, Ostroga i Środy Wielkopolskiej. Świętowanie rozpoczęło się 7 września wspaniałym koncertem Grażyny Łobaszewskiej, jednej z najlepszych polskich wokalistek. Goście, mieszkańcy oraz turyści zgromadzeni przed sceną na Rynku Starego Miasta mieli okazję wysłuchać największych przebojów artystki, m.in. „Za szybą”, „Czas nas uczy pogody”, „Gdybyś”. Tym niezwykle czarującym i wyjątkowym koncertem oficjalnie rozpoczął się Festiwal Krzemienia Pasiastego.
-
Drugiego dnia, 8 września delegacje z miast partnerskich miały okazję zwiedzić największy zakład działający na terenie Sandomierza oraz jeden z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych: Pilkington Automotive – NSG Group. Był to niezwykle ważny punkt w programie, podczas którego zaproszeni goście mogli zobaczyć, jak wygląda praca w hucie oraz czym specjalizuje się przedsiębiorstwo, a także poznać historię tego prężnie działającego od lat zakładu. Pilkington to fascynujące miejsce, które dostarczyło zwiedzającym wiele wrażeń i informacji na temat produkcji szkła oraz jego roli w kulturze i gospodarce Sandomierza. Po zwiedzaniu zakładu, goście udali się na Rynek Starego Miasta. Tym razem delegacje zostały zaproszone do zwiedzania miasta śladami krzemienia pasiastego. Na trasie znalazły się m.in. pracownie miejscowych artystów: Cezarego Łutowicza, Mariusza Pajączkowskiego oraz Ryszardy Paralusz-Krzesimowskiej, a także wioska neolityczna. Celem zwiedzania była prezentacja „kamienia optymizmu”, jako unikalnego kamienia który występuje w jedynym miejscu na świecie, jakim jest ziemia sandomierska. Ponad 50-letnia tradycja zastosowania krzemienia pasiastego w biżuterii stanowi niezwykle ważny element, który wyróżnia Sandomierz w całej Polsce, natomiast od 2007 r. Sandomierz jest Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego o co zabiegał prekursor użycia krzemienia w biżuterii Cezary Łutowicz. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać delacjom tę wyjątkową część naszego królewskiego miasta.
-
W sobotę, 9 września dzień rozpoczął się niezwykle aktywnie. Tuż przed południem na placu Rawelin wystartował III Bieg Partnerstwa Miast. W biegu wzięli udział nasi goście z Emmendingen na czele z nadburmistrzem Stefanem Schlattererem, z Voletrry na czele z burmistrzem Giacomo Santi, z Ostroga na czele z burmistrzem Yurijem Yahodką, z Newark-on-Trent na czele z burmistrzem Pamelą Ball oraz ze Środy Wielkopolskiej na czele z burmistrzem Piotrem Mielochem. Na starcie biegu licznie zameldowali się także mieszkańcy Sandomierza oraz turyści, którzy wspólnie z naszymi gośćmi pokonali tę malowniczą trasę spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu. Tego dnia mieszkańcy oraz turyści mieli okazję również udać się na spacer śladami krzemienia pasiastego, aby móc podziwiać ten niesamowity kruszec, który niewątpliwie stanowi najważniejsze dziedzictwo i dobro kulturowe Sandomierza. Po południu wszyscy spotkali się na Rynku Starego Miasta, gdzie miał miejsce jeden z najważniejszych punktów obchodów jubileuszowych. W obecności delegacji, mieszkańców oraz odwiedzających tego dnia miasto turystów, włodarze miast: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Stefan Schlatterer nadburmistrz Emmendingen oraz Giacomo Santi burmistrz Volterry w obecności Yurija Yahodki burmistrza Ostroga, Pameli Ball burmistrza Newark-on-Trend, a także Piotra Mielocha burmistrza Środy Wielkopolskiej uroczyście podpisali odnowienie aktów partnerskich pomiędzy Sandomierzem i Emmendingen oraz Sandomierzem i Volterrą. Po podpisaniu odnowienia partnerstwa przedstawiciele wszystkich miast z rąk Marcina Marca burmistrza Sandomierza i Cezarego Łutowicza twórcy unikatowej biżuterii artystycznej z krzemienia pasiastego, otrzymali statuetkę Ambasadora Optymizmu. Marcin Marzec burmistrz Sandomierza przyznał także Susanne Kreiner koordynator do spraw partnerstwa miast dodatkowe wyróżnienie w postaci Bene Meritus "Dobrze Zasłużony" z okazji wspaniałego jubileuszu 30-lecia partnerstwa miast Sandomierza i Emmendingen w podzięce za nieocenioną pracę, jako koordynator spraw dotyczących organizacji, logistyki, planowania i realizacji wyjazdów do miast partnerskich oraz przyjmowania gości zagranicznych w Emmendingen. To niezwykle ważne wydarzenie, które stało się deklaracją dalszych spotkań, świętowania kolejnych jubileuszy, wzajemnego poznawania swoich kultur, tradycji i obyczajowości, a także tworzenia kolejnych, wspólnych projektów. Wydarzenie uświetnił koncert muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu Contradanza oraz inscenizacja historyczna Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Od piątku do niedzieli dla miłośników historii, na Skwerze Marcina z Urzędowa stworzona została wioska neolityczna, gdzie na widzów czekały prehistoryczne atrakcje i ciekawe opowieści moderatorów wioski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację festiwalu, szczególne podziękowania kierujemy do mieszkańców Sandomierza za ciepłe, życzliwe i niezwykle gościnne przyjęcie delegacji z miast partnerskich.
Dziękujemy w szczególności NSG Group, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej, Sandomierskiemu Centrum Kultury, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, PTTK Sandomierz, Stowarzyszeniu „POMOST”, Muzeum Zamkowemu, Diecezji Sandomierskiej, Restauracji Jadwiga&Klub N51, Hotelowi Basztowemu, Zakładowi Aktywności Zawodowej przy Caritas.
- W dniach 17-18 czerwca br. miały miejsce obchody 40-lecia współpracy Emmedingen i Newar-on-Trent, dwóch naszych miast partnerskich z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Burmistrz Marcin Marzec wraz z Romanem Ryńskim szefem stowarzyszenia POMOST wzięli udział w dwudniowych uroczystościach w Newark. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem Święta Wojska Brytyjskiego. Delegacje trzech miast wzięły udział w wyjątkowym programie patriotycznym przygotowanym przez miejscowe wojsko. Barwna defilada i koncert wojskowej orkiestry dętej stanowiły treść tej uroczystości. Kolejny dzień uroczystości partnerskich miał kulminację podczas uroczystej gali odnowienia aktu partnerstwa między Newark, a Emmedingen w obecności Sandomierza. Na historycznym dokumencie obok Pameli Ball Burmistrza Miasta Newark i Stefana Schlaterera Nadbumistrza Emmendingen złożył swój podpis również gospodarz naszego miasta, świadcząc o przyjaźni trzech miast obecnie i na kolejne lata partnerstwa. Dużym przeżyciem osobistym dla delegatów Sandomierza była wizyta na cmentarzu w Newark-on-Trent, który jest jedną z największych polskich nekropolii w Wielkiej Brytanii, a także największym polskim cmentarzem lotniczym na świecie. Spoczywa na nim łącznie 351 lotników Polskich Sił Powietrznych. Poza lotnikami na cmentarzu pochowano trzech prezydentów RP na uchodźstwie oraz 45 żołnierzy armii, których większość stanowią spadochroniarze. W roku ubiegłym doczesne szczątki trzech prezydentów ekshumowano i pochowano w Warszawie. Oprócz tego pochowane były tam także ofiary katastrofy gibraltarskiej (w tym Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski), jednak w latach 1993 i 2007 odbyły się ekshumacje, po których przeniesiono je do Polski. Dwa lata temu mieszkańcy Newark w porozumieniu z IPN w Polsce uczcili pamięć Ireny Sendlerowej stawiając jej pomnik. Andrew Lilley, brytyjski rzeźbiarz, autor wielu zarówno historycznych, jak i komercyjnych rzeźb, które znajdują się w zakątkach całego świata, stworzył rzeźbę Ireny Sendlerowej zafascynowany historią jej życia. Artysta działając w porozumieniu z samorządem Newark, ambasadą Polski w Wielkiej Brytanii oraz Instytutem Pamięci Narodowej uznał, że miejsce to bardzo blisko związane z Polską przez wzgląd na nekropolię polskich lotników będzie najlepszym dla upamiętnienia tej wybitnej Polki ratującej żydowskie dzieci w getcie.
-
W dniach 25-27 maja delegacja Sandomierza przebywała w Środzie Wielkopolskiej na uroczystości Średzkich Sejmików Kultury. Przedstawiciele miasta na czele z Januszem Stasiakiem zastępcą burmistrza Sandomierza wzięli udział w szeregu wydarzeń zorganizowanych dla miast partnerskich przez samorząd Środy Wielkopolskiej. Oprócz naszej delegacji w Środzie Wlkp. gościli także przedstawiciele czeskiego miasta Kralupa nad Wełtawą oraz niemieckiego Henningsdorfu.
W czwartek delegacje spotkały się na uroczystej kolacji, gdzie miały okazję się lepiej poznać i omówić plan działania na najbliższe dni wspólnego świętowania. W piątek na zaproszenie prezesa Bartosza Bałażyka prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji delegacje odwiedziły siedzibę spółki. Wśród wielu ciekawych informacji dotyczących działalności MPECWiK delegaci poznali innowacyjny system monitorowania czystości wody, który działa na zasadzie współpracy z „naturą”. Małże monitorują stan czystości wody, praca ich organizmu jest cały czas kontrolowana dzięki czemu pracownicy stacji wody pitnej otrzymują odpowiedź zwrotną o stanie czystości wody. Następnym miejscem, które odwiedziły delegacje była miejska wieża ciśnień, na której szczyt udało się wejść. Nie jest o obiekt ogólnodostępny, więc była to wyjątkowa okazja dla gości. Kolejnym miejscem, które samorząd Średzki przygotował dla swoich gości był Hermanów i gospodarstwo agroturystyczne. W tym miejscu goście mieli okazję poznać uroki podmiejskiej strefy Środy Wielkopolskiej. W gospodarstwie odbywają się wyścigi konne, zabawy dla dzieci w bliskim kontakcie z naturą, wyjątkowe przejażdżki bryczką po okolicy i gościnne, zasobne w regionalne potrawy poczęstunki. Po południu w piątek 26 maja odbyła się uroczysta sesja Ad Valorem, podczas której odznaczeni zostali lokalni działacze za ich wyjątkowy dorobek dla miasta w różnych dziedzinach – kultury, działań społecznych i turystyki. Wyjątkowy, sandomierski akcent otworzył sesję Rady Miasta Środy Wielkopolskiej – dla publiczności wystąpiła Oliwia Łukawska, studentka poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sandomierzu, w jej repertuarze znalazł się „Walczyk Sandomierski” skomponowany przez Marka Sochackiego oraz drugą z musicalowego repertuaru. Na scenie zaprezentowali się także włodarze z miast partnerskich, dziękując za zaproszenie i pozdrawiając mieszkańców gościnnej Środy Wielkopolskiej.
W sobotę miał miejsce Miejski Rajd Pojazdów Zabytkowych rozpoczynał się w na Starym Rynku w Środzie, gdzie pracownicy Urzędu Miejskiego w Sandomierzu spotkały się z mieszkańcami na stoisku promocyjnym Sandomierza. Uczestnicy wydarzenia oraz spacerowicze z wielkim zainteresowaniem podchodzili do stoiska promocyjnego aby posłuchać o atrakcjach turystycznych Sandomierza. Po południu miała miejsce na Wyspie Edwarda uroczyste spotkanie kończące wizytę miast partnerskich. W niedzielę rano delegacje uczestniczyły w Turnieju Strzeleckim, w którym przedstawiciele Sandomierza zdobyli wysokie lokaty 1 oraz 3 miejsce.
-
-
W dniach 4 – 7 maja 2023 roku na zaproszenie burmistrza Giacomo Santi i prezesa Komitetu Miast Partnerskich Volterry Fabrizio Fabbri, delegacja z Sandomierza na czele z Januszem Stasiakiem zastępcą burmistrza, uczestniczyła w wydarzeniu „Volterra spotyka się z Europą”.
Wspólne spotkanie miast partnerskich Volterry miało na celu stworzenie platformy wymiany doświadczeń pomiędzy delegatami. Było także okazją do rozmów, ewentualnych planów na przyszłość, zapoznania się i zawarcia trwałych znajomości, które zaowocują wspólnymi projektami. Miastami partnerskimi Volterry są: Mende we Francji od 1991 roku, dwa miasta w Niemczech; Wunsidel od 2006 roku i Bruchsal-Heidelsheim od 2008 oraz Sandomierz od roku 2012.
Pierwsze uroczyste spotkanie wszystkich zaproszonych miast partnerskich odbyło się 5 maja 2023 r. w Ratuszu w Sali obrad Rady Miasta Volterry. Organizatorzy spotkania rozwinęli tam myśl przewodnią spotkania - „Volterra spotyka się z Europą”. Podkreślali, iż Europa jest wspólnotą wartości opartą na demokracji, rządach prawa i poszanowaniu praw człowieka. Wartości te zostały w ostatnich latach poddane ciężkiej próbie przez szereg wyzwań, ale musimy pozostać im wierni i nadal energicznie ich bronić. Istotnym elementem są przyjaźnie między społecznościami Mende, Wunsiedel, Bruchsal-Heidelsheim, Sandomierz. Pozdrowienia dla obecnych gości przekazali: burmistrz Volterry Giacomo Santi, zastępca burmistrza miasta Mende Regine Bourgade, Wunsiedel zastępca burmistrza Wunsiedel Manfred Sollner, burmistrz Bruchsal – Heidelsheim Cornelia Petzold-Schick, burmistrz Bruchsal – Heidelsheim Uwe Freidinger oraz Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza.
Wszyscy zaproszeni goście odwiedzili także 5 maja 2023 r. fabrykę najczystszej soli w Europie (99,9 %) w miejscowości Saline di Volterra. Wydobywanie soli na tym obszarze rozpoczęło się już w starożytności, kiedy to Etruskowie odkryli wartość tego naturalnego surowca. Na przestrzeni wieków sól stała się jednym z głównych źródeł dochodu Volterry, przyczyniając się do jej wzrostu gospodarczego i dobrobytu. W mieście znajduje się tradycyjny sklep w którym można kupić sól czystą lub aromatyzowaną do celów kulinarnych, a także specjalne piwa i likiery o smaku soli, są tam także czekolady z zawartością soli czy też kosmetyki.
Następnego dnia – 6 maja 2023 r., delegacje miast partnerskich uczestniczyły w spotkaniu z biskupem diecezji Volterry, Roberto Campiotti który serdecznie pozdrowił wspólnoty miast partnerskich. Podczas spotkania przedstawiciele miast partnerskich dokonali krótkiej prezentacji swoich miejscowości.
Następnie odbył się uroczysty przemarsz grup historycznych ulicami Volterry, udekorowanymi flagami wszystkich krajów miast partnerskich i flagami Unii Europejskiej. Wraz z delegacjami tych miast w przemarszu udział wzięli mieszkańcy Volterry i turyści. Pochód zakończył się na Piazza dei Priori, historycznym centrum Volterry.
Oficjalna ceremonia odnawiania aktów partnerstwa Volterry z miastami Mende, Wunsidel i Bruchsal – Heidelsheim, a także podpisania wspólnego, jednego aktu partnerstwa łączącego tych pięć miast obecnych na wydarzeniu, odbyła się w Teatrze Persio Flacco. Aktu podpisania dokonali: burmistrz Volterry Giacomo Santi, zastępca burmistrza miasta Mende Regine Bourgade, Wunsiedel zastępca burmistrza Wunsiedel Manfred Sollner, burmistrz Bruchsal – Heidelsheim Cornelia Petzold-Schick, burmistrz Bruchsal – Heidelsheim Uwe Freidinger oraz Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza. W sprawach dotyczacych partnerstwa z Volterrą, a pozostałymi miastami partnerskimi ważną rolę odegrali: Fabrizio Fabbri prezes komitetu miast partnerskich Volterry, prezes stowarzyszenia Mende – Volterra Sabine Russo z Francji, Martina Fug z Heidelsheim prezes stowarzyszenia Amici di Volterra, Gerhard Bleiner zastępca prezesa stowarzyszenia Wunsidel – Volterra.
Delegacja z Sandomierza składała się także z przedstawicielek stowarzyszenia „Pomost” Agnieszki Krzesimowskiej i Ewy Krzesimowskiej oraz Joanna Bocheńska.
Podsumowując, miasto Volterra to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast turystycznych w Toskanii, które posiada bogatą ofertę turystyczną zasobną w historię, sztukę, kulturę i dziedzictwo przyrodnicze. Podobieństwo naszych bliźniaczych miast jest bardzo duże dlatego odnalezienie wspólnego języka w tym obszarze jest bardzo łatwe, co było możliwe podczas wspaniałego wydarzenia w którym uczestniczyliśmy.
Wydarzenia roku 2022
-
W dniach od 10 do 12 listopada 2022 roku miała miejsce wizyta przedstawicieli brytyjskiego miasta partnerskiego Newark-on-Trent. Trzyosobowa delegacja w składzie Laurence Goff burmistrz Newark, Matthew Gleadell szef biura Rady Miasta oraz Marta Tavares dziennikarka lokalnych mediów zostali zaproszeni przez Marcina Marca burmistrza Sandomierza, by poznać miasto i wziąć udział w lokalnych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada. Przedstawiciele brytyjskiego miasta mieli okazję wziąć udział w pikniku patriotycznym zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe tuż przy jego siedzibie, następnie udali się na zwiedzanie miasta zwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną w Sandomierzu oraz Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu.
12 listopada Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Roman Ryński prezes Stowarzyszenia Pomost towarzyszyli w Warszawie delegacji naszego miasta partnerskiego Newark podczas uroczystości sprowadzenia do Polski doczesnych szczątków trzech Prezydentów na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Wizyta partnerów z Newark w naszym mieście była związana właśnie z tą uroczystością.
Pierwotnym miejscem pochówku Prezydentów Polski na uchodźstwie był Cmentarz Lotników Polskich w Newark. Tam tydzień wcześniej odbyły się uroczystości pożegnania Prezydentów. Niezwykle poruszające przemówienie o przyjaźni polsko-brytyjskiej oraz o roli naszych prezydentów wygłosił burmistrz Newark.
-
W dniach 30.06.2022 r. – 3.07.2022 r. miał miejsce uroczysty jubileusz 30-lecia partnerstwa miast Sandomierza oraz niemieckiego miasta Emmendingen. Przekładana dwukrotnie data jubileuszu związana była z trwającą od 2020 roku pandemią covid-19. Dzięki ustabilizowaniu się sytuacji pandemicznej mógł odbyć się ten ważny dla miast jubileusz. Zgodnie z tradycją obchody Jubileuszu miały miejsce w pierwszej kolejności w niemieckim Emmendingen, za rok zostaną zorganizowane w Sandomierzu.
Na wydarzenie zostały zaproszone wszystkie miasta partnerskie z innych krajów. Zaproszenie przyjęły delegacje angielskiego miasta Newark-on-Trent – wspólnego miasta partnerskiego, ukraińskiego Ostroga miasta partnerskiego Sandomierza oraz francuskiego Six Four La Plage – miasta partnerskiego Emmendingen. W międzynarodowej atmosferze wszyscy świętujący wspólny jubileusz wzięli udział w ciekawym programie zaproponowanym przez organizatorów. Wieczorem 30 czerwca przedstawiciele miasta Emmendingen powitali delegacje z miast partnerskich w miejskim ratuszu. 1 lipca uczestnicy wzięli udział w bardzo ważnej dla Państw Europy prelekcji dotyczącej odpowiedzialności ekologicznej. Prelekcja wygłoszona przez niemieckiego specjalistę obfitowała w dane dotyczące wciąż pogarszającej się sytuacji klimatycznej na naszym kontynencie. Następnie na uczestników wydarzenia czekał „ekologiczny” spacer po Emmendingen. Gospodarze pokazali jak czerpią z naturalnych i alternatywnych źródeł energii odnawialnej. Po południu miała miejsce sportowo-rozrywkowa część wydarzenia. Odbył się bieg partnerstwa miast połączony z dorocznym miejskim biegiem w Emmendingen. Drużyny ze wszystkich miast partnerskich wzięły udział w rywalizacji biegowej na dystansie 4 oraz 10 km. Po skończonych biegach odbyła się dekoracja. Gospodarze wydarzenia zaprosili wszystkich biegaczy z miast partnerskich na scenę i tam w rytmie piosenki „We are the Champions” sportowcy otrzymali gromkie oklaski z widowni.
W sobotę 2 lipca miała miejsce oficjalna część wydarzenia. Na scenie w rynku Emmendingen miały miejsce przemówienia Stefana Schlatterera Nadburmistrza Emmendingen oraz Marcina Marca Burmistrza Sandomierza. Odegrano hymny obydwu Państw. Marcin Marzec w swoim przemówieniu podkreślił istotną rolę trzech dekad partnerstwa - Dla naszej wspólnoty miejskiej 30 lat partnerstwa to niezwykle ważna rocznica. Przez te trzy dekady współpracę nawiązało wiele instytucji, stowarzyszeń i organizacji społecznych. Współdziałają ze sobą ściśle niemieckie stowarzyszenia skupiające sympatyków partnerstwa "Freunde der Städtepartnerschaften" i Stowarzyszenie "Pomost" działające w Sandomierzu. Szczególną uwagę przykładamy także do prowadzenia współpracy pomiędzy szkołami. Nasze miasta połączyła wielka przyjaźń i działo się to przede wszystkim poprzez oddolne, społeczne inicjatywy, które nasz samorząd od lat wspiera. Najważniejsza i najbardziej wartościowa jest jednak inicjatywa mieszkańców naszych dwóch miast. Na znak solidarności oraz wsparcia wybrzmiał również hymny Ukrainy, co wzruszyło niezwykle gości z Ostroga. Następnym punktem programu był wieczór przyjaźni, który odbył się w bardzo serdecznej atmosferze, nie zabrakło humorystycznych akcentów. Na scenie miał miejsce wywiad z dwoma włodarzami – Stefanem Schlattererem i Marcinem Marcem. Prowadząca wywiad Małgorzata Schilinger – przewodnicząca ds. współpracy polsko-niemieckiej przy samorządzie Emmendingen oraz towarzysząca jej tłumacz Anna Janas miały okazję pokazać Panów od mniej oficjalnej strony. Uczestnicy dowiedzieli się o tym dlaczego Panowie zdecydowali się na działalność samorządową, czy wagarowali w szkole i co by robili, gdyby nie pracowali w urzędach. Następnie miał miejsce moment podziękowań. Uczestnicy wydarzenia wymienili się symbolicznymi podarunkami składającymi się z regionalnych specjałów i miejskich materiałów promocyjnych. Ostatni dzień pobytu rozpoczął się od nabożeństwa ekumenicznego w kościele Św. Bonifacego w Emmendingen, następnie uczestnicy delegacji spotkali się na rozmowach i poczęstunku na dziedzińcu parafii. W programie wydarzenia były ciekawe punkty związane ze zwiedzaniem Emmendingen i okolic. Uczestnicy wydarzenia poznali lokalnych przedsiębiorców zajmujących się między innymi przetwarzaniem energii wodnej z potoków zlokalizowanych w mieście, a także rolników, którzy uprawiają winorośl.
Spotkanie po dwóch latach pandemii, która zmusiła nasze partnerskie miasta do odłożenia w czasie tego jubileuszu było niezwykle serdeczne. Nawiązały się jak zwykle nowe kontakty i przyjaźnie, które mogą zaowocować kolejnymi wspólnymi inicjatywami.
W 2023 roku będziemy gościć naszych partnerów w Sandomierzu na tożsamych uroczystościach związanych z partnerstwem miast. Przybliżony termin uroczystości to wrzesień przyszłego roku.
Wydarzenia roku 2021
- 9 października 2021 roku odbyło się spotkanie Marcina Marca burmistrza Sandomierza z burmistrzem Volterry - Giacomo Santi. Rozmowy dotyczyły planów na przyszłość, obchodów 10-lecia partnerstwa naszych miast oraz innych projektów.
- W dniach 4-14 października praktykę studencką w Urzędzie Miasta w Sandomierzu odbyła Nesime Depner. W trakcie praktyki zawodowej Nesime została zapoznana ze Statutem Gminy Sandomierz oraz zadaniami własnymi, tj. sprawami kultury promocji, sportu i turystyki. Podczas dziewięciodniowej praktyki Nesime Depner zajmowała się m.in. tworzeniem przewodnika po Sandomierzu w formie wideo w dwóch językach (niemiecki, angielski). Praktyki w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu umożliwiły praktykantce kontakt zawodowy i zapoznanie z podstawowymi aspektami pracy zawodowej w różnych instytucjach: zarówno bezpośrednio w Urzędzie, jak również w sandomierskim Centrum Informacji Turystycznej. Celem wspólnego projektu było przede wszystkim stworzenie możliwości poznania nowoczesnych kanałów promocji z udziałem Internetu i nowych technologii oraz zdobycie wiedzy dotyczącej tradycyjnych i nowych gatunków marketingu miejskiego.
Wydarzenia roku 2019
- W dniach 24-25 maja br., odbyło się spotkanie wspomnieniowe w Emmendingen dotyczące początków współpracy Sandomierza z tym miastem. Podczas spotkania stronę sandomierską reprezentowała Małgorzata von Kuster, nauczycielka języka niemieckiego, która brała udział 30 lat temu w pierwszych rozmowach dotyczących partnerstwa miast. Strony spotkały się wspominając spotkanie, które miało miejsce 20-27 maja 1989 roku.
- W dniach 21-22 czerwca br., odbyło się spotkanie z okazji 30-lecia partnerstwa miast Sandomierza i Emmendingen, udział w tym spotkaniu wzięła także delegacja z Ostroga. Rocznicę uczczono w sposób wyjątkowy, organizując Bieg Miast Partnerskich. Sportowa rywalizacja zapoczątkowała nową tradycję, którą chcą kontynuować rotacyjnie partnerskie miasta.
- W ramach programu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży 28 uczniów i 3 opiekunów z Sandomierza wzięło udział w obozie młodzieżowym na terenie miasta Emmendingem w dniach 21-27 lipca. Program przygotowany przez stronę niemiecką obfitował w atrakcje różnego rodzaju: sportowe, artystyczne, naukowe, techniczno-warsztatowe, rozrywkowe oraz językowe.
- W dniach 16-19 sierpnia, w Emmendingen w Niemczech, odbyły się wydarzenia upamiętniające 35 – lecie partnerstwa Newark – On – Trent i Emmendingen, które są miastami partnerskimi, również z Sandomierzem. Wśród delegacji, które w nim wzięły udział byli również przedstawiciele Sandomierza na czele z Marcinem Marcem burmistrzem miasta i Wojciechem Czerwcem przewodniczącym Rady Miasta Sandomierza. Wśród zaproszonych gości byli również: Rita Crowe prezes Stowarzyszenia Twinning, Lisa Geary zastępca burmistrza Newark, Denis Perrier, radny i przedstawiciel burmistrza Six-Fours, Henri Bruno prezes stowarzyszenia twinningowego (Amis du Jumelage) Six-Fours, Jan Hajduk ze Stowarzyszenia Partnerstwa Pomost, Vincenzo Ascione burmistrz Torre Annunziata - przyjacielskiej miejscowości Emmendingen, prezesi stowarzyszenia twinningowego „Freunde der Städtepartnerschaften“: Anita Buttkus i Hanspeter Hauke. W trakcie spotkań padło wiele ustaleń naszego wspólnego partnerstwa. Rozmawiano m.in. o nadchodzących obchodach 30 lecia partnerstwa Sandomierza i Emmendingen czy też o biegu partnerstwa, który będzie się odbywał rotacyjnie w miastach partnerskich. Sandomierz życzy wszystkim miastom partnerskim wielu lat owocnej współpracy. W dowód wzajemnej, owocnej współpracy, w trakcie wydarzenia, Marcin Marzec burmistrz Sandomierza przekazał przedstawicielom obrazy, na których przedstawione jest nasze miasto.
Wydarzenia roku 2018
- 14 sierpnia 2018 r. nastąpiło odnowienie aktu partnerstwa z miastem Ostróg, podpisanego 22 czerwca 2008 roku. Podpis na tym wyjątkowym dokumencie, upamiętniającym 10 lat współpracy polsko - ukraińskiej złożył Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza oraz Alexandr Shyker burmistrz Ostroga. Wydarzenie było również okazją do wręczenia pamiątek związanych z naszymi miastami. Burmistrz Sandomierza na ręce burmistrza Ostroga przekazał rzeźbę z krzemienia pasiastego - kamienia optymizmu. Z kolei burmistrz Ostroga wręczył gospodarzowi Sandomierza symboliczny klucz do bram ukraińskiego miasta.
- W kwietniu w Sandomierzu przebywały: Anastazja Draczuk, pełniącą funkcję dyrektora Centrum Turystyczno – Informacyjnego w Ostrogu oraz Olga Lozjuk, naczelnik Wydziału Kultury i Turystyki Komitetu Wykonawczego Rady Miasta Ostroga. Przedstawicielki partnerskiego miasta Ostroga na Ukrainie, podpatrywały przez tydzień w Sandomierzu, jak zadbać o turystów i promować miasto. Panie przyjechały na zaproszenie Marka Bronkowskiego burmistrza Sandomierza. Podczas pobytu w Sandomierzu nasi goście zapoznali się ze specyfiką pracy sandomierskich instytucji zajmujących się kulturą, turystyką i promocją naszego miasta, a także rekreacją i sportem. Anastazja Draczuk i Olga Lozjuk nie kryły, że możliwość podpatrywania, jak urzędnicy sandomierscy opracowują promocję oraz przygotowanie miasta do sezonu turystycznego, w zakresie liczby noclegów, punktów gastronomicznych i organizację wydarzeń kulturalnych, zrobiło na nich ogromne wrażenie.
- W dniach 2-3 czerwca odbyły się obchody 918 rocznicy założenia Ostroga. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele innych miast partnerskich tj. Bierunia, Gniewa oraz Moravskyego Berouna (Czechy). Z okazji obchodów, w centrum miasta zainstalowano drogowskaz kierujący do wyżej wymienionych miejscowości z opisaną odległością. Ponadto sandomierska delegacja ufundowała granitowy postument z herbem Sandomierza jako pamiątkę partnerstwa pomiędzy naszymi miastami.
- Uroczyste obchody odnowienia aktu partnerstwa pomiędzy Sandomierzem, a Ostrogiem odbyły się w 30 czerwca 2018 roku na Zamku Książąt Ostrogskich. Podczas tego wydarzenia sandomierski magistrat reprezentował Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza. Główną uroczystość obchodów na Zamku Kniaziów Ostrogskich poprzedziły prezentacje filmowe przedstawiające sylwetki zaprzyjaźnionych miast. Następnie Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza oraz Alexander Fedorovich Shiker, burmistrz Ostroga złożyli swoje podpisy na odnowionym akcie partnerstwa zaprzyjaźnionych miast. Na dowód wielkiej przyjaźni przedstawiciel ukraińskiego miasta wręczył klucze do bram Ostroga gospodarzowi Sandomierza. Burmistrz Sandomierza zrewanżował się wręczając swojemu odpowiednikowi wedutę przedstawiającą panoramę nadwiślańskiego grodu, autorstwa sandomierskiego artysty Andrzeja Karwata. W uroczystościach wzięli także udział: delegacja samorządu miasta Morawski Bieruń w Czechach, ze starostką Zdenką Szukalską na czele, były burmistrz Ostroga, Taras Pustovit, który 10 lat temu w imieniu samorządu Ostroga podpisywał akt partnerstwa oraz deputowani władz samorządowych województwa rówieńskiego i radni Rady Miasta Ostroga. Podczas spotkania na Zamku Książąt Ostrogskich poruszano także kwestie dotyczące historii miast, potencjału turystycznego, a także kreślono perspektywy współpracy, kulturalnej, gospodarczej oraz dalszego rozwoju partnerstwa. Jubileusz był również okazją do posadzenia „drzewka partnerstwa”, pod którym dodatkowo zakopano „kapsułę czasu”. W specjalnej szklanej butelce umieszczono zdjęcia oraz informację dotyczącą uroczystości odnowienia partnerstwa pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami. Delegacje miasta znalazły także czas na obejrzenie unikatowych ekspozycji zaprezentowanych w Muzeum Numizmatycznym oraz Muzeum Książki w Ostrogu, a także zapoznały się z bogatą historią i spuścizną Akademii Ostrogskiej.
Wydarzenia roku 2017
- Uroczystość obchodów 10-lecia partnerstwa Sandomierza oraz miasta Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii odbyła się 16 września 2017 roku w sandomierskim Ratuszu. Wzięli w niej udział przedstawiciele miast partnerskich Sandomierza: Newark-on-Trent (Wielka Brytania), Emmendingen (Niemcy) oraz Ostróg (Ukraina). W trakcie wydarzenia uczczono minutą ciszy śp. Marikę Tribe - Burmistrza Newark, która przyczyniła się do podpisania aktu partnerstwa przed 10 laty między Sandomierzem a Newark. Po przemówieniu burmistrza Sandomierza, głos zabrała Rita Crowe Burmistrz Newark-on-Trent, która w swej mowie podkreśliła jak niezwykle owocna oraz ważna jest współpraca między naszymi miastami. Swój głos zabrali również przedstawiciele pozostałych miast partnerskich oraz przedstawiciele sandomierskich instytucji kultury i oświaty. Następnie, podczas uroczystości podpisano akt odnowy partnerstwa przez Rite Crowe Burmistrza Newark-on-Trent oraz Marka Bronkowskiego burmistrza Sandomierza. Uroczystość uświetnił koncert harcerskiego zespołu wokalno-instrumentalnego Wołosatki.
- 3 - 4 czerwca - delegacja Sandomierza na czele z Andrzejem Gajewskim sekretarzem miasta wzięła udział w obchodach Dnia Miasta Ostroga.
- Z pomocą świąteczną dla Ostroga na Ukrainie. Pod takim hasłem odbyła się akcja charytatywna dla biedniejszych mieszkańców Ostroga. Ponad tonę artykułów żywnościowych oraz chemicznych udało się zebrać mieszkańcom, kibicom oraz sympatykom Sandomierskiego Klubu Sportowego "Wisła" Sandomierz. Zebrana pomoc jeszcze przed świętami trafiła do parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu na Ukrainie. Kibice SKS Wisła wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki wielkanocnej dla rodaków z Kresów Wschodnich. Samochód wypełniony darami, przekazanymi przez ludzi dobrej woli, dotarł 12 kwietnia 2017 r. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sandomierzu oraz Sandomierskiego Klub Sportowego "Wisła" Sandomierz spotkali się z władzami miasta Ostroga. Podczas spotkania omówiono kierunki dalszej współpracy pomiędzy miastami partnerskimi oraz SKS Wisła Sandomierz.
Wydarzenia roku 2016
- Delegacja Sandomierza z burmistrzem Markiem Bronkowskim na czele wzięła udział w obchodach 25-lecia partnerstwa miast, które odbyły się w dniach 17-19 czerwca br. w niemieckim Emmendinen. Swoje ćwierćwiecze świętowali partnerzy z miast Sandomierza i Emmendingen. Do udziału w uroczystości zostali zaproszeni partnerzy z miast europejskich, w tym także goszczący w Emmendingen partnerzy z francuskiego Six-Fours-les-Plages, którzy od 1978 podpisali z niemieckim miastem akt o partnerstwie oraz z brytyjskiego Newark-on-Trent – które jest miastem partnerskim Sandomierza i Emmendingen.
Wydarzenia roku 2014
- W związku z wydarzeniami na Ukrainie zamiast corocznego Turnieju Wiedzy o Miastach Partnerskich Sandomierza odbyła się zbiórka darów (także książek) na rzecz mieszkańców Ostroga - sandomierskiego miasta partnerskiego, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkających tam Polaków. W odpowiedzi na apel tamtejszego ks. proboszcza Witolda Józefa Kowalowa wysłano kilkanaście paczek z ponad 75 kg darów.
- 30 maja - 1 czerwca w Emmendingen przebywała delegacja Sandomierza na czele z Burmistrzem Jerzym Borowskim, która wzięła udział w obchodach XXXV rocznicy współpracy partnerskiej Emmendingen i Six-Four-Les-Plages. W czasie pobytu omówiono między innymi możliwości wspólnych obchodów 100-ej rocznicy wybuchu I wojny światowej, a także wspólne warsztaty grup tańca z Sandomierza i Emmendingen.
- Sierpień 2014 - kolejna grupa sandomierzan wyjechała na wakacyjny kurs języka niemieckiego na uniwersytecie we Fryburgu. 7 sierpnia odbył się w Emmendingen podsumowanie XX lat udziału mieszkańców miast partnerskich w tym kursie. Każdorazowo byli tam mieszkańcy Sandomierza.
- W dniach 19-21 września w Emmendingen uroczyście obchodzono jubileusz XXX rocznicy podpisania Aktu Partnerstwa z Newark-on-Trent (oba miasta są partnerami Sandomierza). W spotkaniu przyjaciół wzięła udział czteroosobowa delegacja z Sandomierza, na czele której stała dr Ewa Kondek - zastępca Burmistrza Miasta. Okazją do następnego spotkania będzie w przyszłym roku ćwierć wieku partnerstwa Sandomierza i Emmendingen.
Wydarzenia roku 2013
- W ramach Targów Edukacyjnych odbył się Turniej Wiedzy o Miastach Partnerskich Sandomierza pod patronatem Burmistrza Jerzego Borowskiego. Organizatorem jest od wielu lat Stowarzyszenie Miast Partnerskich POMOST.
- od 30 maja do 2 czerwca w Sandomierzu odbywał się Festiwal "Czas dobrego Sera". Jednym z wystawców był znany w wielu krajach producent serów Guido Pinzani, który przywiózł ze sobą swoje doskonałe produkty. Pan Pinzani mieszka w naszym toskańskim mieście partnerskim - Volterze.
- 16 czerwca 2013 r., delegacja Sandomierza z Burmistrzem Jerzym Borowskim wzięła udział w uroczystościach 30-lecia współpracy miast partnerskich – Newark-on-Trent oraz Emmendingen, a także 20. rocznicy podpisania umowy Newarku z Saint Cyr-sur-Loire.
- W sierpniu kolejni mieszkańcy Sandomierza uczestniczyli w kursie języka niemieckiego na Uniwersytecie we Fryburgu. Sandomierzanie mogli wziąć w nim udział na zaproszenie organizacji partnerskich z Emmendingen, które sfinansowały udział w kursie i pobyt.
- Dwutygodniową praktykę w instytucjach samorządowych Sandomierza odbyła mieszkanka Emmendingen - Magdalena Dombek.
- 26-27 września przedstawiciele Sandomierza wzięli udział w konferencji "Współpraca partnerska narzędziem aktywnego obywatelstwa", którą w Krakowie zorganizował Związek Miast Polskich.
- Dla polskiej szkoły w Newark-on-Trent zbierano książki, które zostały przekazane uczącym tam nauczycielkom. Poza darczyńcami indywidualnymi aktywnie włączyło się do akcji Wydawnictwo Diecezji Sandomierskiej.
- Przedstawiciele Sandomierza wzięli udział w cyklu spotkań "Współpraca międzynarodowa w regionie świętokrzyskim", któych efektem jest internetowa platforma współpracy międzynarodowej jednostek samorządu terytorialnego.
Wydarzenia roku 2012
- 12 stycznia 2012 r. odbyło się noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia Pomost, podczas którego omówiono plany współpracy z miastami partnerskimi.
- 23 marca 2012 r. podczas Sandomierskich Targów Edukacyjnych zorganizowano kolejny konkurs Wiedzy o Miastach Partnerskich Sandomierza. Najlepszymi okazali się dwaj uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr II - Radosław Niżyński i Michał Mazurkiewicz, którzy uzyskali taką samą liczbę punktów.
- 14 kwietnia 2012 r., w historycznym ratuszu włoskiej Volterry, miasta położonego w Toskanii, podpisane zostało porozumienie o współpracy partnerskiej z Sandomierzem. Reprezentujący nasze miasto Burmistrz Jerzy Borowski podczas uroczystości zwrócił uwagę, że oba miasta łączy wspaniałe dziedzictwo przeszłości oraz wspólne poszukiwanie miejsca dla w przyszłości.
- W dniach 16-17 czerwca delegacja miasta Sandomierza zaprezentowała bogatą ofertę turystyczną nadwiślańskiego grodu podczas Leistungsschau (imprezy targowej) zorganizowanej w Emmendingen.
- Od 9 do 15 lipca 2012 r. grupa taneczna Paradox, działająca przy Sandomierskim Centrum Kultury, uczestniczyła w warsztatach tanecznych i koncertach Emmendingen. Wspaniale przyjęte koncerty zostały przygotowane i zaprezentowane wspólnie z partnerami z Niemiec.
- W dniach od 5 do 8 września br., odbyły się uroczyste obchody XX-lecia podpisania Aktu Partnerstwa Miast pomiędzy Sandomierzem i Emmendingen. Okrągła rocznica historycznego dla obu miast podpisania aktu przypadła na czerwiec 2010 roku, jednakże ze względu na powódź, która nawiedziła w tamtym czasie nadwiślański gród, uroczystość musiała zostać przesunięta.
- W sandomierskim Ratuszu, w czwartek 20 września 2012 roku odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Partnerstwa Sandomierza i włoskiego miasta Volterra. Porozumienie o współpracy partnerskiej, w obecności delegacji z pięknego miasta w Toskanii, podpisali Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza i Marco Buselli Burmistrz Volterry. Uchwałę o współpracy obu miast podjęła Rada Miasta Sandomierza 30 listopada 2011 roku.
Wydarzenia roku 2011
- 11 - 14 lutego 2011 r. - wizyta delegacji miasta Volterra (Włochy) celem nawiązania współpracy z Sandomierzem
- 5 maja 2011 r. - przekazanie dla gimnazjum nr 2: telewizor plazmowy Samsung oraz konsola do gier, od miasta partnerskiego Newark-on-Trent dla szkoły poszkodowanej w wyniku powodzi
- 2 - 3 czerwca 2011 r. - wizyta delegacji Sandomierza w Ostrogu z okazji święta miasta
- 2 - 4 czerwca 2011 r. - rewizyta delegacji Sandomierza w Volterze
- 2 - 7 czerwca 2011 r. - spotkanie młodych piłkarzy z Emmendingen i Sandomierza w Sandomierzu
- 29.06 - 4.07.2011 r. - obchody XX rocznicy współpracy Sandomierza i Emmendingen w Niemczech (wśród uczestników m.in. piłkarze uczestniczący w turnieju sportowym)
- sierpień 2011 r. - udział czterech osób w wakacyjnym kursie j. niemieckiego na uniwersytecie we Freiburgu, sponsorowany przez instytucje miasta partnerskiego Emmendingen
- 27.08 - 10.09.2011 r. - dwutygodniowa praktyka w sandomierskich instytucjach (przede wszystkim Centrum Informacji Turystycznej) odbyta przez praktykantkę Urzędu Miejskiego Emmendingen
- 26 września 2011 r. - wizyta ambasadora Niemiec w Sandomierzu
- 30 września - 5 października 2011 r. - przedstawiciele Kolping-Familie Emmendingen w Sandomierzu
- 9 listopada 2011 r. - wizyta konsula generalnego i wicekonsula Niemiec z Krakowa w Sandomierzu
- 9 - 10 grudnia 2011 r. - prezentacja współpracy Sandomierza i Emmendingen na Kongresie Miast Partnerskich w Heidelbergu
Wydarzenia roku 2010
- 29.06 - 6.07.2010 r. - udział UKS "Trójka" w 5. Międzynarodowym Turnieju Młodzieży w Piłce Nożnej w Emmendingen
- 30 lipca 2010 r. - przyjazd transportu z darami od mieszkańców Emmendingen i regionu dla osób poszkodowanych w powodzi
- sierpień 2010 r. - udział pięciu osób w wakacyjnym kursie j. niemieckiego na uniwersytecie we Freiburgu, sponsorowany przez instytucje miasta partnerskiego Emmendingen
- 28 października 2010 r. - przyjazd transportu z darami od mieszkańców Emmendingen i regionu dla osób poszkodowanych w powodzi
- listopad 2010 r. - przekazanie zbiórki pieniężnej na urządzenie pracowni językowej w gimnazjum nr 2