Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół nr 2/2/2024 z dnia 24 czerwca 2024 r.

Sprawozdanie Nr 2/2/2024

Komisja Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług

z dnia 24 czerwca 2024 roku

Urząd Miejski, Biuro Rady, s. 103

Sprawozdanie sporządzono na podstawie § 13 ust. 1 Załącznika Nr 6 Statutu Miasta Sandomierza podjętego uchwałą Nr XLII/414/2021 Rady miasta Sandomierza z dnia 27 października 2021 roku.

Godz. rozpoczęcia obrad: 13:00

Godz. zakończenia obrad: 14:30

Posiedzeniu przewodniczył radny Janusz Poński przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług.

Lista obecności stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszego sprawozdania.

Radni nieobecni: Marek Chruściel, Marek Strugała – radni usprawiedliwieni.

Radni spóźnieni: Piotr Chojnacki, Michał Zioło.

Zaproszeni goście:

  1. Paweł Niedźwiedź – Burmistrz Miasta Sandomierza;
  2. Agata Król – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego
    w Sandomierzu;
  3. Adriana Wójcik – Referat Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miejskiego
    w Sandomierzu;
  4. Kazimiera Bednarska – Radna Miasta Sandomierza.

Ad. 1.

Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum.

Radny Janusz Poński przewodniczący komisji stwierdził quorum, obecnych na posiedzeniu jest
8 radnych i otworzył posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług. 

Ad. 2.

Przyjęcie porządku obrad.

Radny Janusz Poński przewodniczący komisji przedstawił proponowany projekt porządku obrad, jak niżej i poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag.

  1. Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum;
  2. Przyjęcie porządku obrad;
  3. Opiniowanie Raportu o stanie Gminy Sandomierz za 2023 rok;
  4. Opiniowanie projektu uchwały w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, sposobów jej rozliczania oraz sposobów kontroli w ramach środków pozyskanych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków;
  5. Sprawy różne, wnioski komisji;
  6. Zamknięcie obrad.

Uwag nie zgłoszono.

Następnie poddał projekt porządku obrad pod głosowanie.

Wynik głosowania:

„za” –8;

„przeciw” – 0;

„wstrzymujących się” – 0.

Radny Janusz Poński przewodniczący komisji stwierdził przyjęcie porządku obrad.

Ad. 3.

Opiniowanie Raportu o stanie Gminy Sandomierz za 2023 rok;

Agata Król – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sandomierzu powiedziała, że Raport o stanie Gminy Sandomierz za 2023 rok wynika z przepisów ustawowych tj. art. 28aa ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym. Burmistrz jest zobowiązany do przedłożenia radzie gminy ww. raportu do dnia 31 maja danego roku za rok poprzedni. W tym samym dni został on przesłany radnym w wersji elektronicznej. Zgodnie z przepisami ustawowymi raport musi zawierać: stan realizacji polityk, strategii i programów, realizację budżetu obywatelskiego oraz stan realizacji uchwał za rok poprzedni. W Raporcie zawarte są również informacje z zakresu: ewidencji ludności, budżetu miasta, młodzieżowej rady miasta, współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, informacje dot. jednostek kulturalno – sportowych podległych miastu, gospodarki komunalnej, oświaty i edukacji. Dodała, że rada gminy może podjąć uchwałę w sprawie wytycznych do Raportu. Raport zawiera również dane z lat poprzednich celem porównania do 2023 roku. 

Na koniec dodała, że rada gminy może w drodze uchwały określić informacje jakie mają być zawarte w raporcie. 

Na posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług przyszli radni: Piotr Chojnacki i Michał Zioło. Komisja obraduje w składzie 10 członków.

W toku dyskusji radni poruszyli kwestie określenia informacji jakie mogą być zawarte w raporcie, udostępnienia przedmiotowego raportu.   

Więcej uwag nie było.

W związku z powyższym radny Janusz Poński przewodniczący komisji poddał pod głosowanie Raport o stanie Gminy Sandomierz za 2023 rok.

Wynik głosowania:

„za” –10;

„przeciw” – 0;

„wstrzymujących się” – 0.

Radny Janusz Poński przewodniczący komisji stwierdził, że komisja pozytywnie opiniuje przedstawiony Raport o stanie Gminy Sandomierz za 2023 rok.

Ad. 4

Opiniowanie projektu uchwały w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, sposobów jej rozliczania oraz sposobów kontroli w ramach środków pozyskanych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków;

Adriana Wójcik – Referat Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Sandomierzu powiedziała, że w sierpniu 2023 roku Gmina Sandomierz złożyła 10 wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w tym jeden od prywatnych właścicieli zabytków pn.: „Konserwacja techniczno - estetyczna cennych zabytków należących do kompleksu zespołu Klasztornego – poreformackiego - dachu Kościoła i murów przykościelnych Parafii pw. Św. Józefa w Sandomierzu”. Wniosek ten uzyskał pozytywną rekomendacje. W związku z tym gmina musi określić, zgodnie z programem, zasady i tryb udzielania dotacji na remont zabytków. Wniosek opiewa na kwotę 400.000,00 zł. Wkład własny wynosi co najmniej 2 % i będzie pochodził ze środków parafii. W tej kwestii gmina jest jedynie przekaźnikiem dotacji.

Kolejny wniosek, który przeszedł pozytywną weryfikację to: „Remont murów miejskich”. Wartość inwestycji to ok. 1.200.000,00 zł. Umowa na realizacje została już podpisana.

Radny Piotr Chojnacki poprosił o przedstawienie pozostałych 8 wniosków. 

Adriana Wójcik – Referat Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Sandomierzu powiedziała, że pozostałymi wnioskami były: remont zabytkowej kamienicy Rynek 4, 13/14, 3, 31A, 20, 15, 23 oraz remont budynku – kamienicy przy ul. Poniatowskiego 1. 

W toku dyskusji radni poruszali tematy związane z zakresem złożonych wniosków i ich zasadnością, trudnościami w pozyskaniu środków zewnętrznych na remont substancji mieszkaniowej.

Następnie radni omówili kwestie istnienia koszar carskich przy ul. Zawichojskiej wpisanych do rejestru zabytków. Burmistrz Miasta zwrócił uwagę na kolizje usytuowania koszar i planowanej budowy ulicy. Zdaniem członków komisji koszary nie mają żadnej wartości historycznej i nie powinny mieć statusu zabytku.

Więcej uwag nie było.

W związku z powyższym radny Janusz Poński przewodniczący komisji poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.

Wynik głosowania:

„za” –10;

„przeciw” – 0;

„wstrzymujących się” – 0.

Radny Janusz Poński przewodniczący komisji stwierdził, że komisja pozytywnie opiniuje przedstawiony projekt uchwały.

Ad. 5

Sprawy różne, wnioski komisji;

Radny Janusz Poński przewodniczący komisji odczytał pismo mieszkańców ul. Akacjowej w sprawie remontu końcowego odcinak tej ulicy.   

W toku dyskusji członkowie komisji opowiedzieli się za kompleksowym rozwiązaniem poruszanej kwestii. Dodano, że wymaga to dodatkowego czasu i środków finansowych, których nie zabezpieczono w tegorocznym budżecie miasta. Burmistrz Miasta powiedział, że niezbędne jest wybudowanie w tym miejscu kanalizacji burzowej. Włodarz miasta dodał, że samorząd będzie pozyskiwał środki finansowe na remonty miejskich dróg m.in. z Funduszu usuwania skutków klęsk żywiołowych jak i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W ramach Funduszu usuwania skutków klęsk żywiołowych dofinansowanie wynosi 80%.

Radna Kazimiera Bednarska powiedziała, że na terenie wspomnianej ulicy jest zapadlisko, gdzie stoi woda oraz jest dzikie wysypisko śmieci.

Radny Piotr Chojnacki zwrócił się z prośbą o wskazanie dróg, co do których gmina posiada lub jest w trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej, celem ubiegania się o środki zewnętrzne na ich remont. Radny poprosił również o wykaz dróg, które samorząd planuje remontować w najbliższej przyszłości.  

Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta powiedział, że gmina ma lub pracuje nad dokumentacją następujących ulic: Brzeskiego, Warzywnej, Jaśminowej, Lubelskiej – odcinek do bloku socjalnego, Brzoskwiniowej, Wincentego Burka, Portowej na odcinku od ronda 100 – lecia niepodległości do Huty Szkła Okiennego, Baczyńskiego na odcinku od ronda por. Tadeusza Króla do ul. Zarzekowice oraz budową parkingu przy ul. Schinzla 7.

Poruszono również kwestie budowy ul. Okrzei – bis – wzdłuż muru Wyższego Seminarium Duchownego, budowy ul. Lwowskiej – bis i konieczności zorganizowania spotkania z mieszkańcami w tej sprawie.

Radna Kazimiera Bednarska poinformowała o złożeniu interpelacji w kwestii zapewnienia przez gminę skoordynowanej współpracy na etapie projektowania inwestycji o charakterze drogowym. Współpraca potencjalnych wykonawców z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej
i Mieszkaniowej ma na celu zapewnienie uzyskania na nowo powstałych i modernizowanych trasach możliwości powstania ewentualnych miejsc przystankowych, zajazdów oraz tzw. pętli autobusowych.

Na koniec radna przedstawiła efekty pracy Zespołu stałego ds. przeglądu wykazu tras linii autobusowych na których PGKiM świadczy usługi przewozu. 

Radny Janusz Poński poruszył temat remontu ul. Słowackiego, a dokładnie zmiany trasy ścieżki rowerowej, której powstanie spowoduje likwidacje kilkunastu miejsc parkingowych.

Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta powiedział, że na tym etapie nie ma możliwości dokonania żadnych zmian w kwestii remontu ul. Słowackiego.

Radny Piotr Chojnacki poruszył kwestie zbliżającego się spotkania Burmistrza Sandomierza, Prezydenta Tarnobrzega oraz przedstawicieli Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie budowy ul. Lwowskiej – bis. W tym kontekście radny odniósł się do informacji dot. budowy drogi dojazdowej do Huty Szkła Okiennego. Ponadto poruszył kwestie zabezpieczenia wyjazdu z osiedla Vitrum. Zaapelował by samorząd monitorował postępy w projektowaniu tej drogi, by zapewnić jak najlepsze warunki dla mieszkańców.   

Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta przedstawił dotychczasowe ustalenia ze ŚZDW, kwestie sporne i pojawiające się problemy na etapie projektowania ul. Lwowskiej – bis.  

Radny Andrzej Bolewski krytycznie odniósł się do pomysłu budowy ul. Lwowskiej – bis oraz w stosunku do planowanych zmian projektowych. Stwierdził, że inwestycja ta negatywnie odbije się w przyszłości na komforcie życia mieszkańców prawobrzeżnej części miasta.  

Radny Tadeusz Prokop zaapelował o montaż nowoczesnych wiat przystankowych na obrzeżach miasta a nie tylko w jego centrum. Dodał, że samorząd powinien dokonać zakupu małych autobusów, by mogły one manewrować na wąskich ulicach miasta.  

Radny Alex Szczyrba poruszył temat remontu dworca kolejowego.

Paweł Niedźwiedź Burmistrz Miasta powiedział, że samorząd będzie prowadził rozmowy z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych w kwestii przyspieszenia remontu sandomierskiego dworca. 

Radny Michał Zioło poruszył kwestie możliwości uruchomienia linii autobusowych na trasie Sandomierz – Samborzec. Dodał, że włodarz sąsiedniej gminy jest otwarty na tego typu współpracę
i oczekuje przedstawienia kosztów z tym związanych.  

Radny Janusz Poński przewodniczący komisji powiedział, że na kolejne posiedzenie komisji przedstawi zaktualizowany plan pracy komisji. Dodał, że jest otwarty w tej kwestii na propozycje pozostałych członków.

Ad. 6

Zamknięcie obrad.

Radny Janusz Poński przewodniczący komisji stwierdził wyczerpanie porządku obrad
i zamknął posiedzenie komisji.

Przewodniczący

Komisji Gospodarki Komunalnej, Handlu i Usług

Janusz Poński

Sprawozdanie sporządził:
Sebastian Rutyna, Inspektor,
Wydział Organizacyjny
UM Sandomierz