Wernisaż wystawy malarstwa plenerowego
W sobotę, 8 czerwca, Rynek Starego Miasta w Sandomierzu stał się tłem dla niezwykłego wydarzenia artystycznego. Mieszkańcy oraz turyści mieli niepowtarzalną okazję podziwiać efekty pracy łódzkich artystów, którzy przez cały tydzień uczestniczyli w plenerze malarskim, trwającym od 2 do 9 czerwca br. To artystyczne przedsięwzięcie zyskało dużą popularność i przyciągnęło licznych miłośników sztuki oraz przypadkowych przechodniów, zainteresowanych pięknem malarstwa plenerowego.
Prezentowane dzieła, powstałe w trakcie pleneru, wiernie oddawały piękno oraz bogactwo historyczne i krajobrazowe nadwiślańskiego grodu. Artyści z łódzkiego środowiska twórczego z wielką wrażliwością uchwycili na płótnach urokliwe zaułki Sandomierza, malownicze widoki na Wisłę, zabytkowe budowle oraz wyjątkowy klimat miasta. Każde z tych dzieł było wyrazem indywidualnego spojrzenia na Sandomierz, co sprawiło, że wystawa stała się niezwykle różnorodna i pełna inspiracji.
Obecność artystów w Sandomierzu to nie tylko wyróżnienie dla miasta, ale również doskonała okazja do jego promocji. Miasto zyskało nowe, artystyczne oblicze, które z pewnością przyciągnie jeszcze więcej turystów i miłośników sztuki.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Jacka Świgulskiego - organizatora pleneru malarskiego oraz do wszystkich artystów, którzy uwiecznili sandomierskie piękno na obrazach:
- Anna Walerysiak
- Beata Adamczyk-Kędzia
- Bożena Szafrańska
- Dominika Mielczarek
- Ewa Kubiak
- Iga Wasilewska
- Joanna Kosior
- Karolina Goździk
- Magdalena Mielczarek
- Majka Kornelia Maciaszczyk
- Małgorzata Stępień
- Marta Kosior
- Zofia Kawełczyk
- Zofia Stępień
- Zuzanna Mróz
INFORMACJE O WYSTAWIE
SANDOMIERSKIE KLIMATY, to mówiąc najogólniej wystawa podsumowująca tegoroczny plener malarski, który Łódzka Grupa Plenerowa skupiona wokół Pracowni 413 odbyła w Mielniku. Tytułowe „Mielnickie Klimaty” są więc próbą malarskiego zrelacjonowania licznych doświadczeń oraz inspiracji zebranych tu w Mielniku - w tej malowniczej, pełnej tajemnic i niedopowiedzeń okolicy, których silnego oddziaływania w oku i na własnej skórze odczuwali w czasie dwóch ostatnich tygodni jego uczestnicy. Różnorodność zebranych bodźców na drodze osobistej eksploracji terenu była - jak można się tego domyślić – zaskakująco duża. Bo przecież teren, z uwagi na walory pejzażowe, lokalizację oraz ciekawą historię i bogatą kulturę, od wielu lat wciąż stanowi dla artystów źródło niewyczerpanych inspiracji. Dlatego prace zaprezentowane na wystawie są przekrojową i symboliczną mapą poddającą głębszej analizie estetyczne, formalne i treściowe walory okolicznego pejzażu. Są one również osobistym zapisem „malarskiego odczuwania” tego wszystkiego, co nieoczekiwanie wyrosło przed oczami obecnych w Mielniku malarzy. A wszystko to ostatecznie sprawia, że eksponowane w mielnickim Muzeum prace pozostają blisko tradycji nowoczesnego malarstwa leżącego u podstaw istnienia tej instytucji. Pełne koloru i ekspresji obrazy, zbudowane czasem według zupełnie typowych a czasem według całkowicie nowatorskich kompozycji, wykorzystują w swojej konstrukcji motywy oczywiste – opisane w przewodnikach turystycznych, ale też nierzadko te mniej „klasyczne” i niepozorne, które uwadze przypadkowego przechodnia lub zabłąkanego turysty na ogół umykają. Poszczególne obrazy różnią się więc od siebie zasadniczo – zarówno tematyką, formatem, nasyceniem barwy oraz atmosferą światła, ale też techniką ich wykonania. Jednak wszystkie one, pomimo wielu różnic formalnych mają wielki i niezwykle ważny wspólny mianownik - są bowiem niewątpliwym dowodem wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata i jego osobistego odbioru.
A jest to zasługą nie tylko tego, że u podstaw twórczego działania leży szczera, choć może trudna dziś do zrozumienia i nie w pełni uświadomiona potrzeba malowania lecz także dlatego, że głównym „motorem napędowym” i podstawową energią sprawczą całego procesu twórczego jest pierwotna malarska umiejętność widzenia pomiędzy wierszami codzienności. Czyli dostrzegania tego, co w naturze stanowi o jej wyjątkowej estetycznej wartości. Wartości, która ostatecznie buduje głębszy sens obrazu.
INFORMACJE O ORGANIZATORZE
Jacek Świgulski - urodzony w 1977 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2006 roku obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa i rysunku. W trakcie studiów otrzymał stypendium rządu duńskiego. W latach 1997-2001 studiował także filozofię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Dwukrotnie został wymieniony w Kompasie Młodej Sztuki – rankingu artystów opublikowanym na łamach Rzeczypospolitej. Jego malarstwo cechuje ekspresja wyrazu i można je przyporządkować do nurtu młodego figuratywizmu. Od roku 2000 regularnie wystawia prace w państwowych i prywatnych galeriach sztuki w całej Polsce. W swoim dorobku ma już ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, a w 2014 roku prezentował swoją sztukę na zbiorowej wystawie w Amsterdamie. Stale współpracuje z liczącymi się galeriami komercyjnymi w kraju, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii, Holandii i Szwajcarii. Z powodzeniem od lat zajmuje się również edukacją plastyczną, prowadząc Pracownię 413 - autorską pracownię plastyczną dla młodzieży i dorosłych oraz współpracując z lokalnymi instytucjami oświatowo-kulturalnymi. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury w 2022 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego, a w roku 2023 otrzymał w kategorii Kultura tytuł Osobowość Roku 2022 w Łodzi.
Jacek Świgulski
AUTORSKA PRACOWNIA-GALERIA
ul. Próchnika 3, Łódź
INFORMACJA O PRACOWNI 413
PRACOWNIA 413, to autorska pracownia plastyczna prowadzona przez Jacka Świgulskiego, absolwenta łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, która swoją historię rozpoczęła w 2006 roku w Łódzkim Domu Kultury i aktualnie, od 2023 z powodzeniem kontynuuje swą działalność w Edu-Sowa UŁ. /fb: Pracownia Malarstwa i Rysunku Jacka Świgulskiego https://www.facebook.com/pracowniaJS/. Aktywność Pracowni 413 wytyczają m.in. cotygodniowe warsztaty rysunku i malarstwa, coroczne wyjazdy plenerowe - wiosenne oraz letnie, których zwieńczeniem są zawsze wystawy poplenerowe oraz spotkania uczestników zajęć w łódzkich galeriach sztuki połączone z omawianiem wystawianych tam prac, ale także autorskie spotkania z uznanymi już twórcami, prezentującymi w nich swoje obrazy. Ta wielowątkowa działalność Pracowni 413 jest tym cenniejsza, że w otaczającym nas świecie coraz trudniej o skupienie, zamyślenie i głębszą refleksję, a cóż bardziej może ku niej skłaniać, aniżeli uprawianie jakiejkolwiek formy sztuki.
Uczestnicy/członkowie Pracowni 413 różnią się między sobą pod wieloma względami. Różnią się wiekiem, wykształceniem, pochodzeniem, życiowymi doświadczeniami i poglądami, a to wszystko z pewnością wpływa na różnorodność ich artystycznych działań. Działań, które nie zaistniałyby jednak, gdyby nie to, co ich łączy - czyli głęboka chęć do rysowania i malowania, a więc jednym słowem do tworzenia. Poszukując ukrytego piękna, jednocześnie pragną się nim dzielić z innymi. Bowiem chcą się wypowiedzieć i oczekują, że ich wrażliwość i osobista artystyczna opowieść zostanie zauważona.
Pod okiem Jacka Świgulskiego, w Pracowni 413 powstają liczne prace, zarówno twórców dojrzałych, mających na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych, studentów różnych kierunków artystycznych ASP, jak i prace twórców początkujących – dorosłych i tych marzących o kontynuacji nauki w uczelniach artystycznych.
Fot.: J. Świgulski