Spektakle Teatru Klasyki Polskiej w Sandomierzu
Absurdalny humor połączony z poważną refleksją nad kondycją współczesnego świata. Komizm przeplatający się z tragizmem, banał ze wzniosłością, farsa z dramatem. Oto „Ambasador” Sławomira Mrożka w reżyserii Jarosława Gajewskiego.
„Ludźmi rządzą namiętności, więc żeby rządzić ludźmi, trzeba rządzić ich namiętnościami”.
Dramat powstał w latach osiemdziesiątych XX wieku. Jego akcja, chociaż w sposób oczywisty nawiązuje do panujących wówczas realiów politycznych – zimnej wojny – porusza dylematy i problemy jednakowo ważne i palące dla każdego czasu. Tytułowy bohater sztuki musi zmierzyć się z nieodwracalnymi zmianami w swoim w idealnie dotąd uporządkowanym życiu – odejściem żony, ale przede wszystkim utratą państwa, stanowiącego fundament jego egzystencji.
W tytułową postać wcieli się Andrzej Mastalerz. Na scenie partnerować mu będą Dariusz Kowalski jako Człowiek, Bartosz Turzyński w roli Pełnomocnika oraz Małgorzata Mikołajczak wcielająca się w Amelié i Maciej Wyczański grający Otella. Scenografię przygotowała Aleksandra Reda, artystka dwukrotnie wyróżniona w konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala.
„Ambasador” Sławomira Mrożka ma w sobie wszystko, co najlepsze w twórczości pisarza. Jego dowcip jest niewątpliwie zabawny, ale nie beztroski, wywołuje śmiech i niepokój zarazem, odpręża i zmusza do myślenia. Warto się w ten żart uważnie wsłuchać, by wśród wywoływanego przez niego, szczerego chichotu, wychwycić śmiertelnie poważne tony.
„Jestem przeciw wszystkiemu i dlatego tak mi trudno” – wyznał w „Uwagach osobistych” Mrożek, który jak nikt inny potrafił „trzymać rękę na pulsie wydarzeń” i „obnażać trochę ran społecznych”. Jego teksty sięgają głęboko, trafiają bezbłędnie, często boleśnie. W sierpniu 2023 roku minęło 10 lat od jego śmierci. Mając na uwadze ogromną spuściznę autora, twórcy zdecydowali się sięgnąć po utwór, zawierający w sobie uniwersalne wartości, tak kluczowe dla jego twórczości – szacunek do samego siebie, honor i wierność ideałom. Dzięki interpretacji reżysera i doskonałej grze aktorskiej spektakl zabiera widza w niezwykłą podróż – podróż w głąb siebie, gdyż błyskotliwy humor Mrożka nie tylko bawi, ale przede wszystkim skłania do refleksji.
Spektakl będzie wystawiony 23 czerwca o godzinie 19:00, w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu, przy ul. Mariackiej 12.
Bilety:
https://biletyna.pl/event/sector/id/1115438
Obsada:
Andrzej Mastalerz - AMBASADOR
Małgorzata Mikołajczak - AMELIE
Maciej Wyczański - OTELLO
Dariusz Kowalski - CZŁOWIEK
Bartosz Turzyński - PEŁNOMOCNIK
Reżyseria Jarosław Gajewski
Dramaturgia Antoni Winch
Scenografia Marek Chowaniec
Kostiumy Aleksandra Reda
Współpraca reżyserska Michał Świechowski
Czas trwania: 2 godziny (z przerwą)
Romans ostatniego polskiego króla z carycą Katarzyną Wielką nie był tajemnicą. To właśnie rosyjskiej władczyni monarcha zawdzięczał objęcie tronu w Warszawie. Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na spektakl „Król i caryca” w reżyserii Jerzego Zelnika, który powstał na podstawie wyboru korespondencji carycy Katarzyny i króla Stanisława Augusta.
W 1755 roku przybył do Petersburga sekretarz angielskiego posła, młody polski arystokrata, Stanisław Antoni Poniatowski. Zwrócił na siebie uwagę Katarzyny, sam tracąc dla niej głowę. Jej mąż, Piotr, odkrył romans. Zareagował gniewem, ale szybko go opanował. Sam zresztą miał na koncie pozamałżeńskie związki. Pobłogosławił więc szczęściu kochanków. W lipcu 1762 roku przyszło mu umrzeć. Na polecenie żony zresztą, która kazała go zamordować. Dwa lata później, już jako caryca, Katarzyna czyni Stanisława Poniatowskiego władcą Polski. Po kolejnych trzydziestu jeden latach pozbawia go natomiast nie tyle tronu, co królestwa, doprowadzając do trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej.
Twórcy ukażą psychologiczny i emocjonalny portret króla i carycy - byłych kochanków, którzy pod płaszczykiem utrzymywanych ciągle siostrzano-braterskich relacji, prowadzą dyplomatyczną wojnę o sprzeczne narodowe dążenia i cele.
Echu dawnej namiętności zdarza się jeszcze niekiedy wybrzmiewać między wierszami listów obojga władców. To jednak brutalny, niekierujący się żadnym sentymentem, polityczny interes jest właściwą treścią tej korespondencji. Dlatego stanowi ona niezwykły materiał dla aktorów. W spektaklu Teatru Klasyki Polskiej wydobędą oni całą złożoność stosunków łączących Stanisława Augusta z Katarzyną II, a układających się w dramatyczny splot tęsknoty, nadziei, strachu, pogardy i chłodnej kalkulacji. „Król i caryca” odsłoni kulisy wydarzeń, które doprowadziły do zniknięcia Rzeczypospolitej z mapy Europy na ponad sto dwadzieścia lat.
BILETY: https://biletyna.pl/event/view/id/436307
20 lipca 2024 Katolicki Dom Kultury w Sandomierzu, ul. Mariacka 12
OBSADA:
Halina Rowicka - caryca
Jerzy Zelnik - król
Stefan Kiniorski - skrzypek
Reżyseria: Jerzy Zelnik
Opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko
Scenariusz: Halina Rowicka
Scenografia i kostiumy: Anna Czyż
Muzyka: Mikołaj Hertel
------------------------------------------------------------
„Dożywocie” Aleksandra Fredry Teatru Klasyki Polskiej
Reżyseria: Michał Chorosiński
Jak nie stracić fortuny, a jednocześnie zyskać miłość – przepis na szczęście zdradza Fredro w „Dożywociu”. Serdecznie zapraszamy na spektakl Teatru Klasyki Polskiej – porywającą komedię z muzyką na żywo. W roli jednego z nieugiętych lichwiarzy kultowy serialowy Tracz – Dariusz Kowalski. Na scenie zobaczymy również Jarosława Gajewskiego - brawurowo wcielającego się w głównego bohatera- Łatkę.
O tym, że lichwa nie popłaca, wiadomo nie od dziś. Kiedy jednak ma się okazję łatwego zarobku, trudno przejść obok niej obojętnie. Sprawy komplikują się, gdy na giełdzie przydarzy się krach, czek okaże się nie mieć pokrycia, a umowa dożywocia przestaje być opłacalna, bo jej „przedmiot” prowadzi zbyt hulaszcze życie.
Główny bohater intryg, lichwiarz Łatka, wchodzi w posiadanie tzw. dożywocia (czyli dożywotnich dochodów) pewnego młodzieńca. Od tej pory stara się jak najdłużej utrzymać młodego utracjusza w dobrym zdrowiu, a jednocześnie próbuje sprzedać tytułowe świadczenie innemu lichwiarzowi. Sprawa komplikuje się wraz z pojawieniem się zrujnowanego szlachcica Orgona, który chce swoją córkę wydać za Łatkę w celu podreperowania majątku. Ta jednak zakochana jest w Leonie…
„Dożywocie” Aleksandra Fredry to z jednej strony celny, ostry i arcyzabawny „pstryczek w nos” dla wszystkich starych lichwiarzy, a z drugiej − wspaniała historia o chciwości, zazdrości i naiwnej młodzieńczej miłości, której nie oprze się największy nawet kapitał.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/436309
21.07.2024, niedziela, godz. 17:00, Katolicki Dom Kultury, ul. Mariacka 12, Sandomierz
Obsada: Jarosław Gajewski, Cezary Łukaszewicz, Leszek Zduń, Paweł Lipnicki, Karolina Piwosz, Mateusz Grydlik, Dariusz Kowalski, Jakub Kornacki/ Radosław Osypiuk, Ksawery Szlenkier, Henryk Gołębiewski. Muzyka na żywo: Jerzy Matysiak, Jacek Wachnik, Cyprian Komza.