Sandomierska Noc Muzeów 2024
W sobotę, 18 maja br. odbyła się kolejna edycja Sandomierskiej Nocy Muzeów. Ten wieczór zdecydowanie należał do mieszkańców oraz turystów przebywających w mieście, a muzea i obiekty turystyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem do późnych godzin wieczornych.
Na zwiedzających czekały koncerty, liczne atrakcje i ciekawe wystawy, które po części zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Tegoroczna noc muzeów rozpoczęła się na Rynku Starego Miasta, gdzie odbyło się performatywne czytanie „Ferdydurke” W. Gombrowicza, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego SCK. Tradycyjnie, jak co roku zwiedzać można było Podziemną Trasę Turystyczną, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Zamkowe oraz Muzeum Diecezjalne Dom Długosza, w którym szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa czasowa „Brama”, prezentująca twórczość prof. W. Kućmy. W Ogrodzie Domu Długosza, dla najmłodszych uczestników Sandomierskiej Nocy Muzeów zorganizowano warsztaty muzyczne, a także „Sandomierskie Wieczorymki” – plenerową projekcję wierszowanych legend sandomierskich z ilustracjami i muzyką na żywo. Zwyczajowo, do późnych godzin wieczornych otwarta była także Sala Ekspozycyjna Ratusza, w której oprócz wystawy „Zgoda Sandomierska. Zgoda panów – Zgoda braci”, znalazła się wystawa „Czarno – biała fotografia Sandomierza” oraz „Kawiarenka z kawą i herbatą”, gdzie toczyły się żywe rozmowy o kulturze. Zainteresowani mogli wyrazić swoją opinię, czym jest dla nich Sandomierskie Centrum Kultury oraz Sandomierz. Dla osób, które zapragnęły podziwiać miasto z góry, dostępna była Brama Opatowska. Na tarasie widokowym co 30 minut opowiadano ciekawostki o tym najbardziej rozpoznawalnym, miejskim zabytku. Kolejną atrakcją był nocny spacer po mieście „Sandomierz w pigułce”. W towarzystwie pracowników SCK, niosących pochodnie, które rozświetlały mrok nocy, uczestnicy krocząc przez miasto, poznawali historię i tajemnice nadwiślańskiego grodu. Tego wieczoru nie zabrakło również atrakcji dla zwolenników muzycznych doznań. W Biurze Wystaw Artystycznych odbył się koncert chóru św. Marcina, a na Rynku Starego Miasta wystąpił zespół „Jaśmin”, który promował płytę pt. „Gdy spotykam wiatr” z utworami Marka Sochackiego.
Wszelkie informacje na temat szczegółów sandomierskiej akcji można było zasięgnąć w Biurze Nocy Muzeów działającym w Centrum Informacji Turystycznej przez cały czas trwania wydarzenia. Mali odkrywcy na szlaku nocy muzeów mogli również odebrać specjalnie przygotowane mapki, dzięki którym poznawali tajemnice obiektów dostępnych do zwiedzania.
Serdecznie dziękujemy za tak liczną frekwencję, która udowodniła, że Sandomierz po zmroku zachwyca równie mocno, jak za dnia. Szczególne podziękowania kierujemy również do wszystkich jednostek, które włączyły się w przygotowanie oraz realizację Sandomierskiej Nocy Muzeów 2024. Wasze zaangażowanie i praca zaowocowały niezapomnianymi chwilami, które na długo zostaną w pamięci zwiedzających.
Poniżej przedstawiamy statystyki odwiedzin w godz. 19:00-23:00:
- Brama Opatowska: 600 osób
- Podziemna Trasa Turystyczna: 695 osób
- Sale Ekspozycyjne Ratusza 600 osób
- Nocne spacery: 150 osób