Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
W dniu 21 marca kolorowe skarpetki są symbolem solidarności z osobami chorymi na Zespół Downa. Ta praktyka narodziła się w odpowiedzi na potrzebę zwiększania świadomości społecznej na temat Zespołu Downa oraz w celu promowania akceptacji i integracji osób z różnicą genetyczną. To prosty, ale bardzo efektywny sposób na zwrócenie uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa, promowanie akceptacji oraz zwiększenie świadomości na temat ich potencjału i wkładu w społeczeństwo. Noszenie kolorowych skarpetek może być także pretekstem do rozmów na temat różnorodności, akceptacji oraz równych szans dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich indywidualnych cech.
Zespół Downa, znany również jako trisomia 21, jest genetycznym zaburzeniem spowodowanym obecnością trzech kopii chromosomu 21 zamiast dwóch. Jest to najczęstsza chromosomalna przyczyna upośledzenia umysłowego u ludzi. Osoby z zespołem Downa mogą mieć pewne charakterystyczne cechy fizyczne, takie jak skośne oczy, niski wzrost, szersza twarz i nieco obniżony ton mięśniowy. Z tego powodu też 21 dzień trzeciego miesiąca jest tak istotny, gdyż symbolizuje wyjątkowość potrójnego powtórzenia (trisomii) 21 chromosomu, który powoduje zespół Downa.
W tym wyjątkowo ważnym dniu również Sandomierz włączył się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Świętowanie rozpoczęło się uroczystą msza świętą w kościele św. Ducha w intencji uczniów, rodzin, nauczycieli oraz opiekunów, a następnie wszyscy barwnym korowodem udali się na Rynek Starego Miasta. Część artystyczną rozpoczęła Danuta Żur, recytując autorski wiersz pt. „Z Nami Nie Dla Nas”, następnie uczniowie Ośrodka „Radość Życia” tańczyli, śpiewali oraz recytowali wiersze. Radość i uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników były prawdziwym dowodem na to, jak ważne jest tworzenie przyjaznego środowiska, w którym każdy może się rozwijać i cieszyć życiem. W trakcie uroczystości głos zabrali również Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Marcin Piwnik starosta sandomierski, zwracając szczególną uwagę na istotę i wagę tego wyjątkowego dnia, który stanowi czas refleksji nad tym, jak możemy tworzyć bardziej otwarte, zrozumiałe i wspierające środowisko dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Włodarze miasta otrzymali od uczniów „Anioły Dobroci”, za wieloletnie pomaganie oraz wspieranie licznych wydarzeń i akcji. Całość obchodów zwieńczyła wspólna zabawa, taniec oraz symboliczne wręczenie aniołów rodzicom osób z Zespołem Downa.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa jest okazją do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat życia z osób tą różnicą genetyczną oraz ich praw do równego traktowania, edukacji, opieki zdrowotnej i pracy. To wyjątkowy moment, który uświadamia nam, że osoby z zespołem Downa są integralną częścią naszej społeczności. Mają takie same uczucia, emocje, przemyślenia, radości, smutki i tylko od nas zależy, jak będą się czuły w naszych społecznościach.