WYBORY SAMORZĄDOWE W POLSCE 2024
I tura 7 kwietnia
II tura 21 kwietnia (jeżeli w I turze żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, nie przekroczy progu 50 proc. poparcia).
Podczas tych wyborów samorządowych mieszkańcy zdecydują o tym, kto zostanie ich przedstawicielem w organach jednostek samorządu terytorialnego. Od 1 stycznia 1999 obowiązuje w Polsce trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego: samorząd gminny, samorząd powiatowy, samorząd województwa. Oznacza to, że osoby uprawnione do głosowania w wyborach samorządowych będą wybierać spośród kandydatów:
- skład rady miasta - 21 radnych, z 3 okręgów po 7 radnych z każdego okręgu,
- burmistrza, który jednocześnie może kandydować do rady gminy.
W powiecie sandomierskim będziemy wybierać spośród kandydatów skład rady powiatu - 19 radnych, a w województwie świętokrzyskim skład rady sejmiku województwa – 31.
W Polsce liczba radnych w radzie gminy zależy od liczby mieszkańców danej gminy:
- w gminach do 20 000 mieszkańców wybieramy 15 radnych,
- w gminach do 50 000 mieszkańców rada gminy składa się z 21,
- w gminach do 100 000 mieszkańców 23 radnych.
- gminach do 200 000 mieszkańców w radzie gminy zasiada 25 radnych oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. mieszkańców (nie więcej jednak niż 45 radnych). Wyjątek stanowi Rada m. st. Warszawy, która liczy 60 radnych.
Od 2018 roku radnych gminy, powiatu i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybieramy co 5 lat.
Prezydenci (burmistrzowie i wójtowie) są od 2018 roku związani zasadą dwukadencyjności – mogą ubiegać się o reelekcję tylko raz.
W wyborach samorządowych może oddać głos każdy obywatel, który:
- ma ukończone 18 lat najpóźniej w dniu głosowania,
- na stałe zamieszkuje na obszarze gminy, powiatu, województwa, gdzie działa wybierany organ,
posiada czynne prawo wyborcze.
Podczas wyborów samorządowych głosujemy w miejscu stałego zameldowania. Nie będzie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania.
W wyborach samorządowych można głosować w miejscu, w którym się mieszka, ale nie jest się zameldowanym? Tak, pod warunkiem, że zaktualizujemy swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, składając odpowiedni wniosek do urzędu gminy właściwego dla adresu stałego zamieszkania. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostaniemy uwzględnieni w obwodzie do głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania.
Jeśli chcesz sprawdzić jakie Twoje dane są gromadzone w CRW oraz jaki numer i adres ma obwodowa komisja wyborcza, w której będziesz głosował, skorzystaj z usługi dostępnej na stronie www.gov.pl
O tym, że możemy oddać głos tylko w miejscu, które jest naszym stałym miejscem zamieszkania, mówi art. 10, par. 1, ust. 3 Kodeksu wyborczego, który wskazuje, że czynne prawo wyborcze w głosowaniu do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego przysługuje w przypadku wyborów do rady gminy osobie, która "stale zamieszkuje na obszarze tej gminy", a w przypadku rady powiatu i sejmiku województwa osobie, która "stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa". Z przepisu wynika również, że nie możemy wziąć udziału w wyborach, będąc poza granicami Polski.
Głosowanie odbywa się w lokalu obwodowej komisji wyborczej, zwanym „lokalem wyborczym” bez przerwy od godz. 7:00 do godziny 21:00.
Jeśli masz skończone 60 lat lub masz orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, możesz upoważnić inną osobę aby zagłosowała w twoim imieniu należy zgłosić do 29 marca 2024 r., sprawdź jak to zrobić www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-przez-pelnomocnika
Wybory korespondencyjne z której mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze, jest możliwość głosowania korespondencyjnego. Jak informuje art. 53a. Kodeksu wyborczego, prawo to przysługuje wyborcom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz seniorom, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat. Chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłosić najpóźniej do 13 dnia przed dniem wyborów. Oznacza to, że osoby, które chcą skorzystać z tego prawa, w przypadku wyborów samorządowych 2024, muszą dokonać tego do 25 marca 2024 roku.
Osoby z niepełnosprawnością mogą również skorzystać z możliwości oddania głosu na kartach wyposażonych w nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a w lokalu wyborczym.
Serwisy informacyjne dotyczące wyborów samorządowych:
Strona Państwowej Komisji Wyborczej https://www.pkw.gov.pl/
Serwis PKW poświęcony wyborom samorządowym https://wybory.gov.pl/samorzad2024/
Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Kielcach Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Kielcach https://kielce.kbw.gov.pl/
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Sandomierz https://bip.um.sandomierz.pl/10108/522/wybory-samorzadowe-2024.html
Szybki dostęp do Twoich informacji na temat wyborów znajdziesz również w aplikacji mObywatel https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/wybory