Obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Uroczystość upamiętniająca 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyła się 22 stycznia 2024 r. na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu, przy mogile Ignacego Marynowskiego.
IGNACY MARYNOWSKI h. Niezgoda (1802 - 1865), pochodził z Galicji z okolic Baranowa Sandomierskiego, brał udział w powstaniu listopadowym jaka porucznik w pułku jazdy sandomierskiej w Staszowie. Gdy po rozbiciu pułku pod Puławami przeprawiał się przez Wisłę, ranny, zastał schwytany przez Moskali i zesłany na Sybir. Jak opisał później jego syn, Marian - jako oficera i austriackiego poddanego, zesłano na Syberię. Po dwóch latach przeniesiony został na pobyt do Wiatki, wreszcie skutkiem starań ambasady austriackiej, wrócił do domu. Po powrocie do kraju ojciec wziął w dzierżawę od hr. Karola Krasińskiego majątek Otokę nad Wisłą między Sandomierzem i Osiekiem... (AP Radom, zesp- 698). Z tego okresu życia Ignacego pochodzi, zachowana w zbiorach rodziny Marynowskich, prezentowana fotografia weterana powstania listopadowego. W wieku powyżej 60 lat bierze udział w następnym powstaniu narodowym: u Czachowskiego zajmuje się aprowizacją oddziału. Podejrzany o sprowadzanie broni dla styczniowego powstania, ojciec został osadzony w 1865 r: w sandomierskim więzieniu, gdzie przed ukończeniem śledztwa zmarł na zapalenie płuc, (źródło: http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=s04).
Podczas wydarzenia głos zabrał Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza, który wspominał postać Ignacego Marynowskiego oraz innych uczestników zrywu narodowowyzwoleńczego. Zachęcał by kultywować tradycję oraz zachować pamięci o wszystkich którzy brali udział w powstaniu.
W trakcie uroczystości modlitwę za poległych odmówił ks. Leszek Chamerski proboszcz parafii św. Józefa. Przybyłe delegacje zapaliły również znicze na mogile Ignacego Marynowskiego.
W uroczystości ponadto wzięli udział: Wojciech Czerwiec przewodniczący rady miasta Sandomierza, Paweł Niedźwiedź wicestarosta sandomierski z Grażyną Szklarską i Ryszardem Nagórnym członkami Zarządu Powiatu, ppłk Wojciech Kuśmierczyk dowódca 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, ppłk Piotr Krakowiak dowódca 102 Bataliony Lekkiej Piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Janusz Głodowski szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu, mł. asp. Paweł Cieśla z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, Janusz Bogucki prezes Zarządu Koła nr 15 Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Roman Blacha prezes Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Sandomierzu wraz z panią Ewą Cieślak.