II Festiwal Krzemienia Pasiastego
Tydzień, który miał miejsce po inauguracji II Festiwalu Krzemienia Pasiastego był zasobny w wydarzenia związane z artystycznym wykorzystaniem kamienia optymizmu.
Od 9 do 12 września odbyły się warsztaty fotograficzne pt. „Pasiasty”, (poprowadził je Patryk Goszczyński) oraz warsztaty plenerowe - Studia Sztuki z Warszawy. Finał tych dwóch wydarzeń zarezerwowany został na pełen atrakcji weekend.
W piątek 13 września uczestnicy warsztatów „Pasiasty” zaprezentowali efekt swoich dokonań fotograficznych podczas wernisażu, który odbył się na Dziedzińcu Sandomierskiego Zamku, najlepsze ujęcia stały się na czas festiwalu ozdobą przestrzeni wokół Zamku.
Od piątku do niedzieli miały miejsce spotkania z miłośnikami użytecznej strony krzemienia pasiastego - „Moja biżuteria z krzemieniem” - pod takim hasłem odbyły się warsztaty samodzielnego wykonywania prostej biżuterii z krzemieniem pasiastym, które poprowadził Grzegorz Kończyk. W niedzielę 15 września zostały wybrane i zaprezentowane najlepsze projekty, spośród tych które powstały podczas kilku, niezwykle owocnych spotkań.
W sobotę 14 września popołudniową porą odbyło się w RETRO Galerii otwarcie wystawy „4 żywioły” Patryka Goszczyńskiego i Mariusza Pajączkowskiego, twórcy przedstawili swoje inspiracje krzemieniem pasiastym w ramach projektu„Krzemień Pasiasty – Kamień Wyobraźni”. Także w sobotę sympatycy sandomierskich wydarzeń związanych z kamieniem optymizmu mogli uczestniczyć w podsumowaniu cyklu wystaw „CZTERDZIESTKA. 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”, które to zestawienie jest efektem I Festiwalu Krzemienia Pasiastego. Ekspozycja miała miejsce w Galerii Pocztowej w Kamienicy Oleśnickich.
Tego dnia w Galerii Otwartej ogłoszone zostały wyniki II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej KRZEMIEŃ PASIASTY – KAMIEŃ OPTYMIZMU - najważniejszego konkursu II Festiwalu Krzemienia Pasiatego. Jury poddało ocenie 49 prac, nadesłanych przez 36 autorów. Nagrody dla niezwykle utalentowanych laureatów wręczyła dr Ewa Kondek Zastępca Burmistrza Sandomierza. Pierwszą nagrodę Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przyznano Aleksandrze Rybak za naszyjnik - „Pasiaki świętokrzyskie”, drugie miejsce w konkursie zajął Andrzej Szadkowski – była to nagroda „Wielkiego Krzemienia” Gold & Silver Gallery Cezarego Łutowicza za pierścień wykonany z krzemienia i bursztynu – autor zatytułował swoją pracę „Sandomierz-Gdańsk”, trzecią nagrodę „Otwartego Krzemienia” GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego otrzymał Radosław Wójcik za różnobarwny naszyjnik – „Bez kompromisu”. Specjalną nagrodę Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych otrzymała Małgorzata Podleśna-Zdunek (brosze- „Ślady”). Wyróżnienie Burmistrza Sandomierza zostało przyznane Andrzejowi Szadkowskiemu (pierścień „Sandomierz-Gdańsk”). Biuro Wystaw Artystycznych uhonorowało swym wyróżnieniem Aleksandrę Rybak (naszyjnik – „Pasiaki świętokrzyskie”), natomiast wyróżnienie Sandomierskiego Centrum Kultury powędrowało do Tadeusza Ziętara (naszyjnik „Motyw I”). Wyróżnienie przyznane przez Sandomierskie Stowarzyszenie Kulturalne otrzymał Jacek Skrzyński (wisior - „Lapidarny # 4 każdy medal ma dwie strony”). W ramach konkursu zostały przyznane dwa wyróżnienia pozaregulaminowe, pierwsze z nich –Nagroda Specjalna Muzeum Okręgowego w Sandomierzu otrzymała Agnieszka Maksymiuk (pierścień „Sandomierz miastem krzemienia”) oraz wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego, którą uhonorowano Witolda Migala i Piotra Wilczyńskiego (naszyjnik – „SILVERNET”). Niespotykana kreatywność autorów, którzy nadesłali swoje prace została nagrodzona licznymi wyróżnieniami, które świadczyły o bardzo wysokim poziomie tegorocznego konkursu.
Wieczorową porą Studio Sztuki z Warszawy zaprezentowało niezwykły pokaz slajdów na ścianie Zamku Królewskiego, wydarzenie to było oryginalnym podsumowaniem warsztatów malarskich i fotograficznych, które trwały cały tydzień w ramach II Festiwalu Krzemienia Pasiastego.
Niedziela 15 września była dniem spotkań ze specjalistami w dziedzinie efektywnego wykorzystania wyjątkowej formacji skalnej pochodzącej z Sandomierszczyzny. Przedpołudniową porą Cezary Łutowicz dzielił się swoją bogatą wiedzą na temat krzemienia wGalerii GOLD & SILVER. Osoby zainteresowane dziejami kamienia optymizmu mogły kontynuować wątek krzemienia, zapoznając się z ciekawą opowieścią o jego wykorzystaniu przez współczesnych artystów, projektantów i rzemieślników w GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego. W południe rozpoczęło się spotkanie na Rynku Starego Miasta, podczas którego odbył się koncert zespołu Rynek 1 z tekstami poetyckimi Józefa Skóry i muzyką Jakuba „Kubusia” Wrześniaka.
Podsumowaniem dotychczasowych wydarzeń festiwalowych było uroczyste przekazanie dla miasta, na ręce Jerzego Borowskiego Burmistrza Sandomierza, pierścienia z krzemieniem pasiastym jako symbolu Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego. Na zakończenie spotkania miała miejsce akcja pod hasłem „Niech krzemień pasiasty będzie wszędzie” – polegająca na usytuowaniu złomków krzemienia w przestrzeni między kostkami bruku na sandomierskim Rynku.
W kręgu tematyki związanej z krzemieniem pasiastym odbyły się występy artystyczne. Dziecięca grupa teatralna "BEZ MASKI" z Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej wykonała spektakl pt. „Wymiana” - były to interesujące improwizacje na temat życia ludzi z epoki neolitu. Na Dziedzińcu Zamkowym odbywał się również cyklicznie spektakl „Śmierć Wodza” w wykonaniu ekipy PraOsady Rydno. Na Rynku Starego Miasta można było nabyć od 7 do 15 września piękną i różnorodną biżuterię, misternie wykonane rękodzieło oraz regionalne przysmaki w tym „krzemyki pasiaste”, a wszystko za sprawą Optymistycznego Kiermaszu Krzemienia Pasiatego.
II Festiwal Krzemienia Pasiastego potrwa w Sandomierzu do 30 października br., w programie, który został przewidziany na ten czas miłośnicy optymistycznego kamienia znajdą z pewnością jeszcze wiele ciekawych propozycji. Szczegóły na stronie:http://www.galeriaotwarta.pl/zaproszenia/festiwal2013-1.html
Organizatorzy i Partnerzy: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Galeria Otwarta, GOLD & SILVER GALLERY Cezary Łutowicz, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Stowarzyszenie Edukacyjno-Wychowawcze Jabłoń, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.