Relacja ze spotkania autorskiego z Mają Wolny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu
Maja Wolny – pisarka i reporterka - była bohaterką wczorajszego spotkania autorskiego w naszej Bibliotece. Przyjechała do nas ze swoją najnowszą książką „Pociąg do Imperium. Podróż po
współczesnej Rosji”. Niezwykle poruszająco opowiadała o swoim doświadczeniu - samotnej podróży w głąb kraju będącego już w stanie wojny z Ukrainą. Podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami i obserwacjami. Bezpośrednie jej relacje z podróży ukazywały się w „Polityce” i Onecie. „Naiwna brawura” – jak stwierdziła - skłoniła ją do wyprawy, której konsekwencje będzie ponosić jeszcze przez 20 lat. Tyle bowiem czasu obejmuje zakaz wjazdu do Rosji i Białorusi, jakim pisarka została ukarana. Bardzo bolesny, bo Syberia była celem jej wielu wypraw.
Podróż Koleją Transsyberyjską jest osnową wcześniejszej powieści „Powrót z Północy”, która była niegdyś omawiana w Dyskusyjnym Klubie Książki działającym przy sandomierskiej Bibliotece.
Ważną postacią w życiu Mai Wolny był Ryszard Kapuściński, urodzony w Pińsku na Białorusi. Właśnie w drodze do Pińska, pisarka po raz pierwszy została zatrzymana przez służby.
Uczestnicy spotkania usłyszeli wiele ciekawych historii przede wszystkim o bohaterach powieści „Pociąg do Imperium”, którzy mieli swój pierwowzór w rzeczywistości.
„ To wielka radość móc spotkać się bezpośrednio z autorką i z nią porozmawiać; dowiedzieć się o warsztacie literackim i zapytać o inspiracje” – twierdziły uczestniczki DKK.
Kielczanka z urodzenia wybrała Kazimierz Dolny jako swoją obecną przystań. Tym miastom zresztą poświęciła książki „Czarne liście „ i „Klątwę”. W „Czarnych liściach” mierzy się z pogromem kieleckim. A w „Klątwie” osadzonej w XVII-wiecznym Kazimierzu Dolnym przywołuje powódź z 1644 r. i proces o czary. Kolejnym miastem, które fascynuje autorkę jest Amsterdam. To właśnie tam osadza swą powieść „Księgobójca”. Maja Wolny przez szereg lat mieszkała również w Belgii, gdzie prowadziła fundację popularyzująca kulturę Europy Wschodniej. Organizowała spotkania i wystawy. Jej książki zostały przetłumaczone na język niderlandzki, niemiecki i angielski.
Pisarka dała się poznać jako osoba otwarta, ciepła, bardzo przystępna i autentyczna. Z czystą przyjemnością i wielką uwagą wsłuchiwała się w pytania i wypowiedzi uczestników sandomierskiego spotkania. Wielu słuchaczy po jego zakończeniu oczekiwało na dedykacje i podpisy autorki na nowo nabytych książkach. Spotkanie trwające ponad dwie godziny upłynęło niemal błyskawicznie. W podziękowaniu za tak miłe i serdeczne spotkanie autorka otrzymała pamiątkowy zestaw materiałów promocyjnych w imieniu Miasta Sandomierza z rąk Wojciecha Dumina - dyrektora Biblioteki. Rozmowę z Mają Wolny poprowadziła Małgorzata Chrzelest – moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Sandomierzu i jednocześnie pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu.
Spotkanie było zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Długosza w Sandomierzu i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za udział i życzymy autorce dalszych, równie udanych wyzwań literackich.
Zadanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.