Po dziewięciu wieczorach wypełnionych muzyką, 26 sierpnia 2018 r., zakończył się XXVIII Festiwal Muzyka w Sandomierzu.

  Przez ostatnie dwa tygodnie sierpnia sandomierska publiczność miała okazję usłyszeć muzykę różnych epok oraz poznać znakomitych artystów z różnych stron Polski i świata.

   W ramach inauguracji drugiej części Festiwalu miał miejsce koncert pt. „Tango Argentino” wykonany przez Orguesta Tipica de Tango Ariel Ramirez. To pierwsza tego rodzaju orkiestra tanga w Europie. Zaprezentowany repertuar obejmował tradycyjne tanga argentyńskie w wersji do tańca. To właśnie taniec był elementem spajającym program wydarzenia. Podczas koncertu na scenie zaprezentowała swoje umiejętności doświadczona para tancerzy z Buenos Aires – Roxane Camargo i Rafael Bittencourt. Z kolei po koncercie miała miejsce „Milonga Sandomierz Tu i Teraz”, do której zagrał Tdj Robert Kandefer.

   Kolejny festiwalowy wieczór poświęcony został „Egzotycznej podróży” do Armenii, w którą za sprawą instrumentów etnicznych oraz tańca zabrali publiczność Kamil Radzimowski wraz z zespołem, grupa taneczna Ethnic Balet oraz znakomity skrzypek – Krzesimir Dębski. Honorowym gościem Festiwalu był Edgar Kazaryan – ambasador Armenii w Polsce.

   Piątkowy wieczór dostarczył nam ogromu mocnych wrażeń. Koncert pt. „KLASYKA NA ROCKOWO, czyli jak (NIE)grać na skrzypcach” przyciągnął rzeszę fanów tak muzyki klasycznej, jak i rockowego brzmienia. Na scenie wystąpił „Jelonek” wraz z zespołem. „Jelonek” to projekt skrzypka Michała Jelonka, którego muzyka jest w przeważającej większości rockowo i rock-metalowa, ale o wyraźnych wpływach muzyki klasycznej. Ciekawy repertuar pełen „klasycznych hitów” w oryginalnych aranżacjach oraz znakomity kontakt artystów z publicznością podbiły serca wszystkich zgromadzonych przed sceną.

   W sobotę 25 sierpnia na deskach festiwalowej sceny miała miejsce Wielka Gala Operowa na 100-lecie niepodległości. Wyjątkową atmosferę wieczoru stworzyli utalentowani artyści: solistki z zespołu „Les Femmes”, pianista Arkadiusz Farkowski oraz Orkiestra św. Pawła pod dyrekcją Piotra Jamioła. Galę poprowadziła znawczyni opery – Nadia Attavantii. Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej Domu Katolickiego miała rzadką okazję wysłuchać najpiękniejszych arii operowych oraz fragmentów arcydzieł muzyki klasycznej, m.in. koncertu fortepianowego f-moll cz. 2 Fryderyka Chopina.

   Finałowy koncert miał miejsce w niedzielę 26 sierpnia. Na zakończenie XXVIII Festiwalu Muzyka w Sandomierzu zaprezentowano w wersji symfonicznej znany w Polsce projekt muzyczny pt. „Swinging with Sinatra”. Koncert z udziałem Jarka Wista z zespołem oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Mikołaja Blajdy został entuzjastycznie przyjęty przez sandomierską publiczność.

   Składamy serdeczne podziękowania publiczności, która towarzyszyła nam przez wszystkie festiwalowe wydarzenia.

   Zapraszamy w przyszłym roku na XXIX Festiwal Muzyka w Sandomierzu.